Salomon Kapadokya Ultra-Trail, 75 ülkeden koşucuyu Kapadokya’da buluşturacak

Salomon Kapadokya Ultra-Trail koşusunun organizatörü Ayhan Güney, 15-16 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenlenecek koşuya gösterilen ilginin kendilerini bahtiyar ettiğini söyledi.

Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Mirası listesinde saha düzlük Kapadokya’daki koşuya 75 ülkeden 2 bin 250 sporcunun katılacağını belirtti.

Türkiye’deki genişlik serbest katılımlı patika koşusunu 2014 yılından bu yana düzenlediklerini anlatım fail Güney, hazırlıklarda sonuç aşamaya gelindiğini ve gani bire bir yapılanma gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Katılımcı ve mutluluk sayısı açısından fena hâlde tıpkısı süreç yaşandığını anlatan Güney, “75 ülkeden 2 bin 250 civarında bire bir koşucuyu ağırlayacağız. Yakınları, aileleri, görevliler ve konkur amacıyla Kapadokya’ya gelen tüm sayıyı düşünürsek 3 bin 500 – 4 bin yabanlık tıpkısı grubu Kapadokya’üstelik ağırlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Ayhan Cenup, organizasyona katılacak ülke sayısının artmasının kendilerini baştan motive ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Katılım az buçuk daha bol olabilirdi amma çevresel sorunlarımız var. Özellikle Ukrayna’de yaşanan davranışlar nedeniyle biraz eksilmeler oldu. 2 bin 500 civarında beklentimiz vardı ama 2 bin 250 elçi var. Kısaca 150 sporcu kaybı Ukrayna’dan oldu. Beklentimiz doğrultusunda gitti, talih sayısı bizi mutlu etti çünkü sabık sene 63 talih vardı, pandemiden ufuk. Bu sene 75 ülkeye bundan sonra. Bu durum dahi bizi tekrardan motive etti.”

“Bunlar, üst limiti sıfır gezi hareketleri”

Ayhan Cenup, organizasyonun talih tanıtımı ve turizme katkısının önemine değindi.

Bu asıl organizasyonların önceki amaçlarından birinin turizm olduğunu dile getiren Cenup, “Bunlar, arka limiti sıfır gezi hareketleri. Ülkemizin birlikte bu çeşit turizme çok ihtiyacı var. Bunun farkındayız ve yıllardır bunun için uğraşıyoruz. Yılların verdiği deneyim ve harcadığımız düzentileme bire bir şekilde hayata geçmeye başladı, bu sevindirici. Milyonlarca dolarlık turizm katkısı ve lansman katkısı sağlıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Etkinliği millî ve arsıulusal haddinden fazla sayıda medya mensubunun strateji edeceğini belirterek, bunun tanıtıma katkısının önemine vurgu özne Güney, şunları kaydetti:

“Ev dışından mevrut medya ilgisi dahi bizi olağandan sevindiriyor. Ülkemizde bu cins organizasyonların sayısının artması çokça kocaman ama bire bir şekilde bunun her yıl bitmeme etmesi gerekiyor. Tabiatıyla bu soy organizasyonların yeryüzü balaban özelliği sürekliliğinin olabilmesi. Eğer bunu bütün organizasyonlarımızda ülke namına başarabilirsek, bu sürekliliği sağlarsak, önümüzdeki 5-10 yıl içre acun çapında bir nice organizasyonumuz olacaktır.”

Atilla Kuduoğlu: “Beklentimizi ziyadesiyle almaya başladık”

Salomon Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Atilla Kuduoğlu dahi beklentilerinin karşılığını aldıklarını ifade etti.

Organizasyonda 8. yıllarını geçirdiklerini hatırlatan Kuduoğlu, “Tığ organizasyondan beklentimizi ziyadesiyle almaya başladık zira ilk başladığımız yıllarda murahhas sayısı azdı, bittabi kim bizim beklentimiz eş. Satışlarımız üstelik düşüktü amma 8 yıl süresince yavaş aynı aleniyet ikmal ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de bakir benzeri spor mecrası oluşturduklarına değinen Kuduoğlu, şöyle konuştu:

“Spor hesabına tıpkısı yatak oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye’de bizden öncesinde stabil yapılmayan ayrımsız spor dalı. Bu spor dalını geliştirip aynı mecra oluşturup sonra o mecraya satışımızı yaptık. Bizim beklentimiz buydu. Bunun akabinde tığ yaptıktan sonraları değişik farklı organizasyonlar dahi ortaya daha çok. Şu anda Türkiye’üstelik bayağı yukarı seçme ay, ayrıca bazı aylarda neredeyse rastgele hafta bire bir Ultra-Trail organizasyonu var. Bu da bu işi nasıl büyüttüğümüzün benzeri göstergesi.”

Memnuniyetleri cihetiyle geçen yıl 5 yıllık eskimemiş bire bir sözleşmeye imza attıklarını hatırlatan Kuduoğlu, “Sınırlı dışındaki organizasyonları bile izleme ediyor, görüyoruz. Biz, güvenilmez imkanlar sunuyoruz. Organizasyonumuz aklı başında demeyelim amma kusursuzu değme antlaşma arıyoruz. Özlük içerisinde Kapadokya turizm bölgesi olduğu üzere hemen spor yapma imkanı sunmuyor. Mevrut sporunu yapıyor, Kapadokya’nın alışılmadık doğasını görüyor, balonla geziyor, yer altı şehirlerini görüyor. 600 pasaj kilise var. Kiliseleri müzakere ediyor. Tıpkısı zamanda hem turizm hem spor organizasyonu. Bala yarışı yapıyoruz, ayrıntılar yarışıyor. Bu zat başına tıpkı curcuna.” şeklinde düşünce belirtti.

Atilla Kuduoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ensiz dışındaki yer balaban organizasyondan artımız, aranjman kalitemizin onlarınkinin çok üstünde olması. Bu da aranjman firmamız ve Münevver Bey’den kaynaklanıyor. Geçen sene yeknesak yaşadım. Ultra Trail 119 kilometre. 100’üncü kilometrede Kar Kuyusu diyerek ayrımsız istasyon var. Buraya Güney Amerikalı ayrımsız sporcu geldi, haddinden fazla üşüyordu. Oturdu kenarda. ‘Çorba alın’ dedim, ‘yanımda cüzdanım yok’ dedi. Zira mahdut dışındaki yarışlarda para alıyorlar. Bizim yarışlarımızda aşçı kadar rastgele nev servis var. Tığ sporculara değme imkanı sunuyoruz. Bizim eksiğimiz tanıtım. Onun bile bu sene henüz dolgunca olacağını ümit ediyorum.”

Share: