Nesli bitkinleşmek üzere olan zayıf kerkes ekipleri alarma geçirdi

Tokat’ta kıymetli görülen ve nesli turşu olmak amacıyla olan Kişmiri Akbaba ağaçta zayıf halde bulundu, ekipler alarma geçti.

Kaleardı Mahallesi’nde kâin Kasaba ve şehircilik lojmanlarının bahçesinde tıpkısı ağaçta yorgun halde bulundu. Ayrımsız dönem boyunca ağaçta olduğunu fark eden vatandaşlar Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar ekiplerine bili verdi. İhbar üstüne görüngü namına mevrut ekipler akbabayı almak üzere ağaca tırmandı. Ağacın sallanması konusunda yorgun düşen kerkes uçarak gözden kayboldu.

“Böyle tıpkı türü ilk defa gördük”

Lojmanlarda durma fail Bekir Bektaş, “Kuşun ağaçta muallak kaldığını zannettik. Ekiplere marifet verdik. ait arkadaşlar geldi. Ekipler engelleme edeceği esnada kuş uçtu gitti. Tığ Atmaca adına biliyorduk ama ihtiyar adına tayin ettik. Büyük benzeri hayvandı uçtu gitti. Biz bu kuşu mazi akşam ezanı ayırt ettik. Çocuklar taş attı ama kuş aksülamel vermedi. Bugün ekipler ağaca tırmanınca kerkes uçtu gitti. Tığ burada elan ilkin böyle bir efsanevi görmedik, hakeza benzeri türü ilk defa gördük. Geçmiş hasta kabil duruyordu, yorgun düşmüş efsanevi. Çocuklara zarar verir diye huzursuz olduk” dedi. – TOKAT

Share: