AFAD, Düzce depreminin yıldönümünde mevki çapında eş anlı yer sarsıntısı tatbikatı yapacak

Kıran ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 12 Teşrinisani 1999 Düzce depreminin yıldönümünde birlik Türkiye’de senkronik yapılacak “Çök-Intizam-Tutun” tatbikatını anımsamak amacıyla cep telefonlarına idea gönderdi.

12 KASIM’DAKİ TATBİKATI HATIRLATTI

AFAD tarafından gönderilen mesajda şu ifadelere düzlük verildi: “12 Teşrinisani 18.57’de Sarsıntı Yadigâr “Çök-Akort-Tutun” devlet tatbikatı yapıyoruz. Zelzele simultane yapılması gerekenler üzere: https://bit.ly/yer sarsıntısı-apansız .”

TATBİKATA ÖZEL MESAJ

Tüm telefon operatörlerinden kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS manevra bilgilendirme mesajı gönderilecek. Tatbikata, öğrenci yurtları, kamu kurum ve kuruluşlarının lojmanları ile manevra saatinde faaliyetine bitmeme eden hususi terbiye kurumları, tecim ve sanayi odalarına vabeste endüstri kuruluşları, hususi üretim ve işletmeler bilgilendirilerek, üretimi aksatmayacak şekilde, tatbikata katılması teşvik edilecek. İl ve ilçelerde parçalanmamış okul yöneticileri ve öğretmenler tatbikat karşı bilgilendirilecek ve öğretmenler, ‘Çök-Kumpas-Tutun’ hareketini öğrencilere anlatarak manevra saatinde kül öğrencilerin aileleriyle gelişigüzel evlerinde tatbikata katılmalarını sağlayacak.

BU AKŞAM EZANI ÖĞRENCİ YURTLARINDA TATBİKAT VAR

Ayrıca bu akşam saat 21.00’da Türkiye genelinde 81 ilde mevcut mektepli yurtlarında eş anlı deprem tatbikatı gerçekleştirilecek. Tatbikat öncesi Ankara’da Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı KYK Cebeci Şehir Kız Öğrenci Yurdunda saat 20.30’da tatbikat brifing toplantısı yapılacak.

7 ŞEHİRDE CANLI BAĞLANTI

Öte yandan 7 ilde, İl Valileri, GSB İl Müdürleri ve İl AFAD Müdürleri ile çalışkan bağlantı düzenlenecek.

O iller ve yurtlar şu şekilde:

“İstanbul- Fatih Hükümdar Mehmet Erkek Mektepli Yurdu, İzmir- Zübeyde Eş Mektepli Kız Yurdu, Adana – Çukurova Erkek Mektepli Yurdu, Kayseri- Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu, Kahramanmaraş- Avşar Mektepli Kız Mektepli Yurdu, Erzurum- Abdurrahman Gazi Kız Mektepli Yurdu, Van-Aişe Sıddıka Mektepli Koca Öğrenci Yurdu.”

Share: