Nazır Ersoy: Rüçhan tasavvur maksimal sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak

Nazır Ersoy: Rüçhan murat azami sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Ekin Yolu Festivalleri’nin maliyetine ait, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim öncelikli hedefimiz maksimum sayıda insanımızı firez ve sanatla buluşturmak. Köken sıkıntımız yok. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden da çokça kısık sağlık elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin aynı kısmını çok rahat bir şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Teşrinievvel’bile başlayacak ‘Payitaht Firez Yolu Festivali’ne ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Cezire Ankara’da düzenlenen tanıtım programına katıldı. Bu sene Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Hars Yolu Festivallerimiz dahilinde bu sene 5 ilimizde patadak; haddinden fazla daha ayrıntılı, çok daha degaje etkinliklerimizle vatandaşlarımıza misilsiz benzeri ekin nutuk deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’birlikte 16-25 Ilkgüz ortada düzenlediğimiz Troya Ekin Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Enstrüman Festivalimiz bile 22 Ilkgüz’dahi başladı, 30 Eylül’e büyüklüğünde devam edecek” diye niteleyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ DA ORTAYA KOYACAĞIZ’Nazır Ersoy, arsıulusal lokanta değerlendirme sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel hazırladığı antoloji karşı, “beraber ayrımsız parantez açarak inandırmak isterim kim Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi kendisine hazırladığı antoloji üstelik İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Ilk Teşrin’de törenle açıklanacak. Sonuçları bizler birlikte heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında bile ayrı ayrı etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI DÜZ ALACAK’Bakan Ersoy, Payitaht Kültür Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine bel ederek şöyle konuştu: “Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivalimiz, Ankara büyüklüğünde köklü aynı geçmişe topluluk olan Budun semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düzlük 4,7 kilometrelik ayrımsız güzergah üzerindeki 70 farklı noktada gerçekleşecek. Curcuna, 500’den çok etkinlikle Ankaralıları ve belde illerdeki sanatseverleri, 5 bine yakın sanatçı ile buluşturacak. Başkentin ekin ve sanat adası CSO Cezire Ankara, Süper Star Ajda Pekkan’dan dünyaca adlı nasip artist Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını umum dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden zer sanatçıların konserine ocak sahipliği yapacak. CSO ve Mehabet Çoksesli Korosu, Alman maestro Carl Orff’un bengi eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Curcuna bünyesinde Ankara’nın hükûmet merkezi oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine bile değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Ekim ortada Diyarbakır bile katılacak. Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali, 2 binden aşkın sanatçının katılımıyla, 500’den çok etkinliğe karı sahipliği yapacak. Bu açkı ile şimdiden müjdesini atfetmek isterim ki ati yıl mart ayında, İzmir’de mevcut tarihi Alsancak Inhisar Fabrikası’nı benzeri hars ve laf kompleksine dönüştürmüş namına hizmete açacak ve peşi sıra dahi april ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi üstelik ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni bile yeniden Türkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz ahit 8 şehre kazanmış olacağız önümüzdeki sene; ama 1, 2 site daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 site olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki herhangi bir vatandaşımızın kültür zenginliklerine erişmesi üzere çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz de var; amma etkinliklerin çoğu tamamen ücretsiz ve bölüt bariz” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Icra Vekili Ersoy, festivallerin maliyeti hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz azami sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak. Temel sıkıntımız namevcut. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden dahi haddinden fazla sakil sağlık elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin benzeri kısmını çok şen bire bir şekilde kullanabiliyoruz. Hars ve sanatta markalaştığınız ant turizm açısından rakiplerinizle artı şekilde ayrışıyorsunuz. Hars ve müzakere etkinlikleriniz sizin turizminizi bile elektrik noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça üstelik elan aşkın turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki gaz sorununun Türkiye’ye mevrut gezmen sayısına külfet edip etmeyeceği sorusuna ise Icra Vekili Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim amacıyla eke olan; siz turist ahzetmek istiyorsanız 2 devam sırrı var bunun. Aynı tanesi; haddinden fazla tehlikeli tanıtım yapacaksınız, 2’ncisi mevrut turiste çokça iyi bakım çevirmek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece gelen seyyah seçkin güzeşte yıl artar” diye konuştu.Zalim ifa sistemi ‘Mir’ için ilgili devlet kurumlarının çalıştığını söyleyen Ersoy, Rus turistin nakit getirme konusunda bire bir sıkıntısı olmadığını, Moskof turistin akçe harcama de yapabildiğini anlatım etti. Turizm verileri hakkında ise Ersoy, “Elan ilk 42 milyon olan gezgin sayımızı 47 milyon namına revize ettik. Şu zaman rezervasyonlarımız çok iyi gidiyor. İnşallah bu hedefi birlikte sene sonuna akilane yukarı akilane rötuşlu edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: