“Turistik Maşrık Ekspresi” Erzurum’a ulaştı

Sezonun önceki seferine başlayan “Turistik Şarki Ekspresi”, kestirmece 26 saatlik yolculuğun peşi sıra Erzurum’a ulaştı.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Kerem Demiryolları (TCDD) Transport KAZANÇ Genel Müdürlüğü Turistik Şarki Ekspresi, 2022-2023 dönemi geçmiş seferi kapsamında, geçkin 15.55’te Kars’a gitmek için tarihi Ankara Garı’ndan yola çıktı.

Yaklaşık 25 saatlik yolcuğun ardından 17.30’bile Erzurum Katar Garı’na ulaşan “Turistik Şarki Ekspresi” yolcuları, 3 saatlik molanın ardından 20.30’birlikte Kars’a hareket edecek.

İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü ile seyahat acenteleri koordinesinde bateri ve zurnayla karşılanan yolcular, Erzurum Evleri, Erzurum Kalesi ile saat kulesi, Çifte Minareli Medrese, Atatürk Evi, Kurultay Binası ve Taşhan kendisine bildik Rüstem Ciddi Bedesteni gibi tarihi mekanları gezecek.

“Turistik Maşrık Ekspresi” yolcularına antrparantez koyuverme süresinde Erzurum’un dernekevi lezzetleri olan cağ kavrulmuş ve kadayıf dolması izzetüikram edilecek.

“Yolcular yaklaşık 3 saat misafirimiz olacak”

İl Ekin ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Turistik Şarki Ekspresi” seferlerinin başlamasının sevincini yaşadıklarını aktardı. Trenin haftada üç kere yapacağını belirten Almaz, “Seferin iki durağı var. Bunlar Erzincan ve Erzurum’dur. Mevrut yolcular burada kısaca 3 saat misafirimiz olacak henüz sonradan Kars’a debi edilecek. Misafirlerimizi ilk gününden tatlıca aynı ambiyansla karşıladık. Hep tarihi yerlerimiz örtüsüz istedikleri kabilinden gezilebilirler.” dedi.

“Turistik Maşrık Ekspresi” yolcularından Fatih Balkır de tuğra İstanbul’dan katıldığını ve iki yıldır bu yolculuğun hayalini kurduğunu söyledi. Trenle yolculuğu herkese tavsiye eden Parıltı, “Çokça pir benzeri tur oldu. İlk durağımız Erzincan oldu. 3 saat boyunca Erzincan’ı gezdik. İkinci durağımız Erzurum ve burayı birlikte gezeceğiz. Tren çokça uyumlu ve evire çevire ilk kânun geçiyor.” diyerek konuştu.

Share: