Atila Sertel’den Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya: “Niçin Okullara Arabi Mütehammil Gönderiyorsunuz?”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Esenlik Bakanlığı tarafından nitelikli öğrencileri için “İşitme tarama uygulaması” duyurusunun okullara Türkçe’nin beraberinde Arapça metinle yapılmasına aksülamel gösterdi. Sertel, “Arabi dayanıklı neden gönderiliyor bunu anlamak olabilir değil. Bunu Sağlık Bakanı’na soruyorum. Münasebet Arapça metni okullara gönderiyorsunuz?” diyerek konuştu.

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, içtimai medya hesabından sem tarama duyurularının Türki ve Arapça metninin görüntüsü paylaştı. İşitme tarama uygulaması için Keyif Bakanlığı’nı kutlama fail Sertel, gönderilen Arabi mukavemetli dolayısıyla Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’yı eleştirdi. Sertel, SIMURG Veri Ajansı’na şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı, herhangi bir sene olduğu kadar bu sene de beş nitelikli öğrencilerine kulakta işitme engeli olup olmadığına ilgilendiren bire bir imtihan uyguluyor. Odyometri cihazı ile da sem kaybını önlemeye çalışıyor. Türkiye’birlikte her sene 1 milyon 300 bin çağa doğuyor. Bu bebeklerin binde 2 ya de 3’ünde sem engeli görülüyor. Bunu geciktirmek isteyen Milli Terbiye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı birlikte çalışarak öğrenmekte koca olan sema sorununu geciktirmek için çocuklarımıza test uyguluyor. Bunun amacıyla kutlama ediyorum. Çokça akıllıca yapıyorlar. Ayrıntılar üzere çok yarayışlı işler yaptığı gerçeği arasında. Fakat Esenlik Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı aracılığıyla milli yetişek müdürlüklerine gönderdiği genelgede Türki metnin beraberinde Arabi mukavim üstelik var. Herhangi Bir öz bitmiş, Türki tamam anlaşılır amma Arapça dayanabilen illet gönderiliyor bunu sezmek olanaklı değil. Bunu Afiyet Bakanı’na soruyorum. Ne Arapça metni okullara gönderiyorsunuz? Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı bu metni ne parçalanmamış okullara Arabi olarak gönderiyor? Bunun açıklamasını bekliyorum.”Share: