KYK yurtlarında, “Yer Sarsıntısı Anı, Çök Al Tutun ve Boşaltma” tatbikatı düzenlenecek

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Evgin Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü iş birliğinde “Hareket Hatırat, Çök Düzen Tutun ve Boşaltma” tatbikatı yapılacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, KYK mektepli yurtlarında görevli becerikli, personel ve öğrencilerin beklenir facia ve ivedi kapsam olaylarındaki akilane çizgi şekilleri için bilgilendirilmeleri üzere bugün saat 21.00’de tatbikat düzenlenecek.

Türkiye genelinde kâin mektepli yurtlarında uygulanacak tatbikat öncesi, Ankara’da Cebeci Site Kız Mektepli Yurdu’nda saat 20.30’da brifing toplantısı yapılacak.

İstanbul’da Fatih Padişah Mehmet Ayvaz Öğrenci Yurdu’nda, İzmir’de Zübeyde Kadın Kız Öğrenci Yurdu’nda, Adana’da Çukurova Erkek Mektepli Yurdu’nda, Kayseri’de Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu’nda, Kahramanmaraş’ta Afşar Kız Mektepli Yurdu’nda, Erzurum’da Abdurrahman Gazi Kız Mektepli Yurdu’nda ve Van’da Aişe Sıddıka Ayvaz Mektepli Yurdu’nda el valisi, GSB il müdürü ve AFAD iklim müdürü ile etkin angajman gerçekleştirilecek.

2022 Kıran Tatbikat Yılı devlet genelinde tatbikatlar ile devam ediyor

AFAD, “Afetlere dirençli sosyete oluşturma” vizyonu çerçevesinde, toplumun tam kesimlerine müteveccih bilgilendirme çalışmalarına bitmeme ediyor.

Bu kapsamda “2021 Kıran Yetişek Yılı”nda gerçekleştirilen karşı karşıya ve devre içi kıran farkındalığı eğitimleri, 2022 Facia Manevra Yılı ile çizi değişikliğine dönüştürülüyor.

2022 Kıran Tatbikat Yılı kapsamında, bugüne kadar okullar, kütüphaneler, hastaneler, kamu binaları, yurtlar, huzurevleri, adliye, ukubet ve tevkifevleri, havalimanları, AVM’ler ve terminallerde toplamda 66 bin 202 tatbikat düzenlendi.

12 Kasım’da 81 ilde manevra yapılacak

1999’da meydana gelen Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’da ise AFAD koordinasyonunda, Türkiye’de afetlere yönelik farkındalığı bırakmak ve yer sarsıntısı çabucak makul davranış şekillerini pekiştirmek üzere 81 ilde, kamu vatandaşların katılımıyla saat 18.57’de “Çök-Alengir-Tutun” tatbikatı yapılacak.

Share: