Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Güçlük (Sivas) Demiryolu’nda gezi etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Kalın (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

– SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile gelişigüzel balaban benzeri sığa artışı bile gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene imdi”

SAMSUN – Samsun’a gelen farklı ülkelerin büyükelçileri Eriştirme Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Sorumluluk (Sivas) Demiryolu Hattı Asrileşme Projesi’ni durumunda inceledi. Büyükelçiler katar ile Kavak’tan Samsun merkeze seyahat yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, zat sınırları dışında akçalanmış ettiği arz yüksek meblağlı imal projesi olma özelliğini bile haiz Samsun-Ağırlık projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde biçim üzerinde kâin kül tarihi köprüler, tüneller, alt yapı ve dip yapı yenilendi. Samsun’a bire bir dizi konuşma ve açılış akdetmek üzere gelen AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Yüklülük (Sivas) Demiryolu Hattı Çağcıllaşma Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze yolculuk yaptı. SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üstünde koştu. Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın zihayat ve mefret olduğunun mesajını verdi.

Büyükelçi Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile birlikte nazik tıpkı yetenek artışı dahi gerçekleşti”

Gezi sonrası açıklamalarda mevcut SUTAŞ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği adına gerçekte bu projenin tıpkısı parçası olmaktan haddinden fazla balaban alım duyuyoruz. Yüklülük-Samsun arasındaki şimendifer hattının modernizasyon projesinin ayrımsız parçası olmaktan mutluyuz. Ama elbette ki başka projelerde da vadi alıyoruz. Trenler yeşil inkılap açısından az çok önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Zira erişim sektörü aslında karbon emisyonlarının arz aşkın arttığı sektördür. Ayrımsız zamanda bu hattın modernizasyonu ile birlikte iri benzeri kapasite artışı bile gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene isabet durumdadır. Konfor, düzenlilik ve bunun yanında yeni sinyalizasyon sistemleri dahi olumlu katkıları ortada kayran alıyor. Nedeniyle bizim iblağ alanındaki hisse senedi birliğimiz açısından, çevre açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından kıtipiyoz mehabetli aynı unsurdur. Bu projelerden aynı tanesini burada bitirdik ama başka benzeri şişman projenin uygulanması bibi bitmeme ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden tıpkısı tanesidir. Bir zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu gibi projeler dahi var. Hep bütçesi bile az çok fazla beş altı yüz milyon eurodur. Zımnında erişim bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki hisse senedi birliğinin çok heybetli tıpkı faktörü diyebiliriz. Ben ayrımsız bile trenin birlikte koşuyordum bunu alelhusus bu değişimin hangi büyüklüğünde güçlü olduğunu ve basit bu alana yatırımın hangi kadar balaban olduğunu, buraya yatırım yapmamız gerektiğini vurgulamak üzere yaptım” dedi.

Yapılan işlemler

378 kilometre uzunluğundaki tek kalıp, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle imal tarihinden 83 yıl bilahare yenilenmeye başlandı. Samsun Yük Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, kişi sınırları dışında finanse ettiği sunu efdal meblağlı yapım projesi olma özelliğini birlikte taşıyan Samsun-Külfet projesi, Türkiye’nin çekicilik veren ve SU ile birlikte imza atık projeler ortada yerini aldı. Hattın DENIZ standartlarında ERTMS L1 çevir sesi sistemi ile donatılarak asayiş ve yetenek artışı sağlandı. Eriştirme Operasyonel Programı, Türkiye’deki tren zir yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde angarya taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise palyatif taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas beyninde istasyon yolları ile birlikte toplanmış 431 kilometrelik demiryolu hattının tekmil ast yapısı ve dip yapısı yenilendi. Toplanmış 207,55 kilometrelik dayanç ıslah, 34,24 kilometre götürüm duvarı ve 11,24 kilometre kıran stabilizasyonu yapılarak toprak kayması, mesnet oturmaları kabilinden madun bina sorunları önlendi. Toplam 43 skor tarihi köprüden 17’sinde ihya çalışması yaptı. Tarihi köprülerin topu restore edildi. Antrparantez tarihi olmayan 38 nüsha güreşçi köprüsü yıkılarak baştan düz yazı edildi. Mevcut 12 sayı tünelde iyileştirme çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üzerinde, 1 adet karayolu üstgeçidi, 6 adet arızi üstgeçidi ve 1 skor gelgeç altgeçidi mensur edildi. 29 nüsha yaya platformu özürlü insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin geçit, resen bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi. İstasyonlarda arızi brifing ve sesli duyuru sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve uz iletişim tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Komuta Merkezinden arızi ve dara trafiği yönetimi sağlandı.

Daha çok geçici taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona mümasil eş daha konforlu, kazançlı ve acul seyahat yapabilecek. Hattın günce şimendifer kapasitesi 21’den 54’e, yıllık arızi kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, yük trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkacak. Sinyalizasyon sistemi ve otomatik bariyerli geçitler yardımıyla, demiryolu emniyeti berenarı yükselmiş ve transfer kapasitesi iki katına artık.

Büyükelçilerin seyahat programı şişman ışık çekimi ile serencam buldu.

Share: