Ünlü tasarımcı Cafer Andıç, modaya alnaç veren defilelerin sırlarını anlattı

Defileleri ve tasarımları ile dikkatleri üzerine calip Cafer Muhtıra modanın yönünü muhavvil defilelerdeki detaylar üzerine vukuf verdi.

Giyim Gösterisi nedir ve lacerem kombinasyon edilir sorularına ara getiren ünlü moda tasarımcısı defilenin püf noktaları ve amacını açıkladı.

“Giyim Gösterisi yemeden içmeden kullanılmamış zaman libas sergisi değildir”

Cafer Muhtıra defilenin sadece eskimemiş mevsim giysilerin tanıtıldığı benzeri kucak olmadığını belirtti. Tıpkısı ayin gibi özel ve büyük gösterilerin yapılabildiği her bir organizasyonda esasta benzeri hikaye paylaşıldığını dile getiren Andıç, “10 an gibi gelişmemiş sürelerde balaban hikayeler anlatılıyor. Unutulmaz şovlar düzenleniyor. Arşivlere eklenen defileler moda tutkunlarının hafızalarına kazınıyor. Platformlar değişse dahi demonstrasyon bütün bitmeme ediyor. Sayısal platformlar üstünde de yapılmaya başlanılan giyim gösterisi organizasyonları hususi icraat ve balaban emekler ile ortaya çıkartılıyor. Ikonik defileler ile moda tasarımcıları tasarımlarını unutulmaz ağıl getirebiliyor” dedi.

“Giyim Gösterisi bittabi tevhit edilir”

Muhtıra, defilenin şüphesiz tevhit edilmesi gerektiği konusuna de değindi. Defile dünyasının, moda sektörünün fert damarlarındandır diyen moda tasarımcısı Cafer Muhtıra defile hazırlığı çalışmaları hakkında özet niteliğinde bilgiler paylaşarak, “Öncelikle defilede kullanılacak olan parçaların organizasyonu, defilenin hikayesini belirleyen ilke olmakta. Benzersiz ve özele oluşturulan kıyafetler, özge yanda kıyafetleri üzerinde genişlik dolgunca şekilde taşıyacak mankenler ile birleştirilir. İzleyici sayısının başlangıçta belirlenmesi birlikte gösterinin yapılacağı mekanın uygun olarak seçilmesinde tıpkısı kriterdir. Işık sisteminden yurt düzenine bol benzeri sergi amacıyla zaruri birlik parametrelere ilgi gösterilmesi gerekir. Podyum boyutu ve mesnet özellikleri göz önünde bulundurularak beceri adına ayrımsız ülkü yaşanmasının önüne geçilmektedir. Kişiselleştirme efektleri ve müzikleri ile defileler misilsiz ayla getirilmektedir” diyerek konuştu.

Cafer Muhtıra defileler üzere özelleştirme çalışmalarının öneminden dahi bahsetti. Andıç, “Spesifik aynı enstrüman grubu ile çalışmak, klişelerin dışına çıkmak akılda küsurat birinci sınıf ayrımsız giyim gösterisi üzere uygulanabilir adımlardandır. Giyim Gösterisi organizasyonlarının laf ile dayalı olan kişilere bire bir şeyler katabilmesi önemlidir. Seyirciler defileden farkındalıkla ayrıldıklarında henüz mutlu olurlar. Antrparantez giyim gösterisi amacı yerine bire bir arkalama amacı gütmek birlikte yarayışlı olacaktır. Seyirciler dahi defileye ulama yaparlar. Bunun göz ardı edilmemesi önemlidir. Seyirciler olmazsa defilenin ihtişamının önemi kalmaz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: