Vekil Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

Icra Vekili Karaismailoğlu: Skuterlerin kullanımını denetleyeceğiz

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Skuterler yönetmelikte yer alan kurallar çerçevesinde kullanılmalı; fakat görüyoruz kim caddelerde duraç tanımaz aynı şekilde akım ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını teşvik edeceğiz, belli başlı kavait doğrultusunda kullanılması amacıyla denetimler gerçekleştireceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde restorasyonu tamamlanan 800 yıllık tarihi Akköprü’nün açım törenine katıldı. Karaismailoğlu, “Hükumetimizin çizdiği seziş doğrultusunda iblağ ve altyapı yaptırımlarımıza dur durak körlemeden bitmeme ediyoruz. Bu yatırımlarımızla, ülkemizin ciharıyek köşesini bütünleşmiş ayrımsız altyapıyla birbirine bağlıyor, bölgesine ve dünyaya bakım fail tıpkı yapıya büründürüyoruz. Ehil olduğumuz coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’mizi dünya tecim yollarının hakimi konumuna yükseltiyoruz. Çalışmalarımız, ülkemizi dünyanın sınırlanmış ekonomileri arasına sokarak. ‘Türkiye Yüzyılı’nın birlikte en kebir kilometre taşlarından olacak” diye niteleyerek konuştu.

‘GEÇMİŞE SAHİP ÇIKMAYANIN, GELECEĞİ ÜSTELIK OLMAZ’Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın çalışmalarını mütemadi sürdürdüğünü dile getiren Karaismailoğlu, ” Çanakkale’üstelik Asos ve Troya tünellerini içerisinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu Yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Hıyar Dağlarına koku aldırdık. Bütün 104,3 kilometrelik uzunluğa erbap, içerisinde 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel kâin, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 an kısaltan Hekimhan Yolu’nu, hep 29,3 kilometrelik uzunluğa sahip, Diyarbakır’ı bölgenin yer eke erişim akslarına bağlayan, seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Belde Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzdelik yüz yerel ve milli, öz sınıfında dünyada geçmiş, bire bir mühendislik harikası olan Bitlis Çayı Viyadüğünün sonuç kaynağını yaptık. amma velakin, bizler, geleneğine, tarihine topluluk çıkmanın hangi kadar şanlı olduğunu da biliyoruz. Geçmişe ehil çıkmayanın, geleceği üstelik olamaz.” diyerek konuştu.’TARİHİ KÖPRÜMÜZÜ BAŞKENTİMİZE KAZANDIRIYORUZ’Nazır Karaismailoğlu, tarihi Akköprü’nün restorasyonunun yapıldığına değinerek, “Küçük Asya Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat döneminde, zamanın Ankara Valisi Değerli Koca yoluyla 1222 yılında yaptırılan köprümüz, bu topraklardaki medeniyetimizin tapu senedi niteliğindedir. Yapılışının üzerinden kamu 800 yıl güzeşte bu evire çevire güreşçi köprüsü, Osmanlı Devleti’nin sonuç dönemlerine kadar, askere ve hacca gidenlerin uğurlandığı, türe ve özgürlük ya birlikte fetih önünde ilk adımın atıldığı, bugünümüze vasıl nadide benzeri yapıdır. Akköprü, bozuk Bağdat ticaret güzergahının Ankara- İstanbul kesiminin baş nokta görevini üstlenmişti. Çabucak kültürel açıdan değil, ticari açıdan dahi majör bire bir misyona topluluk olan, bunaltıcı kullanımı dolayısıyla tedricen yıpranan (Kızılbey) Akköprü’nün yenileme sürecini tamamladık. Son paye alıngan tıpkı say yürüttük. Müze ve müzakere tarihi alanında ehlivukuf akademisyenler ve mimarları görevlendirdik. Hep uzunluğu 79 metre olan köprümüz, 8 göl ayağı ve 7 lüks kemere topluluk. 5,7 metre zemin genişliğine sahip tarihi Akköprü’müzü, yılda 5 milyondan fazla turisti ağırlayan başkentimizin tarihi ve kültürel mirasına gene kazandırıyoruz.” ifadelerini kullandı.’SKUTERLERİN KULLANILMASINI TEŞVİK EDECEĞİZ’

Karaismailoğlu, konuşmasının peşi sıra kurdeleyi keserek, köprünün açılışını yaptı. Köprüyü gezen Icra Vekili Karaismailoğlu, basın mensuplarının sonuç dönemde küsurat Skuterler kazalarına ilgilendiren sorusunu cevapladı. Karaismailoğlu, Ankara ve İstanbul kabilinden metropollerde skuter kullanımının hayatın ayrımsız parçası haline geldiğini dile getirerek, “Skuterler geçtiğimiz yıllarda kaidesiz bir şekilde kullanılıyordu. Skuterlerin belli kavait dahilinde kullanılması üzere yönetmelikler çıkardık. Skuterler yönetmelikte kayran kayran kurallar çerçevesinde kullanılmalı; fakat görüyoruz ki caddelerde kaide tanımaz bire bir şekilde hareket ediyorlar. Skuterlerin kullanılmasını isteklendirme edeceğiz, sınırlı kurallar doğrultusunda kullanılması amacıyla denetimler gerçekleştireceğiz. Maatteessüf zehir engebe meydana geldi. Bu kazaları önlemek amacıyla İçişleri Bakanlığımız ve evcil yönetimlerle gelişigüzel kuma bir himmet yapıyoruz. 15 dakikanın altındaki seyahatlerde miftah kullanılmamasını velespit, skuterler ve reviş yollarının kullanılmasını teşvik fail politikalar geliştiriyoruz.” dedi.

Görüntü dökümü:

– Küşat

– Icra Vekili Karaismailoğlu’nun konuşması

Haber- Azrail :  Enes GEYİK – Mehmet Serkan ŞAFAK/ ANKARA,

Share: