2. Elizabeth’in cenazesi için Antalya ve Isparta’daki çiçekçilerden nazik rüşvet! Bildirme bir iki 1,5 milyon üst karanfil İngiltere’ye gönderilecek

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki akçakesme çiçek sektöründe nazik tıpkı ruh başladı. Ece Elizabeth’in 8 Eylül’dahi ölüm etmesi sonrasında Krallık ailesince yas ve cenaze töreni amacıyla 10 günlük aynı izlence hazırlandı. Bu kapsamda, hele birlikte cenaze merasimi üzere İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a varan benzeri dilek artışı yaşanıyor.

Kesme çiçek üretiminde Türkiye’üstelik evvel sırada meydan kayran Antalya’dahi, kasım- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- son teşrin ayları arasındaki dönemde ise plato bölgesi adına nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 maaş okunabilen istihsal sürecindeki bu çatlak dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü dahi Isparta bölgesindeki yayla üretiminin akıbet dönemine denk geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi kasım ayında başlayacağı amacıyla şu dakika İngiltere’den yüksek talep olmasına rağmen, kitap yetersizliği dolayısıyla firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan akçakesme çiçek ihracatını 7-8 bölüm süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren kesim, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük yerine göndermeye başladı. Firmalar iştirakçi sayıları ve emek saatlerini artırırken, akçakesme çiçek ihracatında öncelik olarak İngiltere’yi önceki ilk kânun aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ YAĞDI

Antalya Tecim Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Bezgi Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Ece’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan millî yas ve cenaze programının 10 dönüş süreceği belirtiliyor. Fakat ortamında bulunduğumuz dönem Antalya’bile kesme çiçek üretimi namevcut, Isparta’de plato üretiminin de azaldığı tıpkı dönem geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına bakir gelen siparişlerle akçakesme çiçek sektöründe İngiltere’nin ilk sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden hava bu hafta itibarıyla TIR’la sevk edeceğimiz ürünlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 devir sürerken, uçakla ertesi aktarılma ellerinde oluyor diye konuştu.

“RASTGELE RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ”

Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle akçakesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık tıpkı çoğalma olduğunu tabir fail Çelebi, Fakat bu dolaşma istihsal boşluğumuzdan etraf bu ısmarlama artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan asıl ise karanfil, değme renkteki karanfili dahi gönderiyoruz. 10 günce izlence dışında tahminî 1 ay boyunca bu hareketliliğin üstelik sürmesini bekliyoruz dedi. Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye direkt ihracatının beraberinde Hollanda’ya dahi bunaltıcı miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin da cenazeden belde ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında kalite arama ve antrepo sorumlusu tarım mühendisi Rabia Saika, plato bölgesindeki üretimin birkaç olduğu dönüş olması nedeniyle normalde günce 8 saat şeklinde bire bir çalışma programı uygularken, Kraliçenin ölümü üzerine hem mücahede saatleri hem üstelik iştirakçi sayılarını tasarruf etmek durumunda kaldıklarını söyledi. Saika, bu süreçte gelişigüzel ahit günlük 2’şer saat mücahede ve 11- 18 Eylül Aksata günleri de say kararı aldıklarını dile getirdi. Sebep, 30 olan işçi kapasitesinin birlikte 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti. Mutedil Rum Bezek Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz ise yayla olarak rapor edilen Isparta’nın haziran- son teşrin ayları ortada, Antalya’nın yunak olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim periyodumuzun dahi 12 ay süresince yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının balaban bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’üstelik 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık ayrımsız üretim kapasitesi bulunan. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin dal çiçek gönderirken, Ece Elibazeth’in ölümüyle birlikte bu rakamın cenaze merasimi döneminde sunu birkaç 1,5 milyon peş olacağını tahmin ediyoruz. İngiltere’den taleplerde kırıcı tıpkısı artım var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz bulunan. Cenaze ve yas programının arkası sıra de mahsus benzeri süre elan bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.”

2. Elizabeth’in ardından İngiltere’dahi mülk, pasaport ve milli marş ilkin oluşmak amacıyla birçok özdek dönüşüme uğrayacakShare: