Muğla’da kadınlar depremin yaralarını soldurmak üzere halk ele verdi

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Muğla Tekemmül Enstitüsü ile Muğla genelindeki karye dirim merkezleri ve halk eğitimi merkezlerinde etkin yırtıkça öğreticiler ve kursiyerler, afetzedelerin evgin ihtiyaçlarını kaldırmak üzere el ele tek canevi oldu.

Muğla Tekemmül Enstitüsünde, 30 yırtıkça belletmen dikim atölyelerinde polar kumaştan battaniyeler, eşofman takımları, pançolar vb. çul ürünleri dikiyor; depremzede kollar üzere maneviyat kaynağı olması namına belik ve pelüş oyuncaklar üretiyor.

Aynı zamanda dokuma tezgahlarında kışlık etki güpür dokuması yapıyorlar. Üretilen mahsulat, Muğla Valiliği koordinesinde hazırlanan arkalama tırıyla sarsıntı bölgesine gönderildi ve gönderilmeye bitmeme ediyor.

İl genelinde cümle ahali eğitim bilimi merkezlerindeki maharetli öğreticiler ve kursiyerler; battaniye, kaban, panço, pantolon, hane, pijama, argaç, bere, eldiven, çorap, patik vb. kıyafetlerin yanında kollar için örgü oyuncaklar üretiyor.

Datça ilçesinde köy dirim merkezlerine dönüştürülerek halk yetişek kursu açılan Pınar ve Ağız mahallelerindeki okullarda, dikiş atölyeleri kuruldu. Mahalle sakini kadınlar, gönüllü kendisine bu atölyelerde kışlık giyecek dikiyorlar. Hayırseverlerin, öğretmenlerin, yırtıkça öğreticilerin bağışlarıyla hazırlık edilen malzemelerden fahri kadınlar, depremzedeler için atölyelerde var kuvvetiyle çalışıyor.

Üretilen ürünlerle alay malay gıdadan çul eşyasına, battaniyeden hijyen ürünlerine kadar ivedili gerekseme malzemelerinden oluşan müzaheret paketleri, sarsıntı bölgesine gönderiliyor. – MUĞLA

Share: