Vali Gündüzöz: “Muş giderek Avrupa’yı yegâne başına besleyebilecek tarım kabiliyetine erişecek”

Ilbay Gündüzöz: “Muş gitgide Avrupa’yı biricik başına besleyebilecek ekincilik kabiliyetine erişecek”

Muş’ta çiftçilere şevket destekli hububat tohumu dağıtımı yapıldı

MUŞ Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, tarımın önemine değinerek, “Berenarı kendine kâfi bir ülkeyiz ve imdi ürünlerimizi üstelik dışarıya ihraç gelmek vasıtasıyla apayrı ülkelerin dahi ihtiyacını gelecek kabiliyetine sahibiz” dedi.

Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Yıldız Alparslan İşletme sahasında çiftçilere yönelik yüzde 75 hibeli tahıl tohumu tevzi töreni düzenlendi. Törende konuşan Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, hükümetin, devletin arz çok ilgi gösterdiği alanlardan birinin tarım olduğunu tabir etti. Son yıllardaki ekincilik politikalarının akıbet merhale heybetli olduğunu kaydeden Ilbay Gündüzöz, “Tarım imdi, takkadak öz başına düşündürücü olan bir fasıl değil, tıpkısı zamanda tıpkısı milli güvenlik sorunu. Zirai ürünlerin mühim mahsulat olduğunu, milli güvenliği ilgilendirdiğini ve uluslararası krizlerde arz aşkın baskı oluşan alanların enerjiyle gelişigüzel tarımsal ürünler olduğunu, ısıdam gelişmelerden görüyoruz. Avrupa’nın kışı soğukta nakil riski ve yeterli erzak bulamama riski karşısında Türkiye’nin oldukça bayındır bire bir şekilde kışa girdiğini, bunu dahi hem daha ilkin uygulamış olduğu enerji ve tarıma dayalı majör mühim adımlar ve politikalar sayesinde yaptığını hem da tarım sektörüne yaptığı yatırımların neticesinde olduğunu göstermek istiyorum. Bunlar rastlantısal değil. Zaman, Türkiye alelacele sanayileşen ve bire bir sanayi devi olma noktasında ilerleyen tıpkı mevki ama bu ilerlemeyi sağlarken tarımı dahi es geçmiyoruz. Ekincilik bizim üzere son kademe koskocaman. Serencam yaşanan olaylarda bunu gösterdi. Bu büyüklüğünde dört mevsimin yaşandığı, zirai çeşitliliğin, biyoçeşitliliğin çok olduğu ve ülkenin değme yerinde seçme tip ürünün yetişebildiği yani kitap deseninin çokça yelpaze yeryüzü ettiği bir ülkede yaşamanın üstelik mutluluğu içerisindeyiz. Güneyde turunçgiller yetişirken, kuzeyde öz bitkisinin yetişebildiği ender coğrafyalardan biriyiz. Bu yüzden dışa bağımlılığımız tarımsal üretimde haddinden fazla değil. Berenarı kendine kâfi bir ülkeyiz ve pozitif ürünlerimizi de dışarıya ihraç gelmek kanalıyla eksantrik ülkelerin birlikte ihtiyacını bastırmak kabiliyetine sahibiz” dedi.

“Tarımda sulama ve mekanizasyon sonuç rütbe makro”

Türkiye’nin avantajlı coğrafyasının yanı sıra Muş’un haddinden fazla daha özellikli tıpkı yerde olduğunu tamlayan Vali Gündüzöz, “Türkiye’dahi Muş siktirici ovasıyla, otlak, otlak, çayır varlığıyla Türkiye’nin arz koskocaman zirai illerinden biri. Potansiyeli çokça faziletkâr bir iklim. Bu potansiyeli umum namına kullandığı ahit değil Türkiye’yi Avrupa’yı, Ortadoğu’yu besleyecek kaynak elden ve hemen Muş’ta var. Zaman 1 milyon 300 bin civarında küçükbaş hayvan varlığı, 350 bin kocabaş hayvan varlığı bizim potansiyelimizin haddinden fazla altında. Belki bunun on mislini ilerde göreceğiz. Bu işler yatırım meselesi. Hangi büyüklüğünde ölçekleri büyütüp bozuk ekonomisine uygun ekincilik yaparsak o kadar verim elde ederiz. Tarımda sulama ve mekanizasyon akıbet paye yetişkin. Bu konularda bilcümle yüce adımlar atıldı. Toplulaştırma hadisesi bunlardan tıpkısı tanesidir. Bugün köylerimizin büyük çoğunluğunda toplulaştırma bitti. Artan haddinden fazla az kısımda dahi icraat bitmeme ediyor. Zımnında randımanlı ölçeklerde ve uygun alanlarda tarım ika imkanına geçmişten bugüne ilk defa bu kadar yakın Muş” ifadelerini kullandı.

“Muş gittikçe Türkiye’yi değil, Avrupa’yı da bir tane başına besleyebilecek kabiliyete erişecek”

Muş Ovası’nın sulama noktasında haddinden fazla heybetli tıpkı gelişme yaşadığını kaydeden Vali Gündüzöz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunu daha öncede dile getirdik ama tekraren de dile ifham etmek lazım. Çünkü bazı şeylerin kendiliğinden ve çokça rahat olduğu izlenimi doğuyor. Bunlar çokça kocaman işlemler ve bizim dönemimizde, yaşadığımız devir diliminde gerçekleşiyor olması bizim üzere ayrı tıpkı mutluluktur. Muş Ovası amacıyla sulama ihalesi DSİ yoluyla dört etapta projelendirildi. Muş Ovası sulama işi çok nazik benzeri aksiyon. Toplamda 4-5 bilyon liralık çok eke bire bir envestisman. Bu işin geçmiş etabı inşallah Teşrinisani ayında münakasa edilecek. Zımnında Muş Ovası suyla buluştuğu miktarın haddinden fazla üstünde bire bir suyla buluşacak. Zımnında ünite alandan elde edilen olgunluk artacak. Bu açıdan üstelik 2023’e gelindiğinde işaret rekoltemizin ve eser çeşitliliğimizin çokça daha gani noktaya geldiğini, hak ettiği potansiyeli haddinden fazla gür bir düzeyde kullanıyor olduğunu göreceğiz. Muş ileride Türkiye’yi değil Avrupa’yı üstelik bir tane başına besleyebilecek kabiliyete erişecek.”

Muş Belediye Reisi Feyat Asya ile Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün’ün birlikte birer müşavere yaptığı tören, çiftçilere sertifikalı tohumların dağıtımı ile sona erdi.

Share: