AKUT’un Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına düzenlediği koşun Ataşehir’den başladı

Kontrol Istirdat Derneğinin (IVEĞEN), 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına, İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik parkurda düzenlediği koşun İstanbul Ataşehir’den başladı.

AKUT Umumi Heyet Başkanı Recep Şalcı, Ataşehir’deki AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’ndeki etkinlikte, hareket konusunda farkındalık gerçekleştirmek amacıyla Değirmendere’ye büyüklüğünde sürecek tıpkısı koşun düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Amaçlarının depremin etkilerine dikkati başlamak olduğunu belirten Şalcı, şöyle konuştu:

“AKUT İskender Iğdır Geri Hizmet Merkezi’nden başlayacak bu koşu, 115 kilometrelik Değirmendere’ye büyüklüğünde sürecek. Sporcularımız bu koşuyla depreme dikkati çekmeye ve İstanbul’un üstelik alelhusus afete hazırlanması üstüne tıpkısı farkındalık yaratmaya çalışacak. Depremler ayrımsız tabiat olayı ve bizim bunlara tedarikli olmamız gerekiyor. Acılanmak dövünmekten artım yapmamız gereken arz mehabetli şey, depremlere yetişmek. Bunun için de hareket öncesinde yapacaklarımızı haddinden fazla acul bir şekilde bitirmemiz gerekiyor kim ayrımsız sonraki iri depremin hangi zaman geleceği belli değil. Bizim buna hazır olmamız geçişsiz.”

Etkinlikte AKUT gönüllüsü ve IVEĞEN’a destek veren sporculardan oluşan 34 yabanlık takım İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik koşuya başladı.

AKUT’un etkinlikleri kapsamında zelzele saati olan 03.02’üstelik IVEĞEN İzmit Faaliyetler Merkezi’nde aynı ihtifal töreni düzenlenecek. Değirmendere’de 1999’birlikte suya gömülen binaların bulunduğu bölgede plonjon etkinliği gerçekleştirilecek.Share: