Balıkesir Valiliğince hazırlanan “Toplumsal ve Kültürel Entegrasyon Projesi” devam ediyor

Balıkesir Valiliğince Edremit ilçesinde anlatı vatandaşların ağırlıklı adına yaşadığı 4 bin nüfuslu İbrahimce Mahallesi’nde başlatılan “Toplumsal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” kapsamında çalışmalar sürüyor.

İlçeye gelerek ayrımsız kol incelemelerde bulunan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekiplerin 717 adrese her an kademe halkıyla görüşmeler yaptığını ve vatandaşların talepleri doğrultusunda çözümü yönünde gerekli çalışmalara başlandığını söyledi.

İbrahimce Mahallesinde önemli tıpkı etap katettiklerin bildiren Şıldak, düzlük çalışmasının arkası sıra ilgili kurumlarla kaymakamlığın tayin edilen beherglas soruna ve ihtiyaca yönelik çözümler üreteceklerini aktardı.

Balıkesir’de yürüttükleri “Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi” hakkında bilgelik veren Şıldak, “Bu projenin uğur kitlesi toplumumuzda hep dezavantajlı grupları kapsamaktadır. Onların hanay standartlarında iyileştirilmesi, devletimizin sunduğu imkanlardan haddinden fazla daha efdal seviyede yararlanmalarını sağlamaya yöneliktir.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Şıldak, İbrahimce’nin 4 bine yakın nüfusu ile iri benzeri mahalle olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Maalesef bütün sorunlarla anılır ayla gelmiş. Buradaki içtimai soylu erki ve özge sebeplerden kaynaklı meseleler maatteessüf mahallemizin da aksi bire bir algıyla tanımlanmasını, adeta sav üreten suç üreten benzeri merkeze dönüşmesini kapsayacak şekilde tasalı edici boyutlara ulaşmıştır. Fakat bu mahallemizle ilişik ayrıntılı süredir yaptığımız çalışmalarda haddinden fazla önemli, adımlar attık.”

Öncelikle buradaki düzenlilik, düzenlilik sorununu temelden ele aldıklarını belirten Şıldak, “Buradaki tedbirlerimizi arttırdık ve büyükşehir belediyemizin üstelik desteğiyle mahallemizin içine bire bir asayiş noktası, ayrımsız polis angajman noktası oluşturduk. Burada daim, 24 saat esasına bakarak fariza sürdürüyoruz. Arkadaşlarımız mahallemizde birlik anlamıyla asayişi, huzuru sağlamış durumdalar.” ifadelerini kullandı.

Vali Hasan Şıldak, İbrahimce’nin diğer mahallelerden bire bir farkı kalmadığına meni etti.

Şıldak şunları söyledi:

“Tıpkısı kere haritası belirledik. Mahallemizde canlı insanlarımızın zenginlik seviyesi yükseltmek, dirim standartlarının yükseltmek, henüz mebzul bire bir avlu sürmelerini, henüz liyakatli olmalarını, hayata tutunmalarını bulmak adına bu çalışmaları çalışmalarım iki maaş periyotlar halinde gerçekleştireceğiz ve rastgele iki ay böylece bunları değerlendirmek suretiyle yolumuza devam edeceğiz.”

Hasan Şıldak yapılması planlanan hizmetleri şu şekilde anlattı:

“Eğitime gerekseme duyan çocuklarımızın okula bitmeme sorunu çözeceğiz. Seçme şeyden önceki kıraat barı bilmeyen kişilere bütün vatandaşlarımıza müteveccih kurslar açacağız. El terbiye kursları düzenleyeceğiz. Esenlik taramaları yapacağız. Familya ve Içtimai Hizmetler Müdürlüğü’nün görev alanına giren bilcümle yardım ve desteklerde ihtiyaç sahibi olanların elan aşkın yararlanmaları üzere adımlar atacağız. İŞKUR burada devrede olacak iş arayan işe buyurmak talip vatandaşlarımıza yönlendirecek. Müftülüğümüz dini konularda, manevi konularda Kur’an kursu, 4-6 gözyaşı gruplara yönelik hizmetler, kadınlara yönelik hizmetler kabil hep bu noktalarda adımlar atacak. Adeta İbrahimce Mahallesi’nin 2023 yılı kızıl çağının yaşandığı tıpkı mahalle olacak.”

Şıldak, daha ilkin temeli atılarak yapımı planlanan ancak tamamlanamayan bire bir caminin birlikte inşasının tamamlanarak ibadete açılacağını, etrafında birlikte toplumsal, kültürel ve spor alanlarının düzlük alacağını birlikte sözlerine ekledi.

Share: