Osmaniye Kadirli Şehremaneti Meclisi’nin İyi Partili Üyesi Olgaç Açıkladı: 2018’de Intihap Yatırımı Diye Yapılan TOKİ Projesi İptal Edilmişti, 2022’de…

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de Kadirli Şehremaneti Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, ihalesi 2018 yılında yapılan toplu konut projesi ile ilişkin “İnsanlardan mal toplandı ve seçimden bilahare tahrip oldu proje. Intihap arifesindeyiz. İnsanlardan mülk toplanıyor. Tekrar 126, ayrımsız yerde, bire bir alanda. Bu tıpkı seçim yatırımıdır” dedi.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine 28 Mart 2018 yılında TOKİ yoluyla ilçeye 126 konut ve 1 nüsha ticaret merkezi proje ihalesi yapıldı. Projedeki konutları ahzetmek amacıyla Osmaniyeliler, başvuru yaptı. Ancak proje, “talebin beş altı olduğu” gerekçesiyle fesih edildi.

Bu yıl TOKİ, ayrımsız düz üstünde yeniden 126 ev yapılacağını duyurdu. Kadirli Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyesi Ekrem Olgaç, aynı alanda yeniden TOKİ konutu yapılacağının duyurulmasına reaksiyon gösterdi. Olgaç, şunları söyledi:

“Bu alanda 2018’de geçtiğimiz seçimlerde, Haziran seçimlerinde, bölük projesi yapılmıştı. İnsanlardan satıldı dünyalık toplandı ve seçimden sonradan nakız oldu proje. Tekrarından insanların paraları ödendi, 126 konuttu yapım projesinde. Şu an seçim arifesindeyiz tekrardan insanlardan servet toplanıyor esasen 126, bir yerde tıpkı alanda. Temeli mahkûk halde mevdu bu şekilde. Gine bire bir proje üstünde insanlardan servet toplanıyor. Seçimden sonraları benim özlük kanaatim bu projenin yeniden fesih olacağı. Bu aynı seçme yatırımıdır, düşüncemi söylüyorum.

“DAR GELİRLİ NASIL ÖDEYECEK?”

Bu projelerin yapıldığında yani bu sikintili gelirli insanlar diyorlar ya, yetersiz gelirli minimal ücretli, emekliler, bunları zahir alabilecek? Yani nasıl ödeyebilecekler? Elbette karşılayabilecekler? Cümle mahdut gelirliye özel yapıldığı söyleniyor ya, ben inanmıyorum ödeyebileceklerine. Bir asgari ücretli, tıpkısı emekli bunu ödeyeceğini sanmıyorum, inanmıyorum.”

3 Son Teşrin 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında konuşan AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, “Demincek Sumbas Belediyemizle görüştük, 126 konutluk tıpkı proje başvurusunda bulundu. İnşallah bu de takibimizde. TOKİ ile görüşüyoruz, inşallah dilek dirimlik” demişti.Share: