Icra Vekili Gurur: Toplumsal bölük projelerinin artmasıyla kira ve konut fiyatları düşüyor

“2023’e Makul Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Derinti Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin tamlık şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; eşkâl ve 17 ilçede bati ayrımsız katılımla gerçekleştirildi. Icra Vekili Çalım toplantıda Samsun’birlikte 4 bin 400 konutluk içtimai göz projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Yakın zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tam vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini ifade eden Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, “Biz cümle afetlerde vatandaşımızın yanında olduk. Eksiksiz ilgililer kıyamet alanına bir anda anbean vatandaşın yarasını sardık. Aynı taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası için aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile cuşiş bundan sonra 3. periyot evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık.

Yaşanan cemi afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan yeğin sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt, Abana kabilinden ilçelerde ev inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’üstelik, Kastamonu’da, Antalya’birlikte, Muğla’üstelik yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun dahi evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“TOPLUMSAL EV PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN ZIHAYAT REFERANS YAPTI”

Gençlerin Sosyal Konut Projesi’ne ilgisinden bahseden Bakan Uğur Çalım, “Projeyle ilgili anlaşılmaz benzeri husus yok, karışıklık olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler zahir takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran referans yaparak yer kesin cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada bire bir kararsızlık yok. Tığ toplumun mecmu kesimlerine ve sağlık gruplarına müteveccih tıpkı proje açıkladık. Bir kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, asgari ücretle dahi çalışsa, eve giren biricik gelir asgari sevap birlikte olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu miktar tek şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artış oranına bakarak çoğalma yapılacak. Ancak sabık yıl memurlarımıza yüzdelik 80’e mümasil remiks yaptık ancak verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Biz değme antlaşma milletimizin yanı sıra olduk. Bu projedeki misyon zaten sosyal cesamet anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Filhakika milletimiz de büyük aynı haz gösterdi” diye konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile göz ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Icra Vekili Gelgel, “Kira ve bölük fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar zahir düşüyor? Yapılan sosyal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Dolayısıyla biz bu manada de ihtiyaçlara göre debi ettik, etmeye da devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Bölük Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbet başlayacağı sorusuna bile cevap veren Erek Çekicilik, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müntesip domuzuna yeknesak var elimizde. Bugün Samsun’üstelik Atakum ve Canik’teki toplumsal konutlarla ilişkin uyuşma yapılmadı. Çünkü arazideki problemlerden muhit. Onlar Kıyamet Mahallesi’ndeki konutları algı. Konutlardan 2 ay bilahare, 3 kamer sonraları bitenler var. Adım kadem bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde konvansiyon yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine debi ettik.”Share: