SELIM Parti’li Gündüz: “Karabük Çıpa Çelik Fabrikaları endüstriyel atılımlara öncülük etmiştir”

DOĞRU Tümen Karabük Milletvekili Niyazi Sıra, Karabük Demir Polat Fabrikalarının Türkiye’da sınai atılımlara önderlik ettiğini söyledi.

Güneş, Türkiye Erinç Fonu (TVF) ile Karabük Çıpa ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) arasındaki hisse alımı anlaşmasına ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

TVF’nin, KARDEMİR’in 50 milyon 294 bin 346 lira hissesini aldığını anımsatan Sıra, “Karabük Çipo Çelik Fabrikaları ülkemizdeki sınai atılımlara önderlik etmiştir. Türk sanayisisin öncüsü ve okulu olmuştur. Karabük ilkin çelik oluşmak için möble, orman ürünleri elektrik ve neşelilik ürünleri sektörlerinde ülke ekonomisine güç katkı sağlamaktadır. Kent ihracatının yüzdelik 85’ini çelik sektörü oluşturuyor.” diye niteleyerek konuştu.

KARDEMİR’in Karabük’ün ayrımsız işaret değeri ve binlerce vatandaşa ekmek kapısı sağlayan gözde kuruluşlarından biri olduğuna dikkati çekici Devir, kullanılmamış kurulacak tevhit endüstri bölgeleriyle dahi ülke ekonomisine çok daha iri ulama sağlanacağını belirtti.

Gündüz, Türkiye’nin 2022 yılının önceki 10 ayında dünyanın 8’inci, Avrupa’nın 1’inci polat üreticisi olduğunu, bu başarıda rastgele Karabüklünün balaban faaliyet ve karşı terinin bulunduğunu söyledi.

Share: