İsveç’in Türkiye’ye iadeli edeceği kişinin Okan Kermen olduğu öğrenildi

İsveç’te online im işleyen Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan iadeli etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’birlikte 3 bankaya yönelik iri dolandırıcılığı suçlanması nedeniyle İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kale’nin Haziran 2012’üstelik korunma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kermen’nin İtalya’da 2 yıl eğreti sığınmacı oturum kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 gözyaşı büyük İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kermen’nin bu dünyaevi sebebiyle İsveç’te habitat ve mücahede izni aldığına belen edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’birlikte Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı anlatım edildi. Türkiye’ye iadeli edilmemek üzere kült değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini de Johan Gustavsson yerine değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç mehabet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki tıpkı kişinin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Doğruluk ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin aynı buut olduğunu söylemişti. Johansson “Efdal Duruşma durumu her zamanki gibi inceledi ve iadeli üzere ayrımsız bariyer olmadığına karar verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’üstelik 14 yıl mahbes cezası bulunduğu aktarılmıştı.

Share: