Milli hız patenci Furkan Akar, şansızlığını dünya kupasında delmek istiyor

Sürat pateninde (short track) bu sene planlı uluslararası şampiyonalarda üç misil 6’ncı, tıpkı sefer üstelik 4’üncü olup Türkiye’ye ilkleri yaşatan Furkan Akaret, Kazakistan’daki acun kupasında podyumda meydan almayı hedefliyor.

Çin’da bu yıl planlı 2022 Şita Olimpiyatı Oyunları ve Kanada’daki dünya şampiyonasında 6’ncı, ABD’deki dünya kupasında ise 6’ncı ve 4’üncü olan, Akaret, başarılarını bırakmak ve madalya kazanabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Erzurum’daki Yakutiye Patinaj Salonu’nda antrenmanlarını sürdüren Akar, 9-11 ile 16-18 Çatlak tarihlerinde Kazakistan’da düzenlenecek Short Track Acun Kupası’nın 3. ve 4. ayağında kürsüye çıkmayı hedefliyor.

Milli sporcu Akar, AA muhabirine, olimpiyatlardan sonraları acun şampiyonasına katılarak 6’ncı olduğunu ve bu alanda Türkiye’ye ilkleri yaşattığını hatırlattı. Kanada’daki dünya kupasının 1. ayak yarışlarında başarılı olamadığını anımsatan Akaret, “Kanada ve Amerika’da 1500 ve 1000 metrede yarıştım. Amerika’üstelik 1500 metrede olimpiyat ve dünya şampiyonasındaki gibi 6. oldum. 1000 metrede üstelik ayrımsız ilki başararak 4. oldum.” dedi.

“Bundan Sonra şeytanın bacağını kırmam gerekiyor”

Akar, Kazakistan’daki acun kupasının 3. ve 4. kıç yarışlarına katılacağını anlatım ederek, “Olimpiyat ve acun şampiyonasının ardından imdi önümüzdeki Kazakistan yarışları var ve burada elimden geleni yapacağım. İlk üçü hedefliyoruz. Bunun amacıyla çalışıyoruz. Bu imkansız tıpkı özdek değil. Çıktı bu altıncılıklardan bilahare şeytanın bacağını kırmam gerekiyor diye niteleyerek düşünüyorum. Hayalimde podyumu sarmak var.” diyerek konuştu.

Yarışlara dünyanın dolgunca sporcularının katılacağına bel eden Akaret, “Bütün alay vermiştim ve bu zamana büyüklüğünde sözlerimi tuttum. Yeniden bire bir bayram veriyorum ve bunun için çalışıyorum. Başka ülkelerdeki sporcular çok dolgunca ayrıca idol sporcular bile var. Bunlarla alay malay devir görmeyi evet bile onlardan henüz gür etap almayı görüntü ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: