İzmir’de Kahramanmaraş Tanıtım Günleri başladı

İzmir Kahramanmaraş Kültür Turizm ve El Birliği Derneğince (İZMİR MARAŞDER) birleştirme edilen Kahramanmaraş Lansman Günleri başladı.

Bostanlı BOSPA Fuar Alanı’nda düzenlenen etkinlikte, Kahramanmaraş’ın ünlü lezzetleri ve kente katışıksız değerlerin sergilendiği mütenevvi stantlar açıldı.

Açılış programında konuşan DÜRÜST Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Hamza Kırıcı, bu tuhaf etkinliklerin şehirleri enformasyon anlamında büyük tıpkı fariza ifa ettiğini görmekten bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Kırıcı, İzmir’de Anadolu’nun değişik illerinden mevrut birçok vatandaşın kardeş kardeş iyice aynı maltalık yaşadığını anlatım etti.

Kahramanmaraş ile İzmir’in, tarihte çokça değişik tıpkısı yeri olduğuna bel fail Dokunaklı, şunları kaydetti:

“Sütçü İmam ile Hasan Tahsin neredeyse eksiksiz yüz yüze. Sütçü İmam Maraş’ta neyi ortaya koyduysa Hasan Tahsin de İzmir’de ayrımsız şeyi ortaya koydu. 12 Şubat’ta Fransız’a cebin pekâlâ Maraşlılar gerekeni yaptı ve 1972-73’te İstiklal Madalyası’yla ödüllendirildiyse 9 Eylül’dahi İzmirliler, Egeliler, Yunan’a alın bire bir şeyi yaptı. Hamdolsun tarihimiz böyle güzelliklerle yoğun, bu güzellikleri dahi bu şekilde ortaya koyuyoruz.”

Kırıcı, Kahramanmaraş’ın gastronomi yönünden varlıklı benzeri şehir olduğunu birlikte sözlerine ekledi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tuğgeneral, lansman günlerinin, şehirler karşı bilgi sahibi koyulmak ve onların kültürlerini karakterize etmek amacıyla pir bir fırsat olduğunu anlattı.

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesi Belediye Başkanı İlhami Bozan ise etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların arkası sıra İzmir Kahramanmaraş Ekin Turizm ve El Birliği Derneği Başkanı Zevküsefa Narlı, protokol üyelerine ödül ikram etti.

Protokol üyeleri, henüz sonra Kahramanmaraş’a saf Maraş dondurmasını kesti, stantları gezdi.

Etkinliğe, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ulu Öztunç, Kâm Partisi Genel Başbuğ Yardımcısı Şerafettin Tığ, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Çipo, Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı, siyasi partilerin kaymakamlık başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Yöresel sanatçıların yer aldığı tertip, 26 Eylül’da bitecek.

Share: