Bakanlar Varank ve Kirişci, Kahramanmaraş’ta ceviz ve hars festivaline katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerde, acun siyasetinde buyruk alan değil, zat kararlarını veren aynı devlet haline geldiğini belirtti.

Bakan Varank, Kahramanmaraş’ta 7. Çağlayancerit Ceviz ve Kültür Festivali’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 20 yıldır “Türkiye’yi lacerem ayrımsız hamle henüz ileriye götürürüz, kuşkusuz muasır medeniyetler seviyesine çıkarırız, bu muazzez milleti genişlik güzelce imkanlarla en domuzuna hizmetlerle tanıştırırız?” derdinde olduklarını söyledi.

Ülkenin seçkin karış toprağında yerli yönetimlerin üstelik desteğiyle bu karın doğrultusunda hizmet etmeye himmet gösterdiklerini anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Tığ çalışmaktan başka ayrımsız molekül bilmiyoruz çünkü biz inanıyoruz ki bu ermiş millete harıldamak şereflerin sunma yücesi. ve Allah’ın izniyle üstelik 2023’ten itibaren çok henüz hızlı ayrımsız şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Çokça daha iri bire bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Kâfi ki biz tıpkısı olalım, beraber olalım. Allah’ın izniyle bunu yaptığımızda bizim üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey olamaz. Bakın New York’ta hep dünya liderleri BM’nin karşısındaki Türkevi’ne gelip Cumhurbaşkanımızla görüştü. Cumhurbaşkanımız, New York’tan ilk Orta Asya’daydı. Doğu’nun balaban devletlerinin liderleriyle tıpkısı araya geldi. Şu anda Türkiye, arsıulusal ilişkilerde acun siyasetinde istek alan değil, öz ayakları üzerinde, özlük kararlarını veren tıpkısı büyüklük haline geldi.”

Türkiye’yi kendi kendine yetebilen tıpkı mutluluk haline getirdiklerini vurgulayan Varank, yekpare bunları milletin 20 yılda verdiği destekle başardıklarını rapor etti.

Bakan Varank, acun genelinde yaşanan birçok cenk ve krizde arabuluculuk yapılması gerektiğinde evvel akla mevrut ülkenin Türkiye olduğuna bel ederek, şunları kaydetti:

“Savaş oluyor, hububat krizinden bahsediyorlar hangi diyorlar, ‘Tahıl krizinde kim arabuluculuk yapar’ diyerek sorduklarında akıllarına ki geliyor? Recep Tayyip Erdoğan geliyor. ‘Ukrayna ile Rusya’yı barış masasına nerde oturtabiliriz’ dediklerinde akıllarına hangi geliyor? Türkiye geliyor, İstanbul geliyor. Altın kardeşlerim, bu niteliksiz olmadı, biz bunun mücadelesini verdik. Türkiye kendi kendine yetebilen, zat çıkarları neyi gerektiriyorsa onun istikametinde revan bir devlet haline geldi. ve 2023’te işte şuna değişmeyen vereceğiz, Türkiye öz politikalarını uygulayan aynı talih mi olacak yoksa Avrupa’nın, Amerika’nın ağzının içine nazır benzeri mutluluk mi olacak? Bunun kararını 2023’te vereceğiz ve biz inanıyoruz kim Maraşlı hemşerilerimiz 2023’te doğru kararı verecek ve inşallah biz Türkiye’yi hak ettiği yerlere bütün beraber getireceğiz. “

“İnsan bile doğduğu topraklarda geçimini gerçekleştirme etmeli”

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci bile ekincilik alanı özellikle olmak üzere, şehirlerin kendi kendine yetebilmesiyle ilişik icraat yaptıklarını aktardı.

Kendisinin bile yıllar önce Kahramanmaraş’ta darülfünun olmaması nedeniyle Çukurova’ya kafile ettiğini anlatan Kirişci, “Tığ ülkeler namına kuşkusuz kendimize yeterliliğin peşindeysek şehirler yerine birlikte kendimize yetmek durumundayız. Bununla ilgilendiren tarım noktasında birlikte özellikle bunu biz ‘kent tarımı’ olarak üstelik tanımlıyoruz. Bu şehrin birincil ihtiyaçlarının yeniden bu şehrin topraklarında üretilmesi esastır. Çağlayancerit aslında yekpare bile bunu yapmanın gayreti içerisinde.” diye konuştu.

Kirişci, suyun düştüğü yerde tutulması gibi insanın da doğduğu topraklarda geçimini gerçekleştirme etmesi gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İşte bunun adı kırsal kalkınmadan geçiyor. Elbette Çağlayancerit bir ilçe amma burada üretilen alelhusus Çağlayancerit cevizi öne çıktığı için söylüyorum. Koz ilkin koyulmak üzere gerek nebati üretim gerekse birlikte hayvani üretimde bizim tarafımızdan inşallah desteklenecek ve desteklenmeye bitmeme edilecektir. Kahramanmaraş TKDK kapsamında olan bir ilimiz, kaldı ki biz 42 ille sınırlamadık sayıyı 81’e çıkardık. Çağlayancerit gibi bu desteklere ihtiyacı olan ilçelerimize inşallah tığ ayrımsız artı ayrımcılık yapacağız.”

MHP Umumi Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz dahi öğür adına siyaseti tarihi dağarcık üstüne düz yazı ettiklerini söyledi.

Durmaz, MHP Genel Başkanı Fehamet Bahçeli’nin Türk siyasal tarihine net bir örnek burun olarak kayda düşürdüğü “Evvel ülkem ve milletim” anlayışıyla, “Benim aklım hep Türkiye’dir” düşüncesiyle yöntem yaptıklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından curcuna alanındaki stantları gezen Varank ve Kirişci, dernekevi lezzetleri tattı.

Share: