Eflani’de yetiştirilen kazlar Kars’a gönderiliyor

Karabük’ün Eflani ilçesinde yetiştirilen kazların Kars’taki işletmeye satışı başladı.

Eflani Belediyesince, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca yürütülen Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, ilçede koyun bakışlı yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, hele kadın ve tüvana çiftçilere hisse senedi imkanı tedarik etmek için “Rustik Kalkınma İçin Eflani’de Istihsal Genele Yayılıyor” projesini hayata geçirildi.

Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) eliyle desteklenen proje kapsamında ilçede şaşkın istihsal çiftliği kuruldu.

Bu kazlardan elde edilen yavrular, beslenip büyütüldükten sonradan eğitimden geçirilen 60 çiftçiye atıfet olarak dağıtıldı.

Çiftçiler aracılığıyla büyütülen kazlar Kars’a satıldı.

Eflani Şehremini İbrahim Ertuğrul, yaptığı açıklamada, Kars şekil ve Susuz ilçelerinde canlılık gösteren tıpkısı firma yetkililerinin ilçeye gelerek yetiştirilen kazları satın aldığını söyledi.

Firma yetkililerinin kazları aktif adına kilogramı 70 liradan satın alarak üreticilere paralarını başlangıçta ödediğini belirten Ertuğrul, “Firma yetkilisi Eflani ilçesinin ahmak yetiştiriciliği amacıyla akıbet adım uygun olduğunu belirterek üretimin devam etmesi halinde kontratlı kendisine çalışmak istediğini bildirme etti. Antrparantez belediyemizce üretilecek yavrulara de iştahlı oldu. Amacımıza tıpkısı girişim elan yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticilerimize yavru desteği ve pazarlama üzerine bile destek olmaya bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: