İmamoğlu: Biz yer altı treni hattı durdurmadık

İSTANBUL Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu “Biz metro hattı durdurmadık. Cumhurbaşkanlığının yayınladığı genelgeden ekolojik ortam yüzdelik 15’in altında bereket olduğu için müteahhitler sözleşmeyi tek taraflı feshetti” dedi.

İmamoğlu, Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli metro hattının TBM (Tünel Yelek Makinesi) başlama törenine katıldı.

Törende mütekellim İmamoğlu, “Biz yer altı treni hattı durdurmadık. Pendik-Memleha metro hattımız ve karşıdaki Kirazlı- Halkalı metro hattımız Cumhurbaşkanlığının yayınladığı genelgeden belde yüzdelik 15’in altında ongunluk olduğu üzere sözleşmeyi tek taraflı müteahhitler feshetti. bir tane müteahhidimiz feshetmedi. Tanrı ondan razı olsun. O için bitmeme ediyor. Feshedilen hatlarda de aynı tanesinin izni geldi. Yeniden eksiltme yapacağız. Dolayısıyla diğerini da bekliyoruz. Hızlıca ihalelerimizi yapıp yolumuza gümbür gümbür devam edeceğiz. Biz iş durduğu antlaşma zaten durdursak çıkar açıklarız, gizlemeyiz” dedi.

İş başı yaptıklarında metro süreciyle ilgilendiren bilinmezlik olduğunu Sultanbeylililerin ne zaman dirimlik diye projeyi nikbet ettiklerini belirten İmamoğlu, “Finansman ve borçlanma sürecini ferah yöneterek projeye başladık. Devamıyla ilgili da haddinden fazla kuvvetli hazırlıklarımız var. Tamamına erdirmeyi hızlıca istiyoruz.  Sultanbeyli, benzeri an evvel İstanbul’un temas merkezine ulaşabilecek raylı tümce bağlantısını ulaşsın istiyoruz. Buradaki asıl duruşumuzun, siyasal etik duruşumuzun yani heyecanımız şundan yüksek; ben az görüş aldığımız ilçelerden birine hizmet etmenin heyecanını elan faziletli yaşıyorum. Zira onları inandırma etmenin, daha doğrusunu, elan iyisini tığ yaparız anlayışını onlara hissettirmenin heyecanını yaşıyorum. Bunu dahi başaracağız Cenabıhak’ın izniyle. Göreceksiniz. Sultanbeyli’dahi benzeri sonraki seçimde rüzgarımız bambaşka esecek” diye konuştu. Proje kapsamında 30 noktada 2 bin 300 kişinin çalıştığı bilgisini paylaşan Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un gelişigüzel köşesine raylı sistemi eriştirmemiz geçişsiz. Çabuk akıntı etmemiz lazım. Alelhusus İstanbul’un kentçilik noktasında elan etkili, henüz nitelikli tıpkısı yaşamı elde etmesi için çokça önemsediğimiz Hızray’ı, Sabiha Gökçen’den, Beylikdüzü -Esenyurt’a kadar benzeri uçtan bire bir uca 75 kilometreyi az daha 50 dakikada algı bir bağlantıyı yapıyor olmamız büyük. Böylece İstanbul’u birbirine kayran altından bağlayan 12 yer altı treni hattımızla bu bağlantıyı sağlayarak şarki- garp eksenindeki bu aceleci ulaşımın gene şimal güney eksenindeki gayrı metrolarımızla buluşması İstanbul’a şehircilik açsından kazanım sağlayacak. Yıldız baskısını azaltacak.  Oldukları yerlerde mutlu insanları var edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share: