Tosya’da çeltik hasadı başladı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 8 bin 500 dekar alanda çeltik hasadına başlandı.

Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının kurulduğu ilçede üretilen çeltikten tahminî 6 bin titrem rekolte bekleniyor.

Ilgaz Dağları’ndan mevrut kar sularıyla sönümsüz Devrez Çayı’ndan sulanan çeltik tarlalarında, coğrafi işaretli Sarıkılçık pirincinin yanı sıra, Yaşar, Maratelli, Osmancık-97 ve Ede çeşitleri de üretiliyor.

Çeltik üretilen köylerden Çevlik köyünün muhtarı Usta Soluk, AA muhabirine, köylerinde bin dönüm arazide çeltik üretimi yaptıklarını söyledi.

Mayıs ayında ektikleri çeltiği ilkgüz ayında hasat ettiklerini belirten Soluk, şunları kaydetti:

“Ego bu işi 25 yıldır yapıyorum. Köyümüzdeki çeltik tarlalarından yaklaşık 700 titrem çeltik bekliyoruz. Tosya’mızda şu anda 8 bin dönüm civarında çeltik ekiliyor. Daha öncelerde 23 bin dönüm civarında çeltik ekiliyordu. Susuzluktan ufuk çeltik ekimi azaldı. Bu sorunumuza bire bir çıkar yol bulunmasını bekliyoruz.”

Yetiştirici Faruk Buyraz üstelik çeltik hasadına başladıklarını anlatarak, “Birçok aşamadan sonraları hasat zamanı geldiğinde biçer ile çeltiği biçiyoruz. Allah’a şükür ürünümüz gayet bereketli.” diye niteleyerek konuştu.

Müstahsil Yaşar Doğan ise 24 dönüm alanda çeltik ürettiğini belirterek, melez domuzlarının tarlalarına engel verdiğini bu konuda önlem alınmasını istediklerini söyledi.Share: