İzmit Belediyesi, Depremzedeler İçin Dayanışmayı Güçlendiriyor

İzmit Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremlerinin ardından depremzedeler amacıyla dayanışmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Hatay’ın Defne ilçesinde aşçı kuran Sosyal Bindi Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, herhangi bir periyot 10 bin kişiye yunak kemirmek servis ediyor. Kocaeli Berber Dükkânı ve Kuaförler Odası gelişim birliğiyle kurulan stantlarda bile depremzedelere saç bakım hizmeti veriliyor. Afet bölgesindeki üreticilere ise yemleme desteği sağlanıyor.

Depremlerin ardından İzmit Belediyesi aracılığıyla Hatay’ın Develik ilçesinde depremzedeler üzere kurulan aşevinde, hizmete başlanan 10 günlük süreçte 100 bin şahsiyet yemek dağıtıldı. Kocaeli Kuaförler Odası ve Berberler Odası üyelerinden oluşan tıpkısı takım dahi Hatay’ın Develik ilçesine anbean havza halkının saç bakımını yaptı. İzmit Belediyesi, özlük arazilerinde ürettiği silajları ise depremin minval üssü Kahramanmaraş’a gönderdi. Rustik Hizmetler Müdürlüğü, kocabaş ve küçükbaş efsanevi yemi namına kullanılan bütün 135 paket darı ve şeker silajını üç TIR’a yükleyerek depremzedelere ulaştırıldı.

‘MOR YERLEŞKE’ KONTEYNERLERİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzmit Belediyesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) aksiyon birliğinde kurulacak ‘Mor Yerleşke’ konteynerleri üzere görüşmelere bitmeme ediyor. İlk kendisine Adıyaman’de kurulacak olan çadırkent üzere çalışmaları hareketli yayında halkoyu ile paylaşan Özgürlük, “Türkiye Karı Dernekleri Federasyonu’nun buraya getireceği ve ‘Mor Yerleşke’ adını verdikleri konteynerimiz ati. Bu konteynerin içerisinde, çocuklarımız amacıyla terapi ve oyun alanlarının dışında kadınlarımızın da faydalanabileceği birçok düz olacak. Bu konteynerlerde jinekolojik engelleme karışma bir nice alanda bakım vereceğimiz alanlar yaratmış olacağız” dedi.

PROF. DR. TAMER AKER VE EKİBİ DE ÇALIŞMADA KAYRAN ALACAK

Adıyaman’ın arkası sıra Kahramanmaraş’ta de çadırkentin kurulacağı bilgisini veren Hürriyet’in açıklamalarının ardından ‘Mor Yerleşke’ konteynerleri amacıyla icraat ivinti kazandı. TKDF Başkanı Canan Güllü’nün öncülüğünde hayata geçirilecek projede, travma ve afet ruh sağlığı çalışmaları üstüne millî ve arsıulusal metin çok kullanışlı çalışmayı eş güdümlü fail Vukuf Üniversitesi Deprem Çalışmaları-Sadme ve Kıran Can Kuşu Sağlığı Çalışmaları Derneği’nden (TARDE) Prof. Dr. Tamer Aker ve ekibi de yer alacak.

BAŞKAN HÜRRİYET’TEN DAYANIŞMAYA BITMEME IKA ÇAĞRISI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yurttaşlara, depremzedeler için dayanışmaya devam etme çağrısında bulundu. Komutan Hürriyet, toplumsal medya hesaplarından, bölgedeki eksikliklere ve yapılması gerekenlere ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Hareket bölgelerinde, hayatta kalan vatandaşımızın hayatta kalma mücadelesi bitmeme ediyor. Banal koşullar çokça kilolu. Hiç televizyonların gösterdiği kadar değil. Bölgede arz haddinden fazla ihtiyaç, besin malzemeleri. Besin desteklerinin banko bitmeme etmesi gerekiyor. Tüm duygun ve imkanı olan vatandaşlarımızın dikkatine sunuyoruz.”

Share: