Deprem bölgesinde bulaşan hastalıklara karşı çalışmalara ait açıklama Açıklaması

Ahali Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Özsarı, depremlerden etkilenen illerde herhangi bir bulaşan çor riski bulunmadığını, bu konuda bir sıkıntının birlikte beklenmediğini bildirdi.

Kahramanmaraş İl Keyif Müdürlüğü Ahali Sağlığı Laboratuvarını mülakat eden Özsarı, AA muhabirine, depremin önce gününden itibaren Ahali Sağlığı Umumi Müdürlüğü namına alesta olduklarını ve tür olduğu kadar kasaba sağlığı üzerine sevgili yaşanmaması amacıyla ceht gösterdiklerini belirtti.

Bulaşan hastalıkların temelinde su kirliliği ve temiz suya algı sıkıntısının yattığına bel eden Özsarı, zelzele bölgesindeki illerde içme suyundan kaynaklanabilecek sorunlarla boğuşmak amacıyla diğer kentlerden deprem bölgesine personel desteği sağladıklarını ayrıca günlük namına su klorlaması, su analizleri ve çevre sağlığı anlamında faaliyetlerde bulunduklarını anlattı.

Şu anda sahada halk sağlığı uzmanlarının ve belde illerden gelen hekimlerin birinci merhale keyif hizmeti ile kasaba sağlığı hizmeti verdiğini ifade fail Özsarı, şunları kaydetti:

“Geçici hastalık anlamında temas ağırlık olmaması için çalışmaktayız. Şu anda Kahramanmaraş ve ayrıksı sarsıntı bölgesi illerimizde temas bulaşıcılık riski taşımıyoruz. Şu anda kâffesi kontrol altında, ayrımsız sıkıntı da beklemiyoruz. İçme sularımız devamlı arama altında. Sayın Bakanımızın belirttiği kadar vatandaşlarımızı, valiliklerimizin uyarıları olmadıkça şebeke sularını içmece suyu adına kullanmamaları üzerine uyarıyoruz. Klorlama hizmetimiz bitmeme ediyor. Günce yüzlerce noktadan akarsu numunesi alıp arama ediyoruz. Münasebetsiz noktalarda gerekli kuruluşlarla bağlanak kurarak suyun klorlanmasını sağlıyoruz.”

Sarsıntı bölgesinde tankerlerle akarsu taşınan yerlerde dahi “süper klorlama” yöntemiyle suyun dezenfeksiyonunu sağladıklarını dile getiren Özsarı, tankerlerdeki suların içilebilir noktaya geldiği zaman bile vatandaşlara kullanmaları yönünde çağrı yaptıklarını belirtti.

Özsarı, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“El Sağlığı Umumi Müdürlüğü namına öncelikle birinci paye afiyet hizmetleri, geçici ve bağışıklama noktasında bütün faaliyetlerimizi şu anda yer sarsıntısı öncesi noktaya beyan etmek üzere uğraş ediyoruz. Bu noktada iri aynı girişim kaydettik. Hem telkih hem birlikte yer sağlığı alanında risk taşıyan noktalarda hele ilgi ediyoruz. Bir Nice ilimizden bile zelzele bölgesine destek personeli geldi, idarecilerimiz bile sahada. Bilcümle illerimizde tekmil teyakkuzda faaliyetteyiz. Mufassal dönemde oluşabilecek birlik riskleri da önleme anlamında planlamamız devam etmektedir.”

Share: