Artvin basını Yusufeli Barajı ve eskimemiş yerleşim yerini gezdi

Artvin basını Yusufeli Barajı ve kullanılmamış yerleşim yerini gezdi

ARTVİN – Artvin’de görev eden matbuat mensupları, valiliğin organizasyonunda Yusufeli Barajı ve yıpranmamış yerleşme yerini gezerek yetkililerden vukuf aldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üstünde yapımı tamamlanan, kemer baraj sınıfında 275 metreyle üzeri yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci arz erdemli barajı olan Yusufeli Barajı ve sular altında kalacak olan ilçenin taşındığı yeni yerleşim yeri basın mensuplarına tanıtıldı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su seviyesi 2 kamer içre 74 metreyi buldu.

İlçede bati say devam ederken, Artvin Valiliği organizasyonunda kentte fariza yapan matbuat mensupları ilçeyi görüşme etti.

İlk yerine kullanılmamış iskân yerini gezen matbuat mensuplar yetkililerden vukuf aldıktan sonraları, Yusufeli Barajı gezdi.

Yusufeli kullanılmamış ilçe merkezi ve Yusufeli Barajını gezerek incelemelerde mevcut gazetecilerle bir araya mevrut Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli Barajı ve yıpranmamış iskân yeriyle ilgili bilgiler verdi.

Barajın çok ağırlık bir coğrafya dahi zorlu himmet koşullarında düz yazı edildiğini anlatan Şahika, “Baraj gövdesi çokça etkileyici amma elan da etkiyici olan orada oradaki inşaat organizasyonu, mühendislik teknikleri. Yusufeli Barajı bizim alım duyduğumuz, Türkiye Yüzyılının zir bina şaheseri bir yapıt.” dedi.

Proje kapsamında bölgeye 34 bilyon lira aynı yatırım yapıldığını kaydeden Vali Şahika, “Hemen baraj yapımıyla proje tamamlanmıyor. Yusufeli Barajı ve HES projesi, baraj ve elektrokardiyografi mekanik tesislerinin inşaatı değil. Barajdan kent merkezi dahil 19 karye etkileniyor. 19 köyün 7’sini ayrımlı bir yerde yeniden inşa ediyoruz. Tabi birde ilçe merkezini taşıyoruz. Yıpranmamış kaymakamlık merkezi sakat kaza merkezinin lahzada dip tarafında diyebileceğimiz Yansıtıcılar bölgesinde kuruldu” dedi.

Kullanılmamış ilçe merkezinin bozuk kaza merkezinin iki tiran kadar bire bir alana kurulduğunu anlatan Zirve, “Kullanılmamış Yusufeli 150 hektar alana kuruldu. Sakat kaymakamlık 74 hektardı. Bakir kaymakamlık merkezinin kurulduğu kavuşum dağlık ve kayalık olması nedeniyle burada kaza inşa etmek baskı oldu. Çok düzentileme saf edildi. Modern benzeri kaymakamlık inşa edilerek vatandaşımıza iyi, degaje, pir hayat alanları oluşturuldu ve vatandaşlarımız burada yaşamaya başladı. Huruç haddinden fazla ağırlık bir süreç olmasına neredeyse kusursuz bütün tıpkısı süreç geçirdik. İlk kamu kurumlarını, sonradan okulları, sağlık kuruluşlarını taşıdık. senkronik kendisine vatandaşımız de taşındı. İş yerleri taşındı. Şu anda konutlarda yüzdelik 100’e andıran vatandaşımız buraya taşındı. İş yerlerinin taşınmasında de yüzde 80’i bulduk. Zannediyorum benzeri, tıpkısı buçuk ay zarfında artık bozuk kaza merkezini konuşmayacağız. Şu anda elden sanayiyi taşımadık. Esasta kullanılmamış ilçe merkezinde sanayimiz amade. Burada türe sahibi olamayan vatandaşlarımız ortamında yeni hareket yerleri yapıyoruz. Onlarda bitince hep sanayiyi benzeri anda taşımız olacağız” diye konuştu.

Yusufeli halkının bu süreçte istisnai serzenişler dışında devlete kırıcı anlamda bindi verdiğini anlatan Vali Doruk, “Bu desteği hissettik. Cumhurbaşkanımızda kaymakamlık için hiçbir şeyi sakınmadı. Buraya ayrıklı destekler verildi. Yusufeli Türkiye’nin arz iri iskan projesi. Böyle olunsan devletin zirvesinden aşağıya akıllıcasına tıpkı hassasiyet var. Aldığımız bu güçle dahi yeri gelince İnisiyatif aldık ve yeni Yusufeli’ni yeryüzü domuzuna şekilde mensur ederek şekillendirdik” ifadelerine düzlük verdi.

Share: