Tafsilatlı Mehmet, kömürü buluşunun 193. yılında anıldı

Uzun Mehmet, kömürü buluşunun 193. yılında anıldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 8 Son Teşrin Teferruatlı Mehmet’i Anma ve Kömürün bulunuşunun 193. Yılı nedeniyle tören düzenlendi.

İlçeye sınırlanmış Mufassal Mehmet Mahallesi Kahya Valör Sokak’ta kâin Ayrıntılı Mehmet planlı merasim imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende mütekellim Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Pozitif, taş kömürünün bulunması ile bölgemiz ve ülkemizin sanayileşmesinin sağlandığını söyledi. Teferruatlı Mehmet’in askerde komutanının verdiği hikmet ile ülkenin ve ilçenin gelişiminde şişman etkili oluşturan çokça mehabetli tıpkısı gelişim yaptığını anlatım eden Olumlu “Son Teşrin 1829 Uzun Mehmet’in Taşkömürünü bulduğu çağ namına akseptans edilir. Yıl-i devriyesinde bu akman, bozulmamış, yiğit Küçük Asya çocuğunu tesmiye etmek üzere mecmu bulunuyoruz. Askerde komutanının verdiği vukuf ile Ince Mehmet, Ülkemizin, bölgemizin ve ilçemizin gelişiminde büyük canlı oluşturan çok heybetli tıpkı gelişim yapmıştır. Zira bugün elektrik hangi ise o zamanlar üzere kömür benzeri şeydi. Taşkömürünü ilk bulan hayat kendisine ölümü üstünde şüpheler kâin Etraflı Mehmet; eğitimli olmazsa bile Türk insanının genlerindeki iş, zekâ, kanı ve sağduyu ile ülkesine, bölgesine ve ilçesine şişman hizmetler yapmıştır. Taşkömürünün bulunması, bölgemizin gelişmesine ve ülkenin ekonomisine katkı sağlamada nazik öneme topluluk namına, İlçemizin sanayileşmesini sağlamış, nüfusunun büyümesine kat açmış ve tıpkı site haline gelmesinde iri çalım oynamıştır. ‘Her kim çalışamaya duruma gele, eşeğe bindirilip köyüne gönderile.’ Bu sözler hile eliyle gönderilen tıpkı yazıdan alınmadır. Öyle anlaşılıyor ki Taşkömürünün bulunması tıpkısı taraftan nazik faydalar sağlayan fakat özge yandan yöre halkının büyük acılar yaşamasına bile misil açmıştır. Yeryüzü nikbin tahminlerle bugüne kadar 5.000 madencimiz martir olmuştur. Bizler ihtişam memuru kendisine hangi antlaşma madenciyle karşılaşırsak elan dümdüz tıpkı işte çalışmanın ezikliğini, utancını ve burukluğunu yaşıyoruz. ve bizler biliyoruz ki çekilen nazik acılara ve bunca şeylere karşın madencinin başkenti Ereğli’bile, kömür kutsaldır. Bu duygu ve düşüncelerle; Ilkin yeryüzüne çıkartılması çok yumruk tıpkı aksiyon olan karaelması bulan Ayrıntılı Mehmet’, i bu uğurda şehit verdiğimiz değerli madencilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, ülkemize çokça balaban ulama sağlayan zer madencilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Mutlu “Düz altında 1,5 milyar titrem kömür var”

Genel Eroin İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Bahtiyar ise saha altında çıkarılmayı bekleyen belirleme edilen 1,5 bilyon titrem kömür olduğunu rapor etti. Bahtiyar konuşmasında “5 bin beyaz zehir şehidimiz var. Toprak insanımız acılar yaşayarak madenciliği öğrenmiştir. ERDEMİR’İN, KARDEMİR’İN, ÇATES’İN, Filyos Şiddetli Tuğla Fabrikası’nın bölgemize kurulmasının nedeni taşkömürünün havzamızda bulunmasıdır. Beyaz Zehir havzamız, ayrıntılı yıllar ülkemiz sanayisinin lokomotifi olmuş, ülkemizin gelişip büyümesine nazik katkılar vermiştir. Ancak, alelhusus 1990 sonrasında muteber kusurlu politikalarla işçi sayısı ile gelişigüzel taşkömürü üretimi de gerilemiştir. Türkiye bugün enerji ihtiyacını karşılayabilmek üzere yılda 36 milyon tondan aşkın taşkömürünü ithal ayar ve temas yıl taşkömürü ithalatına milyarlarca dolar öder kuzuluk gelmiştir. Bir yandan ülkemizin bulunduğu coğrafyada süren erke savaşları dolayısıyla dünyada ve Avrupa’birlikte erke fiyatlarının yükselmesi ve tedarikte yaşanan mesail, alelhusus Avrupa’de yaşanan enerji krizi, sair yandan arsıulusal piyasalarda yerel ve milli kaynakların değerlendirilmesinin önemini tıpkısı yol daha ortaya koymuştur. Ümranlı ülkeler dahi sanayilerinin taşkömürü ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla hızlı ayrımsız şekilde öz kaynaklarını harekete geçirmenin planlamasını yapıyor. Yeraltında çıkarılmayı bekleyen 1,5 bilyon ton taşkömürü rezervimiz var.

TTK’nın kurulu kapasitesi yıllık 5 milyon titrem kömür üretimidir. Yani ülkemizin üstelik özlük kaynaklarını harekete nakil ve ihtiyacının mefret tıpkısı bölümünü karşılayabilme imkanı bulunmaktadır. Çipo-polat fabrikalarımızın faziletkâr fırınlarını çalıştırmak, sanayimizin çarklarını döndürebilmek için havzamızdaki özkaynağımız sanayimizin ihtiyacı olan koklaşabilir taşkömürüne gerekseme olduğu açıktır. Ilkin çipo-çelik sanayisinin ve başka taşkömürünü havzamızdan karşılayabilmemiz mümkündür.” Dedi.

Törene Kdz. Ereğli Kaymakamı Mehmet Olumlu, Karadeniz Toprak ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Maksat siyasal parti ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, gaziler, martir aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: