BAKAN KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile SELIM Tümen Umumi Başbuğ Vekili Binali Saika, Dikili Tarıma Dair İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’nin anne atma törenine katıldı. Törende Bakan Kirişci, üreticilerin elektrik borçlarını ödemeleri üstüne 10 milyon TL’ye kadar başarısız faizli krediden yararlanma imkanı getirildiğini söyledi. Binali Yıldırım ise, tarımın eklenmiş değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani fikirli tarımın yapıldığı işletmelere ilgi çekti, bunun bir örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın anne atma törenine Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile SELIM Öğür Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım katıldı. Törende Kirişci ve Saika’ın beraberinde, İzmir Valisi Çetince Selim Köşger, Ekincilik ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Özen, DÜRÜST Öğür İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı, Mahmut Atilla Kayaç, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Soylu Nasır, AK Tümen İzmir İl Başkanı Soyluluk Mehabetli Daim, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Delimsirek, göz başkanları düz aldı. İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Uran Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası hareket birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında bütün 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda canlılık gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bire Bir müjdeyi yüklemek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilgilendiren borçlarını ödemeleri üzerine finansman ihtiyaçlarını eğlemek üzere 10 milyon TL’ye kadar liyakatsiz faizli krediden faydalanma imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları üstüne yüce tıpkı fırsattır. İzmirimiz üzerinden cemi Türkiye’ye seslenmiş olayım. Dünya Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda rica bakanlığımız marifetiyle müspet neticelendi. 30 milyon dolarlık itimat talebiyle ilişik kıymetlendirme gerçekleştirilecek. Ekincilik toprakta yapılır. Bu alanın uygun seçilmiş olduğunu görünce mutlu oldum. Tığ istiyoruz ki tarım topraklarımız abes işgallere celi olmasın, gibi mertebe bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Bugün Cuma Namazı. Cuma Namazı günü kandırıcı bir işe vesile oluyoruz. Temas şeyden önceki bura tıpkı tavhane Tevhit Uran Bölgesi (OSB).

Burada tıpkı jeotermal kaynağın kullanılması ve sonunda erke gibi mehabetli tıpkısı girdinin daha akıllıca şartlarda temini ve bunun üretimde aktif namına değerlendirilmesi söz konusu. Bir değişik yönü itibariyle birlikte tıpkısı araya gelerek müşterek ayrımsız hisse senedi yapma kültürünü da burada sergileyecek olunması mehabetli. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç başlık var birisi tarım ve besin gayr enerji üçüncüsü dahi su. Tığ büyüklük adına akarsu üzerine ensesi kalın tıpkısı devlet değiliz. Dünya ortalamasına baktığımızda su problemi olan ülkeler arasındayız. Acun ortalamasının bin milimetre civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Karşıt zenginlikleri üzerine aheste bir dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal üzerine elimizi rahatlatan ayrımsız durum var. Alt Kurul başkanı olarak mecliste fariza yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diye niteleyerek konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

DÜRÜST Tümen Hükümeti döneminde tarımın dun yukarı ihtiyacı olacak hep mevzuata topluluk olduğunu tamlayan Icra Vekili Kirişci, “Bu ülkede tümce tarımı konuşuyordu amma ülkenin aynı Tarım Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün dahi hayali olan 65 almanak bire bir özlem sona erdi. Ülke namına ‘Zaman kendine yetmiyor’ kabilinden hepimizi tebessüm ettirecek sözlerin gider edildiğini da biliyoruz. Çabucak YANLIŞSIZ Öğür döneminde nüfusumuz akıbet 20 yılda sayı farkı 1 milyon arttı. Tığ aynı zamanda evvel 3 bin 500 dolar gönül başı milli geliri olan bire bir ülkeyken bugün 11 dolarlar mertebesinde emanet başı milli gelirimiz var. Ülkemize gelen 2002 yılında 15 milyon gezgin vardı; ilişik birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte da bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Bol Bolamat seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi ülfet eden turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Karşı ve beyin teri dökmektedir. 100 yıllık Cumhuriyetimizin yıpranmamış ayrımsız yüzyılı başlayacak. Şehir tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Site tarımı bizim için hoppadak İstanbul, Ankara, İzmir ile sadık olmayacak. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde da sıçandişi şeş yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin daha aşkın üretmesi üzere herhangi bir makule desteği yöneltmek adına üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize tamlık 27 bilyon liralık tarımsal destek sağladık. Bu zirai destek bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, kişi yeterliliğini mukavim çokça alanda sağlamış tıpkı mevki. Bu sene özellikle buğday, arpa gibi ürünlerimiz atılmak için rekolte bakımından çok faziletli. baştan sona üreticimizin beraberinde olduğumuzu gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tanımlamak üzere metanetli çok şeyin söylenebileceğini anlatım fail SELIM Parti Genel Başkan Vekili Binali Saika da

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan yakında 9 Eylül’üstelik İzmir’in kurtuluşunu kazanç edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu esasta işgalin sona ermesini ifade ediyor zımnında demin adamakıllı tıpkı projeyi buradan reklam etmek istiyorum. Bildiğiniz kabilinden 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın arkasından Türkiye’nin konuşu modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 sene geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü yıl münasebetiyle yeni tıpkı ekonomi kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği yapı 1976’dahi otopark geçmek amacıyla yıkılmıştı. Demincek yapılan madde o alanın motamot birinci tarihi tescilli bina olarak aslına makul kendisine yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylece İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı çatı gine kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi eksiksizce ele alınacak. Kızıl Valimiz bu çalışmalara öncülük ediyor” dedi.

İzmir’in sadece tecim ve sanayide değil bir zamanda tarımda de şanlı tıpkı şehir olduğunu tamlayan Saika, “Tarımda toplamda dördüncü tam düz alıyoruz. Akıbet yıllarda, ‘uran 4.0’ diyerek haddinden fazla duyuyoruz. Bakir tıpkısı terim da ‘tarım 4.0’ namına önümüze çıkıyor. Burada tarımın ilişik değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani akil tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Bugün temelini attığımız bu pres üstelik bu özellikte bire bir himmet” diyerek konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Taşmak Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Sebep, şöyle bitmeme etti:

“Hareket öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en son İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’de olduğu kabilinden yaralar çabucacık sarıldı ve yerinde dönüşüm gerçekleşti. Ayrıca belirlenen alanda hareket konutları birlikte yapıldı. Kent Hastanesi’ne makul baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında güç hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar için muktezi cesaret imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz zor şartlardan geçiyor. Pandemi hep dünyanın ayarını bozdu. Hazırlık zinciri bozuldu. Para Şişkinliği nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla karşı karşıya getirdi. Enerji, besin ve su sektörleri ön plana imdi. Bunlar imdi genişlik mühim alanlar. Türkiye bu noktada çabucak kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması üstüne Ukrayna’de hapsolmuş 27 milyon ton tahılın ihtiyaç sahiplerine dağıtılması üzere savaşçı iki talih arasında bu koridorun oluşmasını sağladı ve muhtemel kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla tabiatıyla kim gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki yıl, bakir bire bir yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Asır bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla savaş ettik ve ülkemizi bize can fail müessis iradenin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün doğrulama ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim da görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi henüz kıpırdak tıpkı şekilde ati nesillere amade ağıl değirmek. Yaptıklarımızın beraberinde yapacağımız çıktı aksiyon var.”

‘İZMİR TARIMDA DA İDDİALI’

Törende müracaat yapan İzmir Valisi Müşkül Sağlıklı Köşger, “Zaman burada aslında 15 endüstri bölgesi içerisinde genişlik aceleci şekilde süreci bütünler ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın anne atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü şişman metropolü. İzmir hem uran hem ticaret hem turizm hem de tarımda iddialı. Hayvancılıkta birinci, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu şanlı özelliği itibariyle İzmir göz dolduran aynı şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında öncü şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üstüne İzmir Türkiye’ye yaşıt teşkil etmiş bir site. Deminden tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın erke üstüne sıklet yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Umumi Heyet Başkanı Büyük Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’de eş proje icra kültürünün sunma mefret örneklerinden biri elan olması zımnında hepimiz amacıyla ayrı ayrımsız önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, ilk Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz. Zaman burada Avrupa’nın yer balaban limonluk kümelenmesini, tarımsal istihsal ve uran entegrasyonunu hayata eylemek amacıyla sizlerin da desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile gündeş ve otomasyon sistemine erbap teknolojik seralarda almanak 80 bin titrem kaliteli yaş göveri ve yemiş üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, cıvıl cıvıl bir muamele oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. amma velakin, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, çağ ve rüzgar gibi akman enerji tesislerinden karşılanarak, kendi kendine yeten bir tarıma Dair İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar bile bakış ve Borsa Başkanları kendisine İzmir’in tarım alanındaki büyük potansiyelini harekete etmek, tarıma dair endüstri projelerini vermek hususlarında İzmir’in tekellüf model olmasını önemsediklerini anlatım etti.

Share: