Zelenski: Marhanets’e düzenlenen saldırıda 13 can hayatını kaybetti

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği geveze sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu bati girmek üzere 10’dan fazla dertli olduğunu bildirdi.

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, tün saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği hareketli sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu kilolu olmak üzere 10’dan çok yanık olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, duyu ve manşet kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine müteveccih bombardımanını karşılıksız bırakmayacağını söyleyen Zelenski, “Acımasız birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Bire Bir Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar üzere Zalim terörünün bu tınlamalı tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini bire bir kat elan kanıtlıyor. Silahlarımız ne büyüklüğünde güçlüyse ve yararlanma alanları hangi kadar genişse, bu gâvur kavga o kadar acele bitecek” dedi.

“SAVAŞIN NE AHIT BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın hangi zaman biteceği konusuna da değinen Zelenski, “Bugün temas etmek istediğim başka bire bir konu dahi herkesi endişelendiren tıpkısı istifham olan ‘Savaş hangi devir bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları benzeri yıl bazıları birlikte daha aşkın süreceğini söylüyor. Fakat bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı zayiat konusuna vabeste. İşgalciler hangi büyüklüğünde çok kaybolma yaşarsa, topraklarımızı o kadar tez kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya yardım eden herkesin düşünmesi gereken öz budur: türlü olan bildirme balaban kayıpların işgalcilere zahir verileceği ki böylece savaşın süresi kısalsın. Tahminî 43 bin ölü Acımasız askeri, Rus liderliğini savaştan bire bir huruç yolu bulmaları gerektiğine ikna etmiyorsa, anlatmak için daha çok sonuca ihtiyaç vardır. Hoppadak ayrımsız bölüm ortamında, işgalciler 9’u Kırım’dahi ve biricik daha Zaporizhzhia yönünde oluşmak üzere 10 çekişme uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, lojistik güzergahlar kabilinden konularda da kullanılmamış kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: