Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan iri tıpkı tekellüf oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki türlü konulara ait değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Reisicumhur Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenskiy arasında İstanbul’da tıpkı görüşme yapılmasına yönelik teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Zalim ile Ukraynalı heyetler arasındaki müzakerat için çok mebzul koşulların düzenlenmesinde az çok büyük ayrımsız alengir oynadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı barış sürecinin başlatılması için dahi ceht sarf ediyor.” diye konuştu.

“FAKAT UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin böyle tıpkısı sürecin başlatılması için politik kaime de gösterdiğini vurgulayarak “Fakat Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda temas müzakere süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında artması muhtemel ulusal mülk birimleriyle ticarete da değinen Peskov, bu adımın dolar karışma rastgele eksantrik benzeri şeye uymazlık yüklemek amacıyla yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN BÜYÜKLÜK BU PARA BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların güvenilir ayrımsız ihtiraz servet birimi olmadığını belirterek “Bu bulut bundan sonra çok sayıda ülke yoluyla paylaşılıyor. Ne efsus kim doları basan mutluluk, bu dünyalık birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE MILLÎ PARA BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI MOLEKÜL TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE BILE OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını düşürmek ve millî servet birimlerinin payını çoğaltmak istediğini anlatan Peskov, “Tıpkı molekül Türkiye ile ilişkilerimizde birlikte oluyor. Doğal Gaz tedarikimizin tıpkısı kısmının ruble ile ödenmesi amacıyla İstanbul’da şanlı tıpkı anlaşmaya vardık. Ulusal para birimlerinin payının artmaya bitmeme edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: