Türkiye’de temas 5 ölümden biri kanserden

Türkiye’da seçme 5 ölümden biri kanserden

Adana Ahali Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu:

“Adana’birlikte erkeklerde 1. sırada akciğer kadınlarda ise bicik kanseri geliyor “

-“Ülkemizde rastgele 5 ölümden 1’i kanser”

“Kadınlarımızın mamografilerini yaptırmaları majör”

ADANA – Adana’bile bir numara tam erkekler de akciğer, kadınlarda ise bicik kanserinin geldiğine dikkat çekici Adana Umum Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu, Türkiye’bile gelişigüzel 5 ölümden birinin kanserden olduğuna aksan yaparak er teşhisin ve öncesinde alınacak tedbirlerin önemine değindi.

Adana Umum Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu, 4 Şubat Acun Kanser Haset nedeniyle İhlas Veri Ajansında açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde dahi gelişigüzel 5 ölümden 1’i amansız hastalık”

Türkiye’birlikte çeşitli etkinliklerle kanser farkındalığı inşa etmek, erken kişileştirme açısından halkı bilgilendirmeye müteveccih çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatım fail Dr. Tanju Altunsu,” Kanser dünyada ölümler açısından makro etkenlerden biri. Ülkemizde dahi gelişigüzel 5 ölümden 1’i amansız hastalık zımnında oluyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda kanserlerin 3’te 1’inin risk faktörlerini ortadan kaldıracak alacağımız tedbirlerdedir. Yaşamımızda oluşturacağımız beslenme, fiziki etkinlik gibi müspet tadilat ile Obezitenin engellenmesiyle önlenebileceğini ilmî namına ortaya koymaktadır” diyerek konuştu.

“Afiyet kuruluşlarında taramalarını yaptırabilirler”

Kanseri erken evrede yakalayarak uygun tedavi yöntemleriyle tedavisini yapmanın, yaşamın uzatılması, kanserin ortadan kaldırılması açısından mefret olduğunu ortaya koyduğunu tamlayan Dr. Altunsu, “Esenlik Bakanlığı de ülkemizde uzun yıllardır kadınlarda bicik, merhamet ağzı kanseri, koca ve kadınlarda kolon, kolorektal kanserlere yönelik tarama programlarını yürütmektedir. Genişlik sık tanıdık bu kanser türlerine müteveccih makul aralıklarla Keyif Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu Amansız Hastalık Erken Teşhis Tarama Merkezleri’nde tamam sağlık kuruluşlarında alacakları bilgilendirmeler ile taramalarını yaptırabilirler. Burada büyük olan bicik kanseri açısında riziko grubunda olan kişilerin 2 yılda ayrımsız mamografilerini yaptırmalarını öneriyoruz. Burada karı hekimi vasıtasıyla keyif bakanlığının kanser randevu programı çerçevesinde familya hekimleri randevusunu alarak kişiyi yönlendirebilirler. 1. Kademe Afiyet Kuruluşlarından gerçekleştirme edebilecekleri gaitada bilinmedik soluk kitleri ile dahi 50-70 yaş grubundaki kadın-ayvaz yekpare vatandaşlarımız kolon kanserlerine yönelik de taramalarını yaptırabilirler. 30-69 gözyaşı arasındaki kadınlarda rahim ağzı kanserlerine müteveccih taramalarını ister ev sağlığı merkezlerinde HPV DNA yöntemiyle yahut smear aldırarak 2 yılda benzeri yapacakları taramayla da er dönemde teşhisini koymasını sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Adana’da geçmiş sırada erkeklerde akciğer, kadınlarda bicik kanseri geliyor”

Adana’üstelik kadınlarda ve erkeklerde yeryüzü sık görülen amansız hastalık türleriyle ilgili kendisine vukuf veren Altunsu, “İlimizde tanıdık kanser türleri Türkiye’üstelik tanıdık çeşitler ile paralel seyretmekte. İlimizde erkeklerde bir numara sırada akciğer kanserleri ikinci tam prostat kanserleri gelmekte. Kadınlarda ise birinci tam bicik kanseri ikinci sırada ise jinekoloji yönünden oluşan kanserler oluşturuyor. Kadınlarda akciğer kanseri beşinci sırada ancak kadınlardaki ve erkeklerdeki akciğer kanseri toplamı üstelik kadınların meme başı kanseri sayısından fazla. O yüzden kadınlarımız mamografilerini yaptırmaları açısından kendiliğinden meme başı muayenelerini yapmaları serencam aşama yetişkin” diyerek uyarıda bulundu.

Share: