Vekil Nebati: Dualarla enflasyonun üstesinden geleceğiz

AKP Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde mütekellim Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, aksiyon dünyasıyla buluştuğunu, esnafı görüşme ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi. Türkiye’de çokça yetişkin adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam zar ettikleri seviye korumalı yatırım hesabıyla Türkiye’deki dövizi taharri altına aldıklarını hatırlattı.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI”

Zorlukların olduğunu, fakat bunların aşılacağını belirten Nebati, “Rekabet edilebilir seviye seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne kadar etkisi sert bir şekilde bitmeme yazar, tekmil dünyayı adeta hava eden bu gelişmelere rağmen Türkiye koskocaman başarılara imza attı.” diyerek konuştu.

“ÜLKE İTHALAT CENNETİNE DÖNER”

Önlerinde enflasyon sorunu olduğunu anlatım fail Nebati, “Tığ tez ediyoruz ve diyoruz ki bu şişkinlik belasının üstesinden gelecek olan de biziz. Biz efdal enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, kat ve yöntemlerimiz anlaşılan. Bu sefer ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği kadar ‘Biz geliriz altı ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, erdemli faizle insanların işlerini kaybetmesine sebep oluruz. Ülkeyi tekrar ayrımsız ithalat cennetine dönüştürürüz” dedi.

Bitkisel “İhracatı kısarız ve ülkenin iktisat yönetimini esasta başkalarının yönettiği tıpkısı yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine alın diyoruz ki güçlükle dışındaki mal, gıdadaki emtia fiyatlarının yükselmesinden bilahare attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, iş dünyasının katlanılamaz performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

“Filvaki enflasyonda çoğalma hızı verimliliğin efdal olması, üretimin artması, yazın getirdiği imkanlar, dünyadaki seçkin cins emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya akıllıcasına hareket etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla tığ önümüzdeki aylarda artış hızı düşmüş tıpkı para şişkinliği, açıklık ayından itibaren bazın de etkisiyle burnunu aşağıya indiren tıpkı enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin sonunda yüzde 23,9’luk tıpkı şişkinlik ve sonrasında da tek haneli aynı enflasyona müteveccih aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği kabilinden sert tedbirlerle mümteni. Biz fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini yenilgi korkusunu yaşamadan hayatını bitmeme ettirmesine sınırlı ayrımsız koşulla enflasyonla uğraş ediyoruz.”

Share: