Acun Kanser Günü’nde etibba erken kişileştirme amacıyla uyardı

Acun Amansız Hastalık Günü’nde doktorlar er kişileştirme üzere uyardı

KONYA – Uzmanlar, kanserde er teşhisin önemine aksan yaparak, kanserlerin çoğunun hareketli benzeri mücadeleyle ve erken tanıyla otama edilebildiğini söyledi.

Özel Medicana Konya Hastanesi doktorları 4 Şubat Acun Kanser Günü’nde farkındalık ihdas etmek için benzeri araya gelerek kanserde erken teşhisin önemine aksan yaptı. Yekpare dünyada sıklıkla rastlanan amansız hastalık türleriyle ilişik bilgilendirmelerde kâin uzmanlar, kanserde erken teşhisle tedavinin türlü olduğunu belirtti.

“Erken tanıyla kanserler otama edilebilmekte”

Medicana Konya Hastanesi Nükleer Tababet Uzmanı Prof. Dr. Oktay Solgun, 4 Küçük Ay’ın çok eke tıpkı çağ olduğunu belirterek, “Çünkü 4 Gücük Ay 2000’da Paris’te önemli tıpkısı aranjman gerçekleştirildi. Kanserle toptan olarak savaşım edebilmek için yapılması gerekenler Paris Zirvesinde konuşuldu. Hastalık kanser? Çünkü amansız hastalık dünyada AİDS, ısıtma kabilinden enfeksiyonların toplamından henüz fazla ölüme defa açmakta. Kanserde yılda tahminî 10 milyon ahiret yolculuğu olmakta. Bu rakamın 2030’larda 13 milyona ulaşacağı var sayılıyor. Halbuki erken tanıyla kanserlerin 3’te 1’i tamamen otama edilebilmekte. 3’te 1’inde dahi başarılı otama seçenekleri devreye girebilmektedir. Bunu da topladığımız ahit 3’te 2 kanser, hareketli tıpkı mücadeleyle ve er tanıyla sözde güç tek hastalığa yakalanmamış kadar otama edilebilmekte. Bu açıdan amansız hastalık ve kanserle uğraş çok oylumlu. Tığ nükleer tababet adına kanserin erken tanısında, bunun beraberinde kansere cerrahi, radyoterapik, kemoterapik tedavilerin etkinliğini değerlendirmede mütenevvi ışın etkin tedavi seçenekleriyle destek olmakta çalışkan bire bir caka oynuyoruz” dedi.

“Erken canlandırma yaptığımızda aza havari cerrahi yapabiliyoruz”

Kulak, Büyüklenme ve Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Nurdoğan Dede, mir, sorumluluk kanserlerinin tamam kanserlerin yüzde 10’unu oluşturduğunu belirterek, “Kap kanserleri haricinde sunu kalın hançere kanserini görmekteyiz. Buradaki yer yetişkin etkin sigara, yanı sıra alkol kullanımı ve son yıllarda kavşak boşluğuyla birlikte imik kanserinde HPV enfeksiyonunu sıklıkla görmekteyiz. Tekmil kanserlerde olduğu kabil ümük kanseri ve özge temel, üzeri kanserlerinde dahi bildirme oylumlu madde erken canlandırma. Er canlandırma yaptığımızda uzuv koruyucu cerrahi yapabiliyoruz. Hastalar daha konforlu tıpkı hanay sürüyor. Gırtlağın ağız ağıza alınmasına lüzumlu kalmıyor. Bu nedenle hastaların erken koku verdiğinde tıpkı zaman geçmiş doktora başvurması gerekmektedir. Hastalarımız kanserle yüzleşmek istemeyebiliyor ya üstelik amansız hastalık korkusu oluyor. Sesi kısıldığında ‘acaba kanser mi çıkar’ diye çok geç başvurabiliyor. Bu nedenle üstelik ileri aşama kanserlerle karşılaşıyoruz. Hele Covid döneminde hastalarımızın hastaneye gelme korkusuyla geç geldiklerinden Covid sonrası dönemde çokça ilerlemiş tümörlerle karşılaştık. Umum kanserlerde olduğu gibi erken kişileştirme berenarı heybetli” ifadelerini kullandı.

“Er tanıyla tedavi seçenekleri sınırsız ve çok etkin”

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Düş Gönülalan, “1970’lerin, 1980’lerin Yeşilçam’ında aşıkları evet amansız hastalık evet üstelik ince ağrı ayırırdı. Bugün günümüzde çok şükür erken tanılama, faal teşhis ve tedavi yöntemleriyle bunlarla haddinden fazla karşılaşmıyoruz. Kanserler ortada günümüzde en kalın tanıdık ve erkeklerde de en kalın tanıdık amansız hastalık tipi prostat kanseri. Prostat kanserinin yüzdelik 70’i herhangi bir şikayet olmadan ortaya çıkıyor. Hastalarımıza hem poliklinik şartlarında hem umumi kendisine verdiğimiz hikmet kestanecik kanseri açısından hastaların gelişigüzel şikayeti olmasa de 50 yaşından itibaren uyumlu kontrollerini yaptırmalarıdır. Kestanecik kanseri testi ve soluk tahlili testi kestanecik kanseri taramasında tek başına tam olan bire bir imtihan değil. Tıpkısı zamanda 50 yaşından itibaren seçme sene ahenktar ayrımsız tamlık ürolojik muayeneye de girmeleri gerekiyor. Erken tanılama aldıkları takdirde otama seçenekleri doyumsuz ve haddinden fazla etkin. Onun amacıyla 50 yaşından itibaren almanak prostat amansız hastalık kontrollerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“Serviks kanseri er canlandırma ve taramayla önlenebilen aynı kanserdir”

Jinekoloji ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Özler birlikte, rahim ağzı kanserinin (serviks), bicik kanseri, sütun kanseri ve akciğer kanserinden sonra acun genelinde en sık görülen kanserler içerisinde meydan aldığını kaydederek, “Merhamet ağzı kanseri, Türkiye’deki ölüm sıralamasına baktığımız ant sunu yoğun görülen 7. amansız hastalık türevidir. Serviks kanserinde alelhusus HPV enerjik adına görülmekte. Bunun dışında de risk faktörlerimiz mevcuttur. 20 yaşından ilk cinsî birliktelik, poligami, sigara kullanımı, tagaddi yetersizliği, henüz evvel geçirilmiş pelvik inflamatuar hastalıklarda hele HPV ile alay malay görüldüğü zaman serviks kanseri riskini artırmaktadır. Serviks kanserinin sunma koca ve er tanılama yöntemi Pap Smear’dir. Çokça mahdut, pimpirik ve rahatlıkla otama esnasında alabileceğimiz aynı yöntem. Özellikle 2014’ten itibaren Türkiye’dahi hem HPV DNA hem bile ocak esenlik merkezlerinde yıllık smear taraması ücretsiz adına yapılmaktadır ve 5 yılda aynı da HPV DNA testi taraması olmaktadır. Serviks kanseri er canlandırma ve taramayla önlenebilen ayrımsız kanserdir. Ferah Ferah bilcümle karı veladet polikliniklerinde ve Türkiye genelindeki KETEM’lerde hastalarımız testlerini yaptırabilir. Serviks kanserinin etkeni olan HPV’dahi hele Keyif Bakanlığı’nda son çağ içerisinde ifa çerçevesine girecek ilkah bizim açımızdan berenarı önemlidir. Erken tanılama olsun ya dahi olmasın 9 yaşından itibaren kız çocuklarının ve 11-14 yaşından itibaren erkek çocuklarının aşılanması gerekmektedir. Hele önceki yapılan aşıdan ahir 2. ayda, bilahare 6. ayda uygulanarak acıma ağzı kanserine alın faziletkâr oranda dulda sağlamaktadır” dedi.

“Sigara içiminin azaltılması gerekiyor”

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Tonyalı ise, kanserin kontrolsüz hücre çoğalması sonrası ortaya çıkan bir çor olduğunu ve otama edilmediğinde apayrı organların çalışmasını engelleyerek ölüme posta açtığını kaydederek, “Kanser uzun devir içerisinde sıklığı galiba kanserlerde artarken gâh kanserlerde azalmakta. Mütekâmil ülkelerde, hele sigara içiminin azaldığı ülkelerde akciğer kanserinin görülme sıklığı azalmıştır. Ancak ülkemiz halen daha sigara içiminin çok faziletkâr olduğu bir ülkedir. Dünyada genişlik fazla sigara içen ülkeler arasındayız ve zinde kuşakta sigara içimi yüzdelik 50 sıklıktadır. Bu sebeple amansız hastalık sıklığının azaltılması için sigara içiminin azaltılması gerekiyor. Bunun yanında kanser olmadan önceki yapılması müstelzim taramaların ahenkli bire bir şekilde riziko gruplarında yapılması gerekmekte. Kanser olduktan sonradan ise otama akıllıca yerlerde, akla yatkın tıpkı şekilde yapılması gerekiyor. Yoksa kanser evde bekleyerek veya eksantrik bir tedavi yöntemleriyle iyileşmiyor evet de gerilemiyor” diyerek konuştu.

Share: