Haydar Aliyev vefatının 19. yılında anıldı

Azerbaycan’ın rahmetli Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında Kars’ta anıldı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğunca Kars Bilgisizlik Merkezi’nde planlı yâd programında, Türkiye ve Azerbaycan milli marşları okundu, Aliyev’in hayatının anlatıldığı sunumlar yapıldı.

Vali ve Uray Başbuğ Vekili Türker Garip, programda yaptığı konuşmada, Aliyev’i 19. son sene dönümünde rahmetle andıklarını söyledi.

Aliyev’in Türk Dünyası ve Türkiye ile kurduğu ongun ülfet ilişkileri yardımıyla hem Türk dünyasının hem üstelik mümasil tarihin kocaman celal adamı ve liderlerinden olduğunu tabir eden Kimsesiz, şöyle konuştu:

“Kolaylıkla gelişigüzel konuşmasında Türk ve Azerbaycanlı olmaktan kurum duyduğunu haykıran merhum Haydar Aliyev, bugünkü Azerbaycan’ın oluşmasında ve Türk dilini, ensesi kalın kültürünü ati kuşaklara aktarmak üzere balaban mücadele vermiştir. Onun milleti namına almış olduğu kararlar sayesinde Azerbaycan, büyük atılımlar yaparak adeta sil yeniden ayrımsız oran haline gelmiş ve bugünkü konumuna erişmiştir.”

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev ise liderlerini rahmetle andıklarını belirterek, “Haydar Aliyev hakkında yıllardır konuşulur. Müverrih araştırmacılar ve siyaset adamları araştırarak Haydar Aliyev’in yaptığı işleri ve hayatını sonuna büyüklüğünde bitirememişler. Haydar Aliyev, öyle balaban tıpkı şahsiyetti. Aldığı eğitimlerle ve göreve başladığı önce günden itibaren Azerbaycan’a, milletine ve halkına milli düşüncelerle bakım etmeyi namına borç bilmişti.” diye niteleyerek konuştu.

Kafkas Üniversitesi Sosyal Ulum Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yaşar Kop ve Kafkas Üniversitesinde tahsil gören Azerbaycanlı Dikme Babayeva’nın bile müzakere yaptığı izlence, Haydar Aliyev’in hayatını anlatan fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Share: