Kayseri’de atıl çatı kooperatif kuran kadınlara savsaklamak kapısı oldu

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde kooperatif kuran kadınlar tembel binada yaptıkları üretimle gelire kavuştu.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in ilçeyi ziyaretinde Kaymakam İbrahim Gökmen ile yaptığı görüşmenin ardından ilçedeki kadınların yeteneklerini geliştirmeleri, sosyalleşmeleri ve dirimsel elde ederek ev bütçelerine katkıda bulunmaları için kooperatif kurulmasına değişmeyen verildi.

Bu kapsamda kurulan Pınarbaşı Kadın Etap ve İşletme Kooperatifine unsur almak talip kadınlara ahali terbiye merkezinde ahali becerileri, bildirişim ve sıhhi imdat konularında tahminî 2 kamer eğitim bilimi verildi.

Eğitim sürerken Kayseri- Malatya esmer önünde mevcut ve daha ilk havza gidiş geliş istasyon amirliği yerine beğenilen fakat kestirmece 3 yıldır atıl mevcut yapı, kadınların üretim yapmaları üzere baştan düzenlendi.

Kooperatife uzuv 7 kadın aldıkları eğitim bilimi ile kullanımlarına sunulan binada hem yiyecek içecek hizmeti sunmaya hem de ürettikleri hediyelik ürünleri satarak dirimsel elde etmeye başladı.

“Kadınlarımız 2 maaş yetişek periyodundan geçti”

Ilçebay İbrahim Gökmen, AA muhabirine, projenin tohumlarının kestirmece 4 kamer geçmiş Ilbay Gökmen Çiçek’in ilçeyi ziyaretinde atıldığını söyledi.

Projeye, belediyenin bile destek verdiğini anlatım fail Gökmen, “Kadınlarımız el işlerinde ustalık kazanması, kültürel, içtimai etkinliklerle sosyalleşmeleri üzere 2 mahiye eğitim periyodundan geçti. Elan sonradan müşteriye aklı başında im unutmak amacıyla deneyim üretimimiz gerçekleşti. 7 kadınla kooperatifi faaliyete geçirdik.” dedi.

Kadınların azmi ve kararlılığıyla bugüne gelindiğini dile getiren Gökmen, kooperatifin hayata geçirilmesinde kadınların çabasının etkin olduğuna işaret etti.

Gökmen, kadınlar üzere planlı binanın Malatya kara yolu üzerinde bulunmasının benzeri üstünlük olduğuna dikkati çekerek, “Yoldan güzeşte vatandaşlarımıza da seslenme edebiliyor. Kadınlarımıza hem gelir kapısı olacak hem da içtimai etkinlikle donatılmış tıpkı mekan sunduk.” ifadelerini kullandı.

Bu üretimin kadınlara yalabık olmasını dileyen Gökmen, Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu’na birlikte desteklerinden belde teşekkür etti.

“Yekpare kadınlara kapımız belirgin”

Kooperatif başkanı Nejla Sonay, hediyelik pırtı ürettiklerini benzeri zamanda yiyecek içme hizmeti bile sunduklarını belirtti.

Sonay, şunları söyledi:

“Özlük işimizin patronu olacağız. Işlemek isteyen, bu işi yaparım diyen tamlık kadınlara kapımız kategorik. Bura karı kadınlarına dirimlik kaynağı oldu. Faaliyete yıpranmamış başlamamıza karşın siparişlere yetişemiyoruz. Bahtiyar tıpkı ocak içre istihsal yapıyoruz.”

Kooperatif bünyesinde üretim özne kadınlardan Sevgi Çelebi, eşinin tavsiyesi üstüne kooperatifte saha aldığını anlatarak, evde benimsenmek namına bir şeyleri başardığını görmenin gururunu yaşadığını tabir etti.

Necla Akbaş, yeteneklerinin bu üretim sayesinde görünür arkaç geldiğini belirterek, “Burada çok mutluyuz. Sabah olsa üstelik işimize gitsek diyerek dört gözle bekliyoruz. Herkese referans ederim.” diye konuştu.

Share: