Şarki Akdeniz’de semavi sularla buluşacak balıkçılar çağ sayıyor

MUSTAFA ÜNAL TEVAZULU/ÇOKLUK GENCO – Mersin Ağacı ve Hatay’üstelik balıkçılar, Akdeniz’de av yasağının sona ereceği 15 Eylül’ü heyecanla bekliyor.

Sezonun kapanmasının ardından denize özlenti artan balıkçılar, bire bir yandan teknelerinde bakım, boya ve yenileme işlemlerini sürdürürken bire bir yandan üstelik ağlarını onarım ediyor.

Av sezonunun başlaması için ahit sayan balıkçılar, bu yıl artımlı ayrımsız çevrim geçirmeyi imge ediyor.

“Balık fiyatları haddinden fazla akla yatkın olacak”

Sazak Denizciler ve Balıkçılar Derneği Başbuğ Vekili Adnan Çelik, AA muhabirine, Akdeniz’de çekicilik sıcaklığı dolayısıyla av yasağının 15 Eylül’de sona ereceğini hatırlattı.

Balıkçıların bakir zaman hazırlıklarının tehlikeli şekilde sürdüğünü nâkil Çelik, “Balıkçılarımız ‘Arasız bismillah’ deyip 15 Eylül’de denize açılacak. 4 ay denize hasrettiler. Eylül, teşrinievvel, son teşrin ve fasıla, balığın mübarek olduğu aylardır. Balık fiyatları çok akıllıca olacak. Vatandaşlarımız bu ayları değerlendirsin. Gelişigüzel mevsim olduğu kabil artağan bir zaman bekliyoruz. Umutluyuz, av yasağı sonrasında bolluk ve bereket vardır.” dedi.

Balıkçılardan Ramazan Kayaç birlikte hazırlıklara sonuç sürat devam ettiklerini ve sezondan umutlu olduklarını belirtti.

Balıkçı İbrahim Polat ise cet mesleği balıkçılığı gururla sürdürdüğünü anlattı.

Bereketli ayrımsız av sezonu beklediklerini anlatım eden Polat, “Ağlarımızı vasıtasız geçirdik. Hazırlıklarımız bayılmak amacıyla. Heyecanla sezonun açılmasını bekliyoruz. Pir bire bir mevsim geçirmeyi düş ediyoruz.” diye konuştu.

Yaklaşık 30 yıldır balıkçılık fail Misyon Gürsoy, yavaş bire bir tempoda “Vira bismillah” gelmek için gün saydıklarını söyledi.

Hatay’da yiğit Mithat Ermiş, 15 Eylül’de rızklarını özlemek amacıyla denize açılacaklarını belirtti.

“Allah’tan temennimiz artağan balık olması”

Aziz Süleyman bile tekneleri ve ağları sezona amade kuzuluk anlatmak için çalışmalarının canlı şekilde sürdüğünü anlatarak, “Yıpranmamış sezonda Allah’tan temennimiz mübarek balık olması ve insanlara huzursuz balık esermek. Umutluyuz, inşallah istediğimiz üzere tamam.” ifadelerini kullandı.

Necdet Yağız ise detaylı süreden beri balıkçılıkla uğraştığını, tuttukları balıkları Ankara ve İzmir’e gönderdiklerini kaydetti.Share: