Çiğli’de İmar ve Kentleşme Çalıştayı… Yengi Gümrükçü: “Çiğli’ye 200 Dönüm Yeşil Düzlük Kazandırıyoruz”

Selen: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM MURAT

İzmir Çiğli Belediyesi, akademisyenler, mimarlar, mühendisler ve müteahhitlerin katılımı ile “Çiğli İmar ve Kentleşme Çalıştayı” düzenledi. Eski SHP Umumi Başkanı, bozuk Dışişleri Bakanı ve Başvekil Yardımcısı Kasıt Karayalçın’ın de katıldığı çalıştayda mütekellim Çiğli Belediye Reisi Yengi Gümrükçü, “Çiğli’ye 200 dönüme mail yeşil düzlük kazandırma noktasındayız. Cumhuriyetin 100. yılında kentleşme için iri aynı mesafe kaydetmiş bir kaza olacağız” dedi.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda düzenlenen, ilçenin ümran ve kentleşme ile ilgili sorunlarının ele alındığı çalıştaya Sakat SHP Umumi Başkanı, Bozuk Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Meram Karayalçın’ın yanında Çiğli Şehremini Utku Gümrükçü, Ati Partisi İzmir İl Başkanı Saygınlık Sivaslı, CHP Çiğli İlçe Başkanı Ayvaz Özcan, CHP İzmir İl yönetimi, bilgelik insanları, akademisyenler, mimarlar, mühendisler ve müteahhitler katıldı.

“ÇİĞLİ KUZEY’İN PARLAYAN YILDIZI”

Çiğli’birlikte mamure ve kentleşme konusunda hayata geçirdikleri sayısal çalışmaları anlatan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü şöyle konuştu:

“‘Bir kenti tavsamak ona hizmetle başlar’ diye niteleyerek yola çıktık ve bugün burada sevgiyi hizmete dönüştürdüğümüz dostlarımız ile Çiğli’nin önceki sorunlarını ve gelecekte olabilecek sorunlarını masaya yatıracağız. Kentteki ümran sorunu olan yerleri, kentsel transformasyon uygulamalarını konuşalım, sulak alanları korumayı ve sayısal uygulamaları masaya yatıralım istiyoruz. Çiğli çokça gelişen ayrımsız kaza. Kuzey’in parlayan yıldızı. Parlıyor ve gün geçtikçe de renkleniyor. Farklı ilçelerden, farklı kültürlerden vatandaşlarımız ilçemize yerleşiyor. Bazı dezavantajlarımız var. Arıtma tesisi, yararsız tesisi üzere fakat avantajlarımız da mevcut. Örneğin Çiğli Kuş Cenneti ve Homa Dalyan’ı kadar. Kuma karın ile Çiğli’yi ‘İzmir’in sunu ümranlı, en çağcıl, genişlik sunturlu ilçesi elbet yapabiliriz?’ diye baş yoruyoruz. Yüzlerce, binlerce yıllık aynı tarihi var, Kuş Cenneti gibi çokça şanlı ayrımsız alana eş. Buradaki ekolojik dengeyi bozmadan insanların, hayvanların, doğanın ayrımsız arada ve daha üstelik gelişerek yürümesini istiyoruz.”

“TARIMSAL ALANLAR İMARA AÇILMAYACAK”

Baştan Gümrükçü konuşmasına şöyle devam etti:

“Tarımsal alanların imara açılması, denize mail yerlerde evlerin yapılması, içtimai donatının eksikliği kadar birçok bahis var. Depremde benzeri kere henüz gördük kim nitelikli ve dosdoğru alanlara kavuşmamız lazım. 3-4 sayısal uygulamamız var ve bunlar Türkiye’dahi toplasanız 10 belediyede yok. Çabuk gelişen ve dönüşen aynı kaymakamlık. O nedenle da vatandaşa daha aceleci bakım amacıyla bunu yapıyoruz. İmar planlarımızı yeniliyoruz. Yaşam ve içtimai donatı eksiklerini bittabi düzenleriz diye niteleyerek bakıyoruz. Şunun da sözünü ayrımsız defa daha veriyoruz. Zirai alanları imara açmayacağız, yeşil alanları koruyup yenisini kazanaduracağız, sulak alanları koruyup kollayacağız. Keskin Mahallesi, Köyiçi, Güzeltepe, Balatçık mahallerimizde kentsel inkılap gerçekleştireceğiz. Yaptığımız yeni planlamalarla 200 dönüme andıran yeşil kayran kazandırma noktasındayız. Yeni bayındırlık planımız ile yangınlara ve sere alın kentleri pekâlâ koruruz ve abuhava krizi ile mücadelede kenti lacerem koruruz bunun çalışmasını yapıyoruz. 20 personelimiz ile bu arada Katip Çelebi Üniversitesi’nde Kentsel Inkılap Faziletkâr lisansı yapıyoruz. Çatı envanteri, kentsel dönüşüm envanteri çalışmaları yapıyoruz. üç boyutlu drone çekimi ile kül sokakları haritalandırdık. Yerçizenler Derneği ile dijital bili oluşturup bölüt küşade aplikasyon amacıyla çalışmamız devam ediyor. Bire Bir uygulamamız elan var. Telefonunuzdan giriyorsunuz sağda eczane solda meslek var, görüyorsunuz. Sonunda bu uygulama ile kenti bilmeyenler amacıyla birlikte meydan nail olmak kolaylaşıyor. Bunları üstelik yıl sonuna kadar tamamlayacağız. 2023 yılında Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında kentleşme noktasında balaban tıpkısı uzaklık kaydetmiş ya da bunu halletmiş aynı kaymakamlık olacağız. Mukavim kent anlamında iri tıpkı kazanım olacak.”

KARAYALÇIN: “DOMESTIK YÖNETİMLER DEVREYE GİRİYOR”

Çarkıt SHP Umumi Başkanı, bozuk başvekil yardımcısı ve sakat dışişleri bakanı Garaz Karayalçın de düzenlenen çalıştayın önemine özen çekerek şunları söyledi:

“Çiğli’nin kullanılmamış kentsel standartlara kavuşabilmesi, elan bereketli ayrımsız hizmet amacıyla yapılanlar haddinden fazla koca. Tıpkı zamanda belediyenin saydamlaşması açsısından bunun haddinden fazla majör olduğunu düşünüyorum. İmar ve planlama konusunda Türkiye’dahi kent planlaması amacıyla çok koskocaman benzeri dönüşüm eşiğini yaşıyoruz. Bu dönüşümün tamamlanabilmesi, Türkiye’nin bakir tıpkı imar düzenine kavuşabilmesi yerel yönetimlerin, Bütünşehir Yasası’nı pekâlâ yorumlayacaklarına belde düzeni planlarını nasıl ele alacaklarına kapalı. Bütünşehir Yasası bu doğrultuda değerlendirilirse, antrparantez bilcümle birlikte tarımın desteklememesi konusu karara bağlanırsa eşiğinde bulunduğumuz ümran dönüşümü muvaffakiyet ile tamamlanacaktır. Türkiye’bile çok yakın tarihlere büyüklüğünde rustik alanda arazi âdem ilişkileri ihtişam tüzel kişiliğine bırakılmıştır. Yani merkezi dalavere her iki konuda dahi icraat yapmaya çalıştı. Rustik Arazi Reformu’nu ne yazık kim Türkiye yapamadı. Şu zaman nüfusumuzun elden yüzdelik 8’i kırsalda yaşamaktadır. Yani TÜİK’e bakarak yüzdelik 92 kentlerde yaşıyor ve bu acun standartlarında yüzdelik 5’tir. Yani elan dahi azalacak eskiye göre, toprak reformu önemini yitirdi. Mekan insan ilişkilerinde üstelik kırsal yerleşim deseninin, dokusunun baştan düzenlenmesi gerekiyor. Merkezi yönetim vasıtasıyla bu konuda ‘Merkez Köyler Projesi’ ve ‘Köy Kentler Projesi’ yapıldı. 85 bin kırsal iskân biriminin 40 bini köydü. Artık 30 ilde köyler mahalleye dönüştü. 31 ilde ise hala ayrı tıpkısı hükmi şahsiyet yerine bakım veriyorlar. Ne rustik yerleşme düzenini yapabildik hangi dahi yerey reformunu. Illet olmadığı da düşünülmeli? Deminden yıpranmamış aynı ahit başlıyor ve evcil yönetimler devreye giriyor. Ego bozuk ayrımsız şehremini ve çarkıt bir başbakan yardımcısı yerine evcil yönetimlerin merkezi yönetime göre elan liyakatli sonuçlar elde edeceğine inanıyorum.”

“ÇİĞLİ’DE ÇEKİM MERKEZİ YARATILABİLİR”

Karayalçın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiğli Gün Batısı Şehir Modeli’nin Ankara dışında ilk defa uygulandığı Egekent Projesi’hangi bile ocak sahipliği yapmıştır. Egekent bana göre ayrımsız kentsel yerey reformuydu. Bu gereksinme bu tatlılıkla değerlendirilmeli ve bence bu çok özel benzeri önem taşıyor. Ankara Büyükşehir Şehremaneti başkanlığım döneminde İzmir’i kıskanıyordum. Ankara çok kafile alıyordu amma onları Ankaralılaştıramıyorduk. İzmir bunu başarıyordu. İzmir Rizeliyi birlikte Mardinliyi da İzmirlileştiriyordu. Ama bundan sonra bunu yapamadığını görüyorum. Zira İzmir nüfusu bunu yapabilecek sayının çokça üstüne imdi. Iye tıpkı şaşırtıcı, yabansı aynı iklim ve yer. Ego Iye’deki yerli yönetimleri Ayvalık’tan başlayarak Muğla’ya büyüklüğünde yıpranmamış şehir projelerine gerekseme var. Ege’da bile kırsal bölge bile benzeri yaklaşımla ele alınmalı. Veli tarım açısından Türkiye amacıyla alışılmamış önem taşıyan benzeri vadi. Veli’de tarımsal üretimin artması amacıyla kırsal çekicilik merkezlerinin artması gerekir. Çiğli sınırı içre belki 100. yıla büyüklüğünde kırsal hava merkezi yaratılabilir. Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesini 1990 yılında Ankara’birlikte Dikmen Vadisi adı ile uyguladık. Dikmen Vadisi gecekondular, Portakal Çiçeği Projesi birlikte imarlı binalar amacıyla yapıldı ve şişman birikim elde ettik. Kentsel dönüşümün finansmanını Japonya’ üstelik sattığımız tahvillerle yaptık. Bu kaynakları kullandık, o ant kentsel dönüşümün adı yoktu. Sonra üstelik uyguladığımız projenin kentsel transformasyon olduğunu anladık. Kentsel dönüşüm şehir alanlarının yeniden üretimidir. Çekim olmadan kentsel dönüşüm projeleri uygulanamaz. Ayrıca burada yaşayanlar ile kararı beraber almalısınız kim el erki de işin içine girsin. Bu derinti haddinden fazla zamanlı yıpranmamış tıpkı çevrim başlıyor. Birkaç çağ sonradan TBMM açılacak ve bu dönemin başında böyle dinç aynı ekip ile bu çalışmanın yapılması Çiğli, İzmir ve Türkiye için dahi çok hayır olacaktır. Başkanımıza çokça teşekkür ederim.”

ÇİĞLİ’DE MAKSAT KARAYALÇIN’IN YAVAŞ CADDEYE VERİLDİ

Karayalçın’ın konuşmasının ardından tıpkı sefer daha kortej düz Komutan Gümrükçü, ” Çiğli’üstelik aklık yapılaşma anlamında Egekent, Evka 5, Evka 2 ve Evka 5’i çıkarınca hangi eyvah benzeri molekül kalmıyor. Çiğli’da Egekent ile bizi buluşturan ayrımsız sevimli olduğu üzere Sayın Karayalçın’ın emeği olduğunu düşünüyorum. Çiğli’yi Karşıyaka’ya bağlayan Ağababa Sanayi’nin ortasından güzeşte ana yol Çigli Belediyesi’nin önerisi ve Büyükşehir Uray Meclisi’nin onayıyla Hedef Karayalçın Caddesi oldu. Sayın Karayalçın’ın adı Çiğli’birlikte yaşayacak” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1.VİDEO KONUŞMALAR

ÇİĞLİ BELEDİYE BAŞKANI UTKU GÜMRÜKÇÜ’NÜN AÇILIŞ KONUŞMASI

ESKİ SHP UMUMI BAŞKANI KASIT KARAYALÇIN’IN KONUŞMASI

2.VİDEO ÇALIŞTAYDAN AYRINTI GÖRÜNTÜLERShare: