Son dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, maden ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, maden trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara alın oluşturulan baskıyla güneye akla yatkın kaydığını belirtti.

Vekil Aristokrat, TRT1’birlikte yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’da mızrap ve terörle mücadeleye yönelik planlı çalışmalara ilişkin vukuf verdi.

Türkiye’dahi aracısız yerine uyuşturucudan ölen âdem sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’da rakamların bunun 8-10 merhametsizce, gâh ülkelerde ise 20 ceberut olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş amacıyla önemli tasrif oluşturduklarını ve birçok girişim attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı benzeri vahit haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan maden satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları özellik kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik faaliyet yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atık konu örneği aldıklarını, ne ilde ne tuhaf mızrap madde kullanıldığına ilgili araştırı yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Uyuşturucu satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin uyuşturucu risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya doğrudan mecbur ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’bile esrar satışı ve kullanımı nedeniyle delik cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’bile 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin konusunda çıktığını belirten Aristokrat, “Şayet Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Gine Avrupa ülkelerinde hayatında bire bir posta uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim yer şişman avantajımız hayatında bir nöbet mızrap kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz gine onların 10’üstelik biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Sunma büyük sükse rotasını tahavvül etmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun aynı uğraş süresince olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize vaktiyle doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Söz Temsili İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez daha çok 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Veca. Haddizatında uyuşturucunun vakit kaybetmeden Türkiye’üstelik nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, benzeri zamanda Türkiye’ye girişini çelmek. Genişlik iri başarı tabiatıyla rotasını fark etmek. Türkiye’nin, mızrap sevkiyatında doğudaki bu engeli elbet bir serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Şimal rotası, yani Rusya’nın üzerinden geçen rota. Aynı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bire bir rota. Bire Bir de Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkısı rota var. Söz Gelişi, 2019’bile 14-15 titrem, 2020 ve 2021’dahi 20-22 titrem beyaz zehir yakaladık. Şu ana kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz miktarı 7-7,5 titrem. Çünkü rotanın balaban aynı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Çıktı beyaz zehir yakalamaları geçen yıllardan daha aşkın bu sene da Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz ağırlık, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, hele tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan tartı, rotayı elan tezayüt güneye doğru aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim tıpkı tahminimiz daha var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini az buçuk elan stabilizasyona alırsa ruhlu tıpkısı rota da oradan olmaya başlayacak. Kavga sonrası orada aceleten haddinden fazla dramatik bir uyuşturucu rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de 2020’bile uyuşturucuya bidayet yaşının averaj 20,2 iken, 2021’dahi bunun 21,2 olduğunu nâkil Soylu, uyuşturucu kullananların genel profillerine ait verileri paylaştı.

Sunma İyi Narkotik Polisi Ana Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Aristokrat, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile gayrı uyuşturucuyla uğraş operasyonlarına ilgili dahi bilgi vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik ayrımsız düzentileme uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla uğraş amacıyla Kırıkkale’da dernek kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la deli dolu yayında benzeri araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun esrar bağımlılığıyla mücadelesine ilgili hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin arkası sıra Aristokrat, “Banu Hanım nazik benzeri uğraş ortaya koydu. Metal kullanan çocukların anneleri, aileleri esasen bu meselenin sunma ağır çıplaklığıyla yara taraflarıyla cebin karşıyalar. Arada Bir toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Hatun, Türkiye’da Banu Hatun gibi anneler, balaban aynı mücadele veriyorlar. Evlatlarını kurtarmak için verdikleri uğraş hem bıçkın hem satı hem birlikte hep bu uyuşturucu satıcıları ve dünyadaki metal kartellerine alın sunulan tıpkı savaş. Mızrap rehabilitasyonun elbette ki doktor kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi vasıtasıyla dahi yapılabileceğinin bildirme evire çevire örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan bile uyuşturucuyla mücadele için verdiği destek dolayısıyla Nazır Soylu’ya teşekkür ederek, ailelerin esrar üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı de musahabe ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Narkotik büroda işyar polislerden bilgi aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın şehit Muazzez Bülbül ile şehit uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişkin videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen serencam noktanın sorulması konusunda, “Gerçekte biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe yakın diye gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen hakeza bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadelede eski dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ağıl getiren süreçleri gür çözümleme etmesinin, uzun vadeli ayrımsız politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk ayla getirilmesinin şişman önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin süresince 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Soylu, şöyle konuştu:

“Bittabi bu yıl haricen 52-53 terörist geldi. Çünkü terör örgütünün hem İran hem Irak eliyle aktarımları var. Söz Temsili bu sene nakil olmayan yegane hatlardan tıpkısı tanesi Hatay hattıdır. Nereden mevrut, havadan mevrut, paramotorla mevrut ama ayrıksı taraflardan söz gelişi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran eliyle Türkiye’ye o zor koşullarda mevcut coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 kıta tahril vilayetine sıkışmış. Ağırlık kendisine bunların kocaman benzeri bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Kalın Kafalı kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla birkaç aynı kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’dahi var. Tunceli’üstelik dahi 5 terörist kaldı.”

Bakan Aristokrat, tıpkı taraftan mevki içinde terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, bire bir taraftan dahi profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun ayrımsız mesai gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: