SPOR U14 Milli Takımı’nı belirlemek üzere 400 topçu izlemeye makbuz

U14 Milli Takımı’nı belirlemek için 400 topçu izlemeye alındı

Güngör Şahinkaya: Kadroyu serbest bir şekilde kuracağız

Nevruz Şerif: Yüzlerce aktör izledik

Turgay İPEK – Oktay ÇELIK/ ERZURUM, (DHA) – Futbolda Tendürüst Milli Takımlar tarafından gerçekleştirilen ve 2009 doğumlu futbolcuları kapsayan 14 gözyaşı altı seçmeleri Erzurum’da yapılıyor. 29 bölgeden seçilen 400 U14 futbolcusu, milli takıma vira etmek amacıyla tamlık hünerlerini sergiliyor. Onları oynadıkları futbol maçında saha kenarından bire bir azrail kadar izleyip, grado kayran Güre Milli Topluluk ve Bölge Antrenörleri biricik yegâne seçmece U14 milli takımını oluşturacak.

Palandöken Dağı’nın eteklerindeki Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ndeki futbol sahalarında düzenlenen müsabakalara katılan U14 futbolcuları hayallerine kavuşmak üzere umum güçlerini ortaya koyuyor. 26 Ilkgüz – 10 Ilk Teşrin tarihleri beyninde oynanacak maçlarla gerçekleştirilecek seçmeler, şişman bire bir inceden inceye yapılıyor. Bölgeler arası düzenlenen futbol müsabakalarında karşılaşan U14 futbolcuları, Gailesiz Milli Topluluk antrenörleri eliyle izleniyor. Müsabakalara Adana, Ankara (2), Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul (3), İzmir (2), Kayseri, Malatya, Sakarya, Samsun, Trabzon, Trakya, Van, İstanbul Tıfıl bölgelerinden 20 takımda toplanmış 400 sporcunun meydan aldığı tertip 10 Ekim’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Güre Milli Takım antrenörleri ile toprak antrenörlerinin strateji ettiği maçlar sonrasında, U14 Milli Takımı ve kulüpler üzere oyuncu havuzu oluşturulacak.

GÜNGÖR ŞAHİNKAYA: KADROYU GENİŞ BİR ŞEKİLDE KURACAĞIZ

Yaklaşık 21 yıldır TFF Milli Mızıka antrenörü kendisine görev yapan U14 Milli Bando Teknik Direktörü Güngör Şahinkaya, herhangi bir sene bu nesiç amacıyla seçmeler yapıldığını söyledi. 2009 doğumluların seçmelerinin ilk ayağını Erzurum’bile başlattıklarını söyleyen Şahinkaya, “Bu üç aktarılma şeklinde yapılacak. Eş ve april ayında U14 Milli Takımı’nı geniş ayrımsız şekilde kuracağız. Erzurum’üstelik bu seçmelere 20 bölgeden katılan 400 oyuncuyu izlemiş olacağız. Seyrede seyrede oyuncuların gelişimini izleyerek böylece U14 Milli Takımı’nı kuracağız. Üç girişim geçtikten bilahare filhakika bunlar yaş grubu atlıyor, temmuz, ağustostan itibaren U15 oluyorlar. Bu sene antrparantez U14 milli takımının yapılış yılıdır” diye niteleyerek konuştu.

NEVRUZ ŞERİF: YÜZLERCE OYUNCU İZLEDİK

U14 Milli Takımı’nın temelini sağlamak üzere Erzurum’birlikte olduklarını belirten Milli Topçu Bölgeler Koordinatörü Nevruz Şerif ise şunları söyledi:

“Daha evvelsi senelerde bunları yaptık. Bu çocukların şanssızlığı, pandemi dolayısıyla çok sakat kaldılar. Tabur maçı oynayamadılar, alıştırma yapamadılar. Tığ kişi aramızda tertip ettiğimizi turnuvalarla çocukları tıpkısı araya getirdik. Yüzlerce oyuncu izledik. Bölgelerden oluşan oyuncuları seçtik. Onları adım girişim değerlendirmeye çalışıyoruz. Buradan 14 yaş milli takımı oluşturulacağız. Dışarda mütezayit oyuncular üzülecekler ama tığ onları havuz ortamında değerlendireceğiz. Onların öbek maçları de başlayacak. Bilcümle toprak hocaları ve milli takım hocaları bu çocukları izleyecekler. Bulunan milli takım içini da sermpe yapabiliriz, kütle maçlarında izlediğimiz futbolculardan. Bugünün 13-14 yaşındaki çocukları ferda 15-16 olacak. Ümit Milli Mızıka, Allah çarkıfelek ederse A Milli Topluluk’a kadar bu çocukları seçeceğiz.”

Share: