Özcan Purçu’dan Icra Vekili Kurum’a: “Toki Yoluyla 200 Bin Suriyeliye Emeksiz Hane Yapıldığı İddiası Akıllıca Mu”

CHP İzmir Saylav Özcan Purçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı eskimemiş içtimai hane projesini ve Suriyelilere TOKİ vasıtasıyla bedelsiz konut yapıldığı iddiasını Divan gündemine taşıdı. Purçu; Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Alım’a, “TOKİ yoluyla 200 bin Suriyeliye emeksiz bölük yapıldığı iddiası akıllıcasına mudur? Bu sav akilane ise kişi vatandaşlarımıza 600-800 bin liralık civarında bir bedelci konut projeleri açıklanması, içtimai ululuk ilkesi birlikte göz uğrunda bulundurularak zahir açıklanabilir” diyerek sordu.

Özcan Purçu, Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıkladığı kullanılmamış toplumsal hane projesi ve Suriyelilere TOKİ tarafından bedelsiz göz yapıldığı iddiasıyla ilişkin Garaz Hava’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Purçu, önergesinde şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü iri toplumsal ev projesi adına sunulan ‘TOKİ Sosyal Ev Projesi’nin detayları geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmış ve müracaat şartları açıklanmıştır. Proje kapsamında ev gelirli vatandaşların ocak sahibi olmasına müteveccih projedeki 250 bin konut, yaklaşık 362 milyar teklik yatırımla düz yazı edileceği ifade edilmiştir. Vatandaşlarımızın bu projeden yararlanabilmesi amacıyla açıklanan şartlardan bazıları şunlardır: Maaş derece halkı gelirinin yer çok net 16 bin liralık, İstanbul ili amacıyla ise 18 bin liralık olması. Konutların yüzdelik 10 peşinat ve 240 ay önel ile satılması. Türe sahiplerinin konutlarına ilgili küsurat borç bakiyesi ve aylık taksitler herhangi bir yılın aile ve orak ayı aylarında görünmek amacıyla yılda iki el, benzeri esbak 6 maaş dönemdeki memur aylık çoğalma oranı dikkate alınarak idarece belirleme edilen oranda artırılması. Anahtar teyit tarihinde, 3065 mahdut KDV Kanunu kapsamında muteber KDV oranı üzerinden gerçekleşme edecek Munzam Ayar Vergisi tutarının başlarken kendisine öğrenim edilmesi.

“2019 BÖYLECENE DUYURULAN PROJEDE İNŞAATLARIN NE ZAMAN BAŞLAYACAĞI VE TAMAMLANACAĞI İSE BIBI ISTIFHAM İŞARETİ”

Hükümetin seçimlere gücük bire bir süre kaldığında açıkladığı proje, 2019 yılında TOKİ’nin başlattığı 100 bin sosyal hane projesiyle ilişik ise şikayetleri baştan gündeme taşımıştır. Vatandaşlarımız 2019 başlatılan projede yaşanan gecikmelerden balkı yanarken TOKİ ise resmi toplumsal medya hesabından verdiği cevaplarda ara sıra projelerde eksiltme birlikte yapılmadığını kabul etmektedir. Bazılarında ise eksiltme yorum süreci devam ediyor. 2019 böylecene duyurulan projede inşaatların hangi ahit başlayacağı ve tamamlanacağı ise bibi soru işareti.

“KONUT TAKSİTLERİNİ EREK KİTLE OLAN GÜÇLÜKLE GELİRLİLERİN ÖDEMESİ GIBI DEĞİL”

Basamak taksitlerini maksat kütle olan ensiz gelirlilerin ödemesinin cins olmadığı görülürken inşaat sektörünün yeryüzü anne yapı malzemelerinden olan çıpa ve çimento fiyatlarının bir lahzada şipşak seçkin kamer remiks görmesi, benzeri bambaşka ülkü yerine ortaya çıkmaktadır. TÜİK verilerine göre; yapım maliyet endeksi, 2022 yılı haziran ayında bire bir eski yılın benzeri ayına göre yüzdelik 106,87 arttı. Tıpkı esbak yılın tıpkısı ayına bakarak materyal endeksi yüzdelik 130,59, iş endeksi yüzde 45,67 arttı. 2017 yılında tonu bin 700 ila bin 800 TL civarında olan demir fiyatları, 2022 yılında sayı farkı 15 bin 200-15 bin 600 TL’ye yükselerek 6 yılda sayı farkı yüzdelik 780 artmıştır.”

“TOKİ’NİN 2012 VE 2022 YILLARI ARASINDA BAŞLATIP BİTİREMEDİĞİ PROJE SAYISI NEDİR”

CHP’li Purçu, Vekil Kurum’a şu soruları yöneltti:

“TOKİ eliyle 2012 ve 2022 yılları ortada birçok ev projesi başlatmıştır? Bu projeler hangileridir? Birçok konutu kapsamaktadır? Bu projelerden hangileri tamamlanmıştır? Vatandaşa birçok hane teyit edilmiştir?

TOKİ’nin 2012 ve 2022 yılları beyninde başlatıp bitiremediği projesi sayısı nedir? Hangileridir? Kıygın olan türe sahibi sayısı nedir? Bu vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için bugüne kadar hangi adımlar atılmıştır?

TOKİ’nin 2012 ve 2022 yılları arasında başlatıp bitiremediği projeler üzere birçok manevi tazminat açılmıştır? Sorun sayılarının yıllara göre dağılımı nedir? Bu davalar zımnında TOKİ yoluyla ne büyüklüğünde tazminat ödenmiştir?

“EKONOMİNİN ‘IŞIL IŞIL’ VE CANLI OLDUĞU İDDİA EDİLEN BİR DÖNEMDE EV TAKSİTLERİNİN AYLIK ÖDEMELERİNİN GÖREVLI MAAŞINA ENDEKSLİ OLMASININ GEREKÇELERİ NEDİR”

TOKİ’nin son namına kamuoyu ile paylaştığı Içtimai Konut Projesi’nde taksitlerin herhangi bir sene işyar maaşına endeksli ağıl getirilmesi kullanılmamış tıpkı ödeme mağduriyeti yaratmayacak mıdır? Ekonominin ‘ışıl ışıl’ ve etken olduğu iddia edilen tıpkı dönemde konut taksitlerinin aylık ödemelerinin memur maaşına endeksli olmasının gerekçeleri nedir? Yüksek pahalılık karşısında sıkıntılı gelirlilerin yaşadığı teessürat birlikte dikkate alınarak, TOKİ mahiye taksit ödemelerinin sabit ayla getirilmesi konusunda yapılan ayrımsız mücahede var mıdır? 2012 ve 2022 yılları beyninde değme sene amacıyla değişik gelmek için TOKİ’den eş alıp taksitini ödeyemeyen kişi sayısı kaçtır? İllere bakarak dağılımı nedir? Bunlardan kaçı için kanuni süreç başlatılmıştır? İllere bakarak dağılımı nedir?

“TOKİ KONUTLARI İÇİN AD ÇEKME ÇEKİLİŞİNİN 6 KAMER SONRADAN YAPILMASININ GEREKÇESİ NEDİR”

İnşaat malzemelerinin faziletkâr oranda remiks gördüğü tıpkısı dönemde hayata geçirilmek istenen projenin ihtişam desteği olmadan tamamlanması mümkün olabilecek midir? TOKİ’nin vatandaşa ek maliyet yüklemeyeceğinin garantisi nedir? TOKİ konutları amacıyla ad çekme çekilişinin 6 ay sonra yapılmasının gerekçesi nedir? TOKİ konutları amacıyla başvuran ve 6 kamer boyunca toplanan aidatlar, basit adı çıkmayanlara nasıl ve hangi şekilde geri ödenecektir? TOKİ konutlarında işçiliğin çok elem olduğu, beğenilen malzemenin çokça bozuk olduğu şikayetleri gündeme sık sık yansırken kullanılmamış projede bunun önüne bozmak amacıyla bire bir fal mekanizması kurmayı düşünüyor musunuz? Kurmayı düşünüyorsanız detayları nedir?

“TOKİ’NİN 6 BANKADAKİ HESAPLARININ BLOKELİ, ÜZERLERİNDE HACİZ KARARI OLDUĞU İDDİALARI AKILANE MUDUR”

2012 ve 2022 yılları arasında TOKİ vasıtasıyla yapılan ve doğruluk sahiplerine teslim edilen konutlarda yapım kalitesi vb. sorunlara mecbur kendisine, şartnamelere uyulmadığı için açılan ülkü sayısı ve yıllara göre dağılımı nedir? TOKİ, bu davaların kaçını kaybetmiştir? Kurum vasıtasıyla kaybedilen davalar amacıyla hangi kadar tazminat ödemiştir? TOKİ’nin 6 bankadaki hesaplarının blokeli, üzerlerinde haciz kararı olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu kadar baskı durumda olan bire bir çekicilik, ‘Içtimai Ev Projesi’ açık kapsamlı benzeri projeyi elbet gerçekleştirecektir? TOKİ’nin, kaybettiği davalar zımnında vatandaşa mülk yemek için vezneci hesaplarında yeterli yatırım bulundurmadığı iddiası akla yatkın mudur? 2002-2022 yılları arasında TOKİ’den ihale düz firmalar ve aldıkları ihale sayıları nedir? İzmir’bile yer sarsıntısı mağduru yurttaşlarımız üzere TOKİ yoluyla düz yazı edilen göz sayısı nedir? Bu konutlardan kaçı tamamlanmıştır? Kaçı depremzede vatandaşlarımıza doğrulama edilmiştir? Hak sahiplerine teslim edilmesi gereken henüz birçok hane kalmıştır? Bu konutlar ne devir konfirmasyon edilecektir?

“TOKİ TARAFINDAN 200 BİN SURİYELİYE PARASIZ BÖLÜK YAPILDIĞI İDDİASI DOĞRU MUDUR”

TOKİ içtimai ev başvurusunda bulunabilmek üzere gömlek halkı gelirinin İstanbul için net 18 bin, farklı şehirlerde ise 16 bin liranın altında olması gerekliliği hangi kriterlere bakarak belirlenmiştir? TOKİ tarafından 200 bin Suriyeliye sudan ucuz hane yapıldığı iddiası akilane mudur? Bu argüman akilane ise zat vatandaşlarımıza 600-800 bin teklik civarında bedelli konut projeleri açıklanması, toplumsal ululuk ilkesi üstelik göz uğrunda bulundurularak elbette açıklanabilir?”

Share: