Tgs, “Sıkı Denetim Yasasına” Alın Dilekçeleri TBMM’ye İletti: “Seçme Hesaplarınıza Basın Özgürlüğünü Cihaz Etmeyin”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS); internet medyası ve sosyal medyada kullanılmamış yaptırımlar öngören “sansür yasasına” karşı imzalanan dilekçeleri TBMM’bile grubu mevcut siyasi partilere iletti. TGS Ankara Idarehane Başkanı Sibel Hürtaş, “Lütfen seçim hesaplarınıza basın özgürlüğünü alet etmeyin. Bu sıkı denetim yasasını köylü çekin” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS); yarın TBMM Umumi Müesses gündemine alınması muhtemel; internet medyası ve içtimai medyada kullanılmamış yaptırımlar öngören yasa teklifine karşı toplanan imzaları TBMM’dahi grubu bulanan siyasi partilere iletti.

TGS Ankara Şubesi, TBMM uğrunda bir araya gelerek, Meclis’te dilekçeleri doğrudan partilerin ekip başkanvekillerine iletirken, sair illerde ise dilekçeler postanelerden Meclis’e yollandı.

TGS Ankara Büro, Divan Parkı’nda tıpkısı araya gelerek, topluca Divan’e methal yaptı. CHP Görgülü Milletvekili Süleyman Bülbül üstelik gazetecilere destek verdi. Gazeteciler dilekçeleri imzalamadan önceki TBMM Basın Kapısı’nda açıklama yaptı.

CHP’li Bülbül, “sıkı denetim yasasına” alın CHP’nin görüşünün net olduğunu dile getirerek, “Basını bağımsız milletvekili sıfır ülkede demokrasi olmaz. Anayasal doğruluk ve özgürlükler kullanılamaz. Vatandaşın bilgelik alma hakkı bir kenara itilir. Bu çerçevede hususiyet devleti, basın özgürlüğü diyoruz. Anayasal türe ve özgürlüklerin yekpare anlamıyla vatandaşlar tarafından kullanılması diyoruz. Bunun dahi çaresi açık. Demokrasi ve özgürlükleri akla yatkın şekilde vatandaşa suna farz etmek ve uygulamada kullanabilmek. Bu nedenle bu matbuat ve sansür yasasının Divan gündeminden çıkarılması ve basın özgürlüğünü sağlayacak parçalanmamış kanuni düzenlemelerin acilen yapılması gerekmekte” dedi.

TGS Ankara Yazıhane Başkanı Sibel Hürtaş ise “Tarihin sunma nazik karartma girişimi ile alın karşıyayız. Dezenformasyon yasası adı altında getirdikleri sıkı denetim yasasına cebin bugünden itibaren temas yerde, rastgele alanda savaşım yürüteceğimizi söylüyoruz. Dilekçelerimizi hazırladık, birlik grup komutan vekillerine bu dilekçeleri vereceğiz. Dilekçelerde dile getirdik. Bu sansür yasası her yönüyle Anayasa’ya aykırıdır. Sayın Sedir Başkanı Mustafa Şentop, Macaristan örneğini verdi, sıkı denetim yasasını getirirken. Lütfen seçim hesaplarınıza basın özgürlüğünü aygıt etmeyin. Bu sansür yasasını anlayışsız çekin” diye niteleyerek konuştu.Share: