Mardin haberi… Pedallar medeniyetlerin beşiği Mardin’de dönecek

Mardin Valiliği himayelerinde Millî MTB Cup Keskin Bisikleti yarışları Mardin’in tarihi sokaklarında gerçekleştirilecek.

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Çiftteker Federasyonu eliyle 22 Teşrinievvel’de tarihi Mardin sokaklarında “Eski Mardin Sokakları Dağ Bisikleti Kupası” ile 23 Teşrinievvel’de Oğuz Mahallesi’nde meydan düz Yük Antik Kentinde “1. Mardin Denge Antika Kenti Elem Bisikleti Kupası” yarışları düzenlenecek. “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de” sloganıyla düzenlenecek yarışmalar öncesinde Atatürk Kültür Merkezinde organizasyonun lansman programı yapıldı.

Ülkenin ciharıyek köşesinden gelecek çiftteker sevdalıları, tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacağını tamlayan Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, “22-23 Ilk Teşrin 2022 tarihlerinde bayrı kentimiz Mardin, ‘Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’de sloganıyla şok makro ayrımsız spor organizasyonuna daha familya sahipliği yapacak. İlk namına 22 Ekim cumartesi haset kültürlerin kesişim noktası Mardin’inimizin sakat sokakları Keder Bisikleti Yarışında eşsiz ayrımsız mücadeleye görüntü olacak. Devrisi bölüm, 23 Teşrinievvel Ilişki haset, Mardin Denge Antika Kenti Ateş Bisikleti Şampiyonasında pedallara medeniyetlerin beşiği Mardin’de basılacak. Temas iki yarışmada de ülkemizin ciharıyek köşesinden mevrut altın derrace sevdalıları, tarihin merkezine iki tekerle yolculuğa çıkmanın keyfine varacak. Buradan seçme iki yarışmada çalma dökecek bulunmaz sporcularımıza başarılar diliyorum. Sporcularımızla birlikte hocalarını ve ustalık ekiplerini geçmişi tarihin muvaffakiyetsiz noktasına uzanan Mardin’imizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti tercüman olmak istiyorum” dedi.

“Mardin’imizin tıpkı hars, sanat ve spor kenti olmasını sağlayacağız”

Yarışmalarda velespit tutkunlarının kentin eşsiz güzelliklerine şahitlik edeceğini dile getiren Ilbay Demirtaş, şöyle konuştu:

“Sporcularımız, oluşturulan rotalarda pedal çevirirken Mardin’in mistik tarihine çırağ markajcı görsellerin adeta tıpkısı parçası olacak. İşte bisiklet şampiyonamıza adını veren Denge de gizemci kent tarihimizin yer yetişkin parçalarından biri. Yük, Mezopotamya’nın genişlik sakat yerleşim alanlarının başında geliyor. Kayaç içine oyulan yapıları, kilisesi, çokça kıvrım galeri mezarları, çarşısı, zindanı, sarnıcıyla bulunmaz konuklarımızı tarihte yolculuğa çıkaracak. ve bu gezi, Mardin Dara Antik Kenti Dokunaklı Bisikleti Şampiyonasıyla sadece tıpkı kaide uzağımızda olacak. Buradan tamlık Mardinlileri ve kentimizde mihman ettiğimiz mecmu konuklarımızı, kentimizin eşsiz güzelliklerinin eşliğinde gerçekleştireceğimiz Mardin Eski Sokakları Dokunaklı Bisikleti Yarışına ve Mardin Angarya Antika Kenti Dağ Bisikleti Şampiyonasına nida ediyorum. Sporun birleştirici, bütünleştirici ruhunun şiarıyla çıktığımız bu yolda, bayrı kentimizde spor turizminin canlandırılması yönündeki çalışmalarımıza atiklik kesmeden bitmeme edeceğiz. amma velakin seçkin alanda olduğu kabilinden Mardin’i kültürün, sanatın ve sporun umum dallarında verilen etkinliklerle buluşturma kararlılığımızı daim kılacağız. Kentimize kazandırdığımız ve kazandıracağımız henüz kip çok yatırımla, Mardin’imizin aynı firez, nutuk ve spor kenti olmasını sağlayacağız. Gençlerimizin henüz gür, elan çağdaş ortamlarda firez, musahabe ve sporla buluşması için devlet ve ulus adına cümle imkanlarımızı sonuna kadar seferber edeceğiz. Gençlerimizin bitmez zevalsiz enerjisiyle yarının Türkiye’sini, geleceğin Mardin’ini canlandırma ve nesir etmeyi sürdüreceğiz.” – MARDİN

Share: