Enkazdan bundan sonra, yangıncı olup enkaza koştu

Kocaeli’nin Azmak ilçesinde 1999 yılındaki depremde babasıyla gelişigüzel çöküntü altında kalan Cihat Karagöz, itfaiyeci olup Hatay’bile onlarca fert kurtardı. Aynı başka itfaiyecinin ailesi ise Adıyaman’bile çöküntü altında kaldı. Gözünü bile kırpmadan bölgeye koşan itfaiyecinin azmini meslektaşları anlattı.

“Asrın felaketi” kendisine adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremin peşi sıra, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına kapalı ekipler tek irtical yola artık. Bataklık depreminden edindikleri tecrübeyi sahaya yansıtan ekiplerin başarısı temas ittifak marifetiyle konuşuldu. Depremden saatler sonraları göçük altından biricik biricik vatandaşları kurtaran ekiplerin bazen gözleri doldu.

Kaçak su cihazı ile bir tane biricik tayin ettiler

Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş bölgesinde görev alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi taharri kurtarma ekipleri, enkazların üstünde İSU’nun uğrun su yakalamak amacıyla kullandığı cihazla dinleme yaptı. Curcunalı düz ekipler, gözlerini da kırpmadan balaban hasar kayran binalara daldı. Enkazdan çıkartılan her canlının ardından ekipler birbirlerine sarıldı. Taşmak depreminde yakınlarını, ailelerini kaybeden Kocaelili itfaiyecilerin başarısı Türkiye’ye denk oldu. Temas birinin hikayesi ise duyanların gözlerini doldurdu.

“1999 yılında enkazda kaldı, demincek itfaiyeci oldu hanay kurtarıyor”

19 yaşındayken 1999 yılında Bataklık’te yaşanan depremde babasıyla gelişigüzel depresyon altında kaldığını anlatım eden, şu anda 42 yaşında olan Kocaeli itfaiyesi çalışanı Cihat Karagöz, “Kıyamet haberini alır almaz yola çıktık. İnsanlarımıza yararlı olmak amacıyla, insanlarımızı çökme altından ahzetmek amacıyla geldik. 14-15 saatlik seyahat sonrasında Kahramanmaraş’a ulaştık. Beşinci günde Hatay’ın Antakya ilçesine geldik. O günden beri vatandaşlarımıza bakım vermeye ve vatandaşlarımıza yarayışlı olmaya çalışıyoruz. Enkazda birçok taharri istirdat faaliyetlerinde vatandaşlarımızı faal kendisine çökme altlarından kurtardık. Faydalı olduysak ne bahtiyar bize, derdimiz insanlara müfit olabilmek, canlarını kurtarabilmek” dedi.

3 maaş üçüz çocukları olduğunu dile getiren bir itfaiyeci dahi, “Dün ilkokul pasaj hareketli çıkardık, iki tanesi çocuktu. Herhangi Bir etkili çıkardığımızda anne babamızın yerine koyuyoruz, yaşıyoruz. Bu duygunun tarifi yok kesinlikle” diye konuştu.

“Ses gelince zat enkazını bırakıp, gürültülü gelen yerdeki kişileri kurtardı”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanı Ömer İslamoğlu, “Hüseyin kardeşimizin Adıyaman’üstelik ailesi çöküntü altında kaldı. Biz depremi 04.17’da aldığımızda 1 saat sonrasında Kocaeli’nden Adıyaman’a ve Kahramanmaraş’a akım ettik. Adıyaman’a vasıl Hüseyin kardeşimiz iki şerha enkazın yanına gitti. Ayrımsız tanesi ailesinin olduğu kriz tıpkısı tanesi taraf taraftaki yerde sesi duyunca ailesinin enkazını bırakarak yan taraftaki komşusunu çıkardı. Daha sonradan özlük enkazına giderek iki yakınını etkin namına çıkarttı. Bağımlı merhum olanlar da vardı hakeza bir duyguyu birlikte muammer olduk” şeklinde konuştu.

“İtfaiye ekiplerimiz arama kurtarma üzerine hususi bir eğitim alıyorlar”

Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın bile depremin ilk saatiyle alay malay yola çıkarak bölgeye geldi. Ekiplerin yanından benzeri zaman olsun ayrılmayan Büyükakın, istirdat, lojistik çalışmalarını yerinde yönetti. İtfaiye ekiplerinin taharri kurtarma üstüne özel benzeri eğitimden geçtiklerini rapor fail Kocaeli Büyükşehir Şehremini Büyükakın, “Bizim itfaiye ekiplerimiz taharri kurtarma üstüne hususi ayrımsız terbiye alıyor. Sürekli olarak tatbikatlarını yapıyorlar. Alışılagelen zamanlarda Kocaeli’de istirdat faaliyetlerini yürütüyorlar amma eğitimlerini birlikte ahenkli yerine alıyorlar. Tığ afat amacıyla 3 kesim tır hazırlamıştık. Bunlardan bir tanesi itfaiyenin ivedili müdahale tırı, onun içerisinde yatakhanesinden müdahale ekipmanlarına büyüklüğünde seçkin şeyi var. Benzeri facia anında tıra atlayıp facia bölgesine hemencek gidebiliyorlar. O günde oraya önceki vasıl ekiplerden ayrımsız tanesi bizim ekibimizdi. Afetten tıpkı saat sonradan yola çıktılar, tahmin ediyorum ki akşam saatlerinde oraya vardılar” diyerek konuştu.

“Haddinden Fazla hayat dolu kadroları var ve haddinden fazla sağlam yürekleri var”

“Çok hayatiyetli bir kadroları var amma kadronun gücünden, ekipmanın gücünden, aldıkları eğitimin kalitesinden elan önemlisi çokça akva yürekleri var” diyen Büyükakın, “Cesurca o enkazların arasına giriyorlar. Olur hazırlık alıyorlar amma sonuçta tedarik aldığınız binanın taraf tarafında, arttırma artçı depremin ardından yıkılabilecek binalar üstelik duruyor. Oraya koparmak atılganlık istiyor. Yurt dışından mevrut heveskâr ekipler var hepsine teşekkür ediyoruz. Ecnebi ekiplerin ‘asla girilmez’ dediği binalara bizim arkadaşlarımız giriyor. Bu bambaşka tıpkı can kuşu, bunu imanla cesurca yaparsınız. Arkadaşlarımız o manada siftinlik birer kahramanlar. Şu anne kadar 82 kıta vatandaşımızı canlı yerine çıkarttılar. 22 kişiyi Kahramanmaraş’ta çıkarttılar, ilk anda oraya gitmişlerdi. 15 tanesini Adıyaman’birlikte çıkarttılar. Diğer kişileri dahi Hatay’de kurtardılar” şeklinde konuştu.

“Tığ bu depremi 1999 yılında yaşadık, hangi vukuf geldiğini biliyoruz”

Burada olup bitenleri yer bol anlayan ekiplerden biri olduklarını dile getiren Büyükakın, “Biz bu depremi 1999 yılında yaşadık. Ne anlamaklık geldiğini biliyoruz. Birçoğumuz yakınlarını kaybetti, alil mütezayit akrabalarımız var. İtfaiye ekibimizde istirdat ekibinde dahi o arkadaşlardan var. Nedeniyle manevi apayrı bire bir rabıta ile bile oraya bağlılar. Eskiden itfaiyeciler tulumbacılar yerine adlandırılmış, o ayrımsız zamanda yiğitlik hikayesiymiş. Bire Bir o can kuşu sanki, arkadaşlarımız dahi ruh acemi can kuşu. Kendileri profesyoneller amma ruhları mektep çocuğu. Hepsini candan kutluyorum” ifadelerini kullandı. – HATAY

Share: