“İşlenmiş gıdalar mide kanserine dayanaklık etmek hazırlar”

Türkiye’üstelik arz çokça rastlanan kanserler arasında bulunan mide kanserine cebin münebbih Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez “Erkeklerde, kadınlara oranla daha kalın rastlanan göden kanseri, son yıllarda teknolojideki gelişmeler sebebiyle erken canlandırma edilip, akilane tedavilerle arama altına alınabiliyor. Mide kanseri er dönemde tek araz vermeyebilir. Belirtileri beyninde ise önce hücre çoğaltan hazımsızlık ve şişkinliktir. İşlenmiş gıdalar, beslenme şekli, enfeksiyonlar, sigara-etanol kullanımı ve genetik faktörler göden kanserine zemin hazırlar” dedi.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Fatih Layemut, 4 Şubat Dünya Amansız Hastalık Haset kapsamında, sunma kalın karşılaşılan 4’üncü kanser olan göden kanserine ait açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Layemut, işkembe kanserinin, midenin seçkin bölgesine yerleşebildiğini ve alelumum lenf bezleri, karaciğer, akciğer kadar organlara yayılabildiğini belirterek “Göden kanseri mütenevvi nedenlerden dolayı göden mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. Ülkemizde en çok rastlanan kanserler arasındadır. Erkeklerde, kadınlara göre elan yoğun rastlanan mide kanseri, serencam yıllarda teknolojideki gelişmeler yardımıyla er kişileştirme edilip, akla yatkın otama uygulamaları ile arama altına alınabilmektedir. Işkembe kanseri erken dönemde hiçbir ilinek vermeyebilir. Mide kanserinin belirtileri beyninde önceki göze çoğaltan hazımsızlık ve şişkinliktir. Işkembe kanserinin ileriki safhalarında ise; düşünce ağrısı, bulantı, gaseyan, aşındırmak yedikten bilahare bombe, kilo kaybı görülmektedir. Özellikle henüz evvel analog şikayetleri sıfır 40 yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybını kesin önemsemeleri gerekir” diye konuştu.

BU 4 FAKTÖRE DİKKAT

Akdeniz tipi beslenmeyi öneren Prof. Dr. Ölmez, “Beslenme şekli, enfeksiyonlar, sigara-alkol kullanımı ve genetik faktörler mide kanserine dayanç hazırlar. Mide kanseri nedenlerinin yeryüzü önemlisi, kavisli beslenme alışkanlıklarıdır. Alelhusus mangalda pişmiş cilt ve bire bir gıdalar, ekstrem tuzlanmış ve salamura yapılmış sebzeler, işlenmiş gıdalar göden kanserinin oluşmasına dayanç hazırlar. Göden kanserinden korunmanın bildirme mebzul yolu ise Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemektir. Organik ve tendürüst sonuç sebzeler işkembe kanserine karşı koruyucudur. Göden kanserine hastalık olan koca bire bir etmen bile Helicobacter pilori enfeksiyonudur. Helicobacter pilori enfeksiyonlu olguların yüzde 2’sinde birlikte işkembe kanserine rastlanmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı birlikte kanser riskini artırmaktadır. Işkembe kanseri vakalarının yüzde 10’unda ise genetik faktörler öne yarar. Işkembe kanserinde erken teşhis tedavinin başarısı için haddinden fazla önemlidir. Bu nedenle midesinde dava cıvıl cıvıl kişilerin erken dönemde ehlivukuf doktorlar kontrolünde iç görüm ile strateji edilmesi haddinden fazla önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: