AFAD ekipleri düzlük altından sesler geldiği sav edilen Akyayla köyünde birlikte mücahede başlattı

AFAD ekipleri, Siirt’in biçim Meydandere köyünün arkası sıra meydan altından sesler geldiği sav edilen Tillo ilçesine sınırlı Akyayla köyünde de inceleme yaptı.

Meydandere köyünde mazi inceleme özne AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AFAD Hareket Dairesi Başkanlığından jeofizik faziletli mühendisi Iktidar Tekin, yer bilimi yüksek mühendisleri Toygar Cılız ve Aytaç Apak ile AFAD İl Müdürlüğüne mecbur jeoloji mühendislerinden oluşan takım, zaman üstelik 3,5 kilometre uzaklıktaki Akyayla köyüne geldi.

Köyde inceleme işleyen ve burada köy sakinlerinden hikmet düzlük ekipler, köyün değişik noktalarında 48 kanallı sismik cihazla çap aldı. Vadi altının 100 metre uzun boylu büyüklüğünde dayanak noktası profilini belirleme edecek ekipler, icraat sonucu herhangi bir 2 köyle ilgilendiren anlatım hazırlayacak.

“Tavan güya üstüme çökecekti”

Köyde tüvana Muharrem Aygün, AA muhabirine, 20 ahit önce akşam saatlerinde sarsıntı hissettiğini söyledi.

“Tavan sözde üstüme çökecekti. Gerçekten bire bir zelzele olmuştu. Bundan geçmiş üstelik hareket hissettik” diyen Aygün, AFAD ekiplerinin çalışmalarıyla bu curcunalı ve sarsıntının hastalık kaynaklandığının tespit edilmesini beklediklerini belirtti.

Adem Aktı dahi köydekilerin sarsıntılardan ortalık gergin olduğunu dile getirerek, “Beş Altı bölüm evvel saat 01.00 sularında ayrımsız sarsıntı meydana geldi. Ama zelzele olduğunu düşünmüyorum. Aynı saniye sürdü, telefonu açıp sesi kaydetmeye fırsatımız olmadı. Köyün bir kısmı bu sarsıntıdan erinçsiz. AFAD ekiplerinin sesin kaynağını bulmasını bekliyorum.” dedi.

“Sesin kaynağının bulunmasını umut ediyorum”

Mehmet Aktı, İstanbul’dan tatil üzere geldiği köyde yaklaşık 20 bölüm evvel meydana mevrut sarsıntıyı hissettiğini belirtti.

Sesin ve sarsıntının kaynağının ortaya çıkmasını beklediklerini anlatan Aktı, “Ses çıktığında o şeb cümle köy karmakarışık oldu. Köylülerin hepsinin hariç çıktığını gördüm. AFAD ekipleri gelmiş, inşallah kaynağını bulurlar.” ifadelerini kullandı.

Medeni Aygün da fıstık hasadı üzere İstanbul’dan köye geldiğini belirterek, “Dangadak bire bir ses duyduk. Kavuşum altında arazi kayıyor gibiydi. Marmara depreminde dahi İstanbul’daydım amma böyle ayrımsız sarsıntıyı ilk defa gördüm. Biraz saniye sürdü, tüm köylüler hariç artık. Halen konuşuluyor. AFAD çok ferah çalışıyor, sesin kaynağının bulunmasını rüya ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

AFAD ekipleri mazi bile Siirt’in hat Meydandere köyünde düzlük altından sesler geldiği iddiası konusunda incelemelerde bulunmuş, köye kurulan ivme ölçer sistemiyle köydeki sarsıntıların 24 saat takibine başlamıştı.Share: