Diyarbakır gündem haberleri: İçişleri Bakanı Aristokrat, Diyarbakır Hani, Dicle ve Eğil’de vatandaşlarla tıpkı araya geldi Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye daha çok eksantrik benzeri boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı.” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere kentte mevcut Aristokrat, Hani kaza meydanında vatandaşlarla bir araya geldi. Soylu, buradaki konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elden misil, üniversite, anaokulu, dünyanın yeryüzü büyük havalimanlarından birisini İstanbul’a yapmadığını, Maşrık ve Güneydoğu’nun makus talihini bile yendiğini söyledi.

Tıpkı madde imkânsız denilen Maşrık ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bugün birleştirme uran sitelerinin yetmediğini, kültür turizmi cihetiyle otellerde meydan kalmadığını kaydeden Aristokrat, geçen hafta Diyarbakır’de Kültür Yolu Festivali’nin yapıldığını, on binlerce insanın herhangi bir ahit etkinliklere katıldığını belirtti.

“Türkiye imdi başka bire bir boyuta geçti. Recep Tayyip Erdoğan geçen yüzyılın açıklarını kapattı. Recep Tayyip Erdoğan, 21. yüzyılın zir yapısını yaptı Türkiye’birlikte. Amerika’ya, Avrupa’ya rağmen. Bizi bire bir bataklığın ve yokluğun içine vira etmek istemelerine rağmen Türkiye’yi sağ selamet limanlara ulaştırmasını becerebilen tıpkısı idare ortaya koydu. Hakeza liderler yüzyılda benzeri dirimlik.” ifadelerini kullanan Aristokrat, yürekli, vukuf ve maharet içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.

Nazır Aristokrat, şöyle konuştu:

“Ne oldu o burnu balaban Avrupa. Rusya ile Amerika savaşını başlattılar. 10 milyon Ukraynalı Avrupa’ya gitti. Sonraları dünya azık krizine girdi. Hani çıkarsalardı. Amerika sağdan soldan üfürüyor. Şöyle yapıyorum, hakeza yapıyorum. Avrupa diyor kim 50 yıllık, 100 yıllık planlarımı yapıyorum. Hani 50 almanak, 100 almanak planın. Bu kışın donacaksın soğuktan. İşleri güçleri bütün sorunları ve problemleri doğuya feshetmek. İşleri güçleri sabahtan akşama büyüklüğünde Ortadoğu’dan, Orta Asya’ya, Afrika’ya büyüklüğünde herkesi sömürmeye çalışmak. Kiminin bedeninden kiminin madeninden kiminin meydan altı kaynaklarından istifade etmeye harıldamak.”

Türkiye’yi, Diyarbakır’ı ve çocukların umudunu büyüttüklerini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Ama bu bize yetmez. On Paralık birimize yetmez. Sebep şu, etrafımızdaki coğrafyaya istikrarsızlık veriyorlar. Belli Belirsiz ayağımız az buçuk canip düşse o istikrarsızlığı Türkiye’ye taşıyacaklar. Gecenin saat 12’sinde, 1’inde, 2’sinde insanlar şen ve erinçli gidiyor. Bu bile bize yetmez. Erbil de Bağdat dahi Şam de rahat olmalı, etrafımızdaki coğrafya bile huzurlu olmalı. Bunu sağlamak bizim boynumuzun borcu adına bu tarihin, bu coğrafyanın insanları kendisine bizim üzerimize etki ve hükümlülüktür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılacak haddinden fazla aksiyon olduğunu tabir fail Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunu bittabi ki sizin desteğinizle, sizin sayenizde, sizinle bu arada. İlk misil Amerika’yı ve Avrupa’yı böyle yakaladık. Yıllarca kafamıza vurdular. Yapacağımız haddinden fazla aksiyon var. Kâfi kim bu bölgeyi, coğrafyayı bu istikrarsızlıklardan Ortadoğu’yu, Ilımlı Asya’yı kurtarabilme imkanına erbap olalım. Recep Tayyip Erdoğan ayrımsız zamanda dünyaya eminlik veren bire bir lider. Hedefimiz bu yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmaktır. İlk misil bu fırsatı hep beraber yakaladık. Bize emniyet edin, bize güvenin. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan sizi büyükelçiliklerin masasında pazarlığa oturtmadı. Bu milleti ve ülkeyi oturtmadı. Türkiye’ye posta koymaya ki çalışmışsa, ki parmak sallamışsa onlara gereğini yerine getirdi. Bu ülkede kamer sonu zahmetli maaşları ödenecek mi ödenmeyecek mi diyerek insanlar duraksama halindeydi. Acaba kasada servet var mı diye. Zaman hakeza aynı Türkiye bulunmayan. Tarihi turizm rekorlarını kırıyoruz. Tarihin istihsal rekorlarını kırıyoruz. Tabiatıyla sıkıntılarımız var. Ben yok demiyorum. Amma Avrupa patinaj yaparken bu sıkıntıları aşacak ve buradan punt üretecek lider da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Birileri iftira atar. Biz gittiğimiz yolu biliriz. Kimse söylenenleri çarpıtmasın. Bizim bire bir biricik kırmızı çizgimiz var o de terördür. Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz. Angajman, el birliği ve muadele içerisinde olalım. İnşallah bu meseleleri hep gelişigüzel aşmaya çalışalım.”

“300 yıldır ilk kez hakeza aynı fırsat yakaladık”

Elan sonradan Dicle ilçesine geçen Vekil Soylu, 15 Temmuz Şüheda Parkı’nda vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, kimsenin söylediği sözle, yaptığı işle ilgilenmediklerini, tek çizgilerinin yıldırı olduğunu belirtti.

Terörün dışında siyasa namına kim hangi söylerse söylesin, kimsenin düşüncesinden endişe etmediklerini rapor eden Aristokrat, şunları söyledi:

“Tığ akıllıcasına yolda gittiğimize, soy amacında ilerlediğimize inanıyoruz. Hangi kadar gidebilirsek, ne büyüklüğünde yapabilirsek bu milletin asıl yolculuğu sona ermez. Tığ düşeriz, bayrağı gelir ayrımsız köken yolcusu alır, yoluna devam ettirir. Bizim yapacaklarımız var. Görüyorsunuz Amerika, Avrupa’yı kimler dalavere ediyor, görüyoruz. Meselelerden haberleri namevcut, dünyada ne olduğunu farkında değiller.”

Türkiye’bile Müslümanlığın minferi Şarki ve Güneydoğu olduğunu kaydeden Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Amma burada bire bir kültür terörizmiyle beraber annemizi, babamızı, geleceğimizi, büyüğümüzü bizden ayırmaya çalıştılar. Burada apayrı şekilde ayırdılar. PKK’yla öbür tarafta da televizyonlarla ayırmaya çalışıyorlar. her bir taraftan maşayla altımızı eşmeye çalışıyorlar. Bire Bir taraftan bile FETÖ’yle bunu yapamaya çalıştılar. Hep ayrımsız istismar vesilesi. Biz bu medeniyetimize inanıyoruz. Biz bu medeniyetimizi dünyaya nakşetmekle mükellefiz. 300 yıldır ilk kez hakeza tıpkısı punt yakaladık. 300 yıldır Avrupa’yı, Batı’yı böyle yakaladık. Hem bile muhafazakar ihtilalci Tayyip Erdoğan’la yakaladık.”

Aristokrat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’nun çocuklarını okutmak amacıyla dünyayla savaş ediyor, Amerika’yla çarpışma ediyor. Hadi oradan, iftiracılar, istismarcılar. Tığ sizin emrine amadeyiz. Biz hizmetkarlığa talibiz, Recep Tayyip Erdoğan öğretti bunu. Esasen hizmetlerle, eserlerle geliyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın seçkin Diyarbakır’a geldiğinde heyecanlanırım. Zira global oyuna alın söyleyeceği benim amacıyla önemlidir. İnsanları lacerem kucaklayacağı insanları elbet kardeş yerine bir arada tutacağı o tevhit anlayışını zahir bütünleştireceği, annelere, kadınlara ne söyleyeceği, gençlere hangi umudu vereceği. Diyarbakır hemen Diyarbakır değildir, Balkanlar’dır Ilımlı Doğu’dur, Mutedil Asya’dır. Tığ bunun bilinci içerisindeyiz. Cenabıhak sizden razı olsun. Yıllardır et kafalı aşama atmadınız. Minnettarız ve müteşekkiriz. Sonuna büyüklüğünde emrinize amadeyiz. Alışveriş haset muhafazakar devrimci Tayyip Erdoğan’a hep gelişigüzel cemaat çıkacağız. Ona atılan iftiraların değme birine hep beraber cevap vereceğiz. Getirdiği, yaptığı hizmetlerle ilgili da başımız gözümüz konusunda diyeceğiz. O üstelik başım gözüm konusunda diyor.”

Aristokrat, Eğil ilçesinde bile SELIM Parti İlçe Başkanlığı önünde vatandaşlarla ayrımsız araya geldi. Buradaki konuşmada üstelik Avrupa’nın son 3 yılda yıldırı örgütleri PYD ve PKK’ya 2 bilyon dolar yardım ettiğini aktaran Nazır Aristokrat, “Münasebet, terör yükselsin, üretim, sanayi siteleri olmasın, 81 ilde Tunceli’dahi, Şırnak’ta, Hakkari’üstelik, Diyarbakır’birlikte üniversitede çocuklarımız abat okumasınlar, geleceği, umudu görüntü etmesinler.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Terör örgütünü bu ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri bu ülkenin bu insanların değerlerinden ayrılmalarını sağlamak içindir. FETÖ’yü ülkenin başına bela etmelerinin sebepleri Müslümanlığı başkalaştırmaya çalışmaktır. DEAŞ’ı ülkenin başına bela etmelerinin İslam’ı dünyaya ayrıksı türlü anlatmaya çalışmaktır. Bu Amerika ve Avrupa’nın tezgahıdır. Bu tezgaha düşmeyen Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Share: