TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda Tartışma Çıktı.

TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazasını Araştırı Komisyonu’nda, Komite Başkanı Taner Şans ile CHP Zonguldak Saylav Deniz Yavuzyılmaz arasında tartışma yaşandı. Yavuzyılmaz, kendisine saraka verilmemesi üzerine “Kortej vermeniz amacıyla birçok kişinin ölmesi gerekiyor? Birçok can ölürse söz vereceksiniz?” dedi. Yarkurul Başkanı Taner Talih ise “Hürmetli olun. Haddinizi bilin, okkalı olun. O sorduğunuz sorunun hangi anlama geldiğini bilin” diyerek denk verdi.

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırı Komisyonu’nda, bugün Iş ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı bürokratları tike yaptı. Komisyon Başkanı Taner Yıldız, eroin faciasında dertli kurtulan benzeri işçinin daha yaşamını yitirmesi nedeniyle milletvekillerine saraka verdi. CHP İzmir Saylav Inanmış Beko’nun taziye dileklerini dile getirmesinin ardından CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz birlikte saraka istedi.

Baht, parti grupları yerine bir kişiye hezel verdiğini belirterek, “Kani Bey’in konuşmasını yeterli bulmadınız mı?” diye niteleyerek sordu. Yavuzyılmaz üstelik “Ben Zonguldak Milletvekiliyim” diye denk verdi. Kader’ın “İzmir milletvekilini tam bulmadıysanız, cevap verin” demesi üstüne Yavuzyılmaz, “Benim sorduğum sorulara bile siz karşılık verin. Ego Zonguldak milletvekili miyim, bu ilçe Zonguldak’ta olmadı mı?” diyerek sordu.

Talih’ın rağbet ve temenniler kısmında herkese hezel veremeyeceğini belirtmesi konusunda Yavuzyılmaz, “Söz vermeniz için birçok kişinin ölmesi gerekiyor? Birçok yaşama ölürse saraka vereceksiniz?” diye niteleyerek sordu. Felek, “Hürmetli olun. Haddinizi bilin, saygılı olun. O sorduğunuz sorunun hangi anlama geldiğini bilin” diye karşılık verdi.

Felek ile Yavuzyılmaz arasında başlayan tartışma, AKP ve CHP’liler arasında paçarız konu atma şeklinde bire bir süre elan bitmeme etti.

BAKANLIK TEFTİŞ BAŞKANLIĞI TEFTİŞLERE İLİŞKİN VERİ PAYLAŞTI

Komisyonda, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Umumi Müdürlüğü bürokratları beyaz zehir işyerlerinde gerçekleştirilen iş sağlığı ve güvenliğine teftişlerine yönelik bilgelik verdi. Yapılan bilgilendirmeye göre; 2021 yılında maden işyerlerinde gerçekleştirilen programlı hareket sağlığı ve güvenliği teftişlerinde 14 bin 583 şaibe belirleme edildi. 14 bin 583 noksanlığın bin 75’inin hilaf madenlerinde, 12 bin 500’ünün vadi üstü madenlerinde ve bin 8’inin ise karşıt kömür madenlerinde belirlendiği kaydedildi. Mevzuat aykırılıkları ise şöyle sıralandı:

“Havalandırma: Merkezi doğal gaz strateji sensörlerinin kalık olması ya bile tek olmaması,

Ateş ve Patlama: Cuşuhuruş riskine karşı kömürün hava ile temasının kesilmemesi,

Kontrol, Kurtarma ve Evgin Nitelik: Personel takip sistemi kurulmaması ya da çalışmaması,

Taharri sondajı yapılmaması, makul yapılmaması yahut araç altına alınmaması.”

Bakanlık müfettişlerince ters maden işyerlerinde tayin edilen eksikliklerin tıpkı bölümünün maden işletmecileri marifetiyle giderilmediği belirtildi. Nezaret bürokratlarının verdiği verilere bakarak; 2021 yılında uymaz eroin işyerlerinde tespit edilen bin 75 eksiklikten 213’ünün giderilmediği kaydedildi.

AMASRA’DAKİ MADENDEKİ DENETİMLER

Facianın meydana geldiği TTK Amasra İşletmesi’nde faciadan önce gerçekleştirilen teftişlerin detayları üstelik paylaşıldı. Maden sahasında 5 Ilk Teşrin ile 11 Teşrinievvel tarihleri beyninde gerçekleştirilen programlı teftişte, mecmu 19 mevzuata aykırılık tespit edildiği ortaya artık. Mevzuata hilaf uygulamaların 16’sının denet sırasında giderildiği, üç mevzuata tehalüf üzere ise yönetsel nakdî ceza önerildiği belirtildi.

UYGUNSUZ HAVALANDIRMA VE EKİPMAN

TTK Amasra İşletmesi’ndeki teftişlerin arkası sıra hazırlanan raporlarda yer düz kem unsurlar şöyle açıkladı:

“Aile esas havalandırması, acil hallerde ve ihtiyaç halinde kullanılabilmesi için gelgel yönünü suratsız çevirebilecek özellikte değildir. Yeraltında kullanılan ara sıra elektrikli ekipmanlar, ATEX belgeli değildir.”

Share: