Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile analiz, çekim ve uygulama adına üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Daraç başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu süresince bulunan Yurt Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Daraç referans sonuçlarının birinci fazda numara oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de çözümleme, cazibe ve aplikasyon kendisine üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Mahdut başvuru süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve uygulama’ yerine 3 esas başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci tertip işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet kendisine cümle çalışmalarımızı veri odaklı benzeri şekilde tamamı ile aynı bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de analiz, traksiyon ve uygulama namına üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü selis şekilde, yer mübarek, faal benzeri koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle cümle başvuruların tüm afaki tıpkı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni yetişek talim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu meri aziz öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal ebat kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda afaki benzeri şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına arz mümasil nezaret yurdundan yolmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, rabıta aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış sıkı başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Yıllık bazda bildirme aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin arz faziletli dolap oranını gerçekleştirdik. Büyüklük adına bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ancak faaliyetlerinin dünyada eşi ayrımsız olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik tıpkısı gelecek oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 iklim hep ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde dahi ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak için 41 memleket merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.”Share: